Ormanlarımızı yok etmeyelim

banner37

Hepimizin ortak geleceği olan ormanlarımız, ne yazık ki korunamıyor ve günden güne yok oluyor. Gerek yangınlar, gerek kaçak ağaç kesimleri, gerekse de orman arazilerine dökülen atıklar, yeşilimizin günden güne solarak sararmasına yol açarken, ülkeyi de büyük bir tehlikeye doğru sürüklüyor

Ormanlarımızı yok etmeyelim
banner90
banner8

Eniz ORAKCIOĞLU

“İZİNSİZ AĞAÇ KESMENİN CEZASI BÜYÜK”… Orman Dairesi Müdürü Cemil Karzaoğlu, izinsiz ağaç kesilemeyeceğini belirterek ormandan, kendi arazinizden veya bahçenizden kesilecek ağacın türü ne olursa olsun izne tabi olduğunu kaydetti. Ağaç kesme ve taşıma izini olmayan kişilerin ağaç keserken veya taşırken yakalanmaları halinde ceza ile karşı karşıya kalacaklarının altını çizen Karzaoğlu, özellikle sayısı giderek azalan harup ve zeytin ağacını izinsiz kesmenin, satmanın veya satışa çıkarmanın ciddi cezası olduğuna dikkat çekti.

“ÇÖP YANGINLARI TEHLİKE”… Karzaoğlu, çöp yangınlarının da büyük sıkıntılar yarattığına dikkat çekerek, ülkemizde birçok çöp alanının, ormanlara ve ekili alanlara yakın olduğunu, bu çöpler içerisinden malzeme toplayanların metalleri almak için çöpleri yaktığını ve yangının ormanlık alanlara sıçrayabildiğini kaydetti. İnsanların bilinçsizce ormana döktükleri hayvansal, evsel ve inşaat atıklarının ormanlarımızı yok ettiğine vurgu yapan Karzaoğlu, “Bu ormanlar hepimizindir. Ülkemiz çöl olmadan bunun farkına varılmalıyız” dedi.

   “Ciğerlerimiz” olan ormanlarımız günden güne yok olurken, güzelim ülkemiz de çölleşmeye doğru hızlı adımlarla ilerliyor.

   Hepimizin ortak geleceği olan ormanlarımız, ne yazık ki korunamıyor ve gittikçe azalıyor. Gerek yangınlar, gerek kaçak ağaç kesimleri, gerekse de orman arazilerine dökülen her türlü evsel, hayvansal ve inşaat atıkları, yeşilimizin günden güne solarak sararmasına yol açıyor.

   Ormanların yok olma nedenleri arasında ön sıralarda orman yangınları geliyor.

   Bunun son örneği Tepebaşı-Kalkanlı yangınında 973 hektar arazinin yanmasıyla, 84 bin 367 fidan olmak üzere toplam 280 bin civarı ağaç yok olup gitti.

   Orman yangınlarına yol açan ve Orman Dairesi’nin de önüne geçemediği çöp yangınları da büyük sorun.

   Ormanlarla ilgili diğer bir sorunumuz ise izinsiz kesilen ağaçlar, yani kaçak kesimler.

   Öte yandan orman arazilerine dökülen hayvansal, evsel ve inşaat atıkları da çevreye ve ormanlarımıza zarar veren diğer bir unsur olarak karşımızda duruyor.

   Konuyla ilgili KIBRIS’a konuşan Orman Dairesi Müdürü Cemil Karzaoğlu, “Bu ormanlar hepimizindir. Ülkemiz çöl olmadan bunun farkına varılmalıyız” dedi.

Ağaç kesecek olanlar için kesme ve taşıma izni şart

   Orman Dairesi Müdürü Cemil Karzaoğlu, Orman Dairesi’nin sorumlu olduğu 7 ağaç türü olduğuna işaret ederek, bu ağaçların çam, selvi, okaliptüs, kavak, meşe, çınar ve ardıç olduğunu belirtti. Bu ağaç türlerini kesmenin Orman Dairesi iznine tabi olduğunu kaydeden Karzaoğlu, meyve ağacı gibi ağaçların kesim işlemi için ise kaymakamlıktan izin almak gerektiğinin altını çizdi.

   Karzaoğlu, yaptıkları devriyelerde, izinsiz kesilen ağaç yakalamaları halinde önce kesim ve taşıma izin belgesi aradıklarını, izin belgesi yoksa da odunun hacmine bakarak ceza verdiklerini ifade etti.

   Cemil Karzaoğlu, “Eğer adam biraz odun kesip evine gidiyorsa, durumu araştırıp, çok az da olsa inisiyatif kullanarak ona müsaade ediyoruz. İzinsiz kesilen odun, 1 kereye mahsussa, bazı şartlarda affedilebiliyor ama kişi, 2’nci veya daha fazla aynı suçu işlemişse ceza alıyor” dedi.

   Karzaoğlu, izinsiz kesim gerçekleştiren kişinin kalın kütükler veya zeytin, ya da harup gibi ağaçlardan elde ettiği odunları taşıyorsa, bu duruma müsamaha göstermediklerini vurguladı.

   “Seyir halinde yakalanan odun, satışa arz etmek anlamına gelir” diyen Karzaoğlu, bu durumda “kendi bahçemden kestim, evime götürüyorum” şeklinde bir açıklamanın kabul edilmediğini, kesim ve taşıma izninin şart olduğunu belirtti.

banner134
İzinsiz ağaç kesmenin ciddi cezası var

   Günden güne azalan harup ve zeytin ağacını ruhsatsız kesmenin, satmanın ve satışa çıkarmanın ciddi cezası olduğuna dikkat çeken Karzaoğlu, bu 2 ağacı kesmenin, asgari ücretin 5 katına kadar, satmanın ve satışa çıkarmanın ise asgari ücretin 10 katına kadar cezası olduğunun altını çizdi.

   Orman Dairesi Müdürü Karzaoğlu, izinsiz harup ve zeytin ağacı kesenlerin para cezasına, altı aya kadar hapis cezasına veya her iki cezaya birden çarptırılabileceğine dikkat çekti.

   Çam, selvi gibi ağaçları izinsiz kesmenin cezasının ise odunun miktarına göre belirlendiğini anlatan Karzaoğlu, “Kesilen odun kuru odunsa, kişinin, Orman Dairesi’nden alacak olsa ne kadar ödeyeceği hesaplanır ve 200 TL sabit ceza ile birlikte hesaplanan odun maliyeti ceza olarak verilir” şeklinde konuştu.

   Bunun yanında izinsiz kesilen odun yaşsa, ağacın yaşı, fidanın piyasa değeri, ağaçlandırma sahası olup olmadığı gibi değerlendirmeler yaptıklarını belirten Karzaoğlu, değerlendirme sonucu oluşan tablo ve sabit ceza ile birlikte cezanın belirlendiğini kaydetti.

   “Yıl, 12 ay, Orman Dairesi memurlarımız rotasyon usulü çalışarak denetimleri yapıyor” diyen Karzaoğlu,

gözlem kuleleri istikameti boyunca memurların devriye attığını, bunun yanında bilinçli vatandaşların da herhangi bir ters durumda Orman Dairesi’ne ihbarda bulunduğunu belirtti.

   Karzaoğlu, “Alo 177” ihbar hattından bahsederek, vatandaşların ters bir durumda ihbar hattına ulaşabileceğine işaret etti.

“Çöp yangınları ve ormana atılan

çöpler büyük sıkıntı yaratıyor”

   Karzaoğlu, çöp yangınlarından da yakınarak, kaçakçılıktan daha da büyük çöp yangınları sıkıntılarının olduğuna dikkat çekti.

   Ülkemizde birçok çöp alanının ormanlara ve ekili alanlara yakın olduğunu söyleyen Karzaoğlu, bu çöpler içerisinden malzeme toplayanların, metalleri almak için çöpleri yaktığını kaydetti.

   Orman Dairesi Müdürü Karzaoğlu, yakılan çöp alanlarından, yangının, ekili alan ve ormanlık alanlara sıçrayabildiğini belirtti.

   İnsanlar bilinçsizce ormana döktükleri hayvansal, evsel ve inşaat atıklarının ormanlarımızı yok ettiğine vurgu yapan Karzaoğlu, “Bu ormanlar hepimizindir. Ülkemiz çöl olmadan bunun farkına varılmalıyız” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75