banner6

Ormanlık alan ilan edilsin, yeniden yeşillensin

banner37

Girne dağlarının kuzey yamacındaki 74 dönümlük araziye 105 konutlu site yapılması girişimi, çevrecilerin mücadelesi, hükümetin de olumlu adım atmasıyla durduruldu. Şimdi sırada talan edilen bu alanın yeniden ağaçlandırılması var. Çevreciler yeniden kamu arazisi olan yerde dün “piknik” yaptı; yetkililere çağrıda bulundu

Ormanlık alan ilan edilsin, yeniden yeşillensin
banner99

Ahmet UÇAR

Güven Yapı Kooperatifi tarafından Girne’de başlatılan site inşaatı çalışmaları, büyük mücadeleler sonrası durduruldu.


Site çalışmalarının ara emri kararıyla inşaat çalışması durduruldu, Bakanlar Kurulu da araziyle ilgili 2017 ve 2018 yıllarında alınan Bakanlar Kurulu kararlarını iptal ederek, araziyi yeniden kamu malı yaptı.

banner134


Dağın eteğinin betonlaşmasının engellenmesinin ardından çevreciler dün söz konusu arazide piknik düzenledi.


Kavun, karpuz ve hellim servisi yapılan etkinlikte kısa müzik dinletisi de sunuldu.


Biyolog Hasan Sarpten, Yeşil Barış Hareketi Başkanı Feriha Tel, Yeşil Barış Hareketi Genel Sekreteri Doğan Sahir ve Orman Mühendisleri Odası Başkanı Ahmet İyigün, bölgede ciddi bir tahribatın söz konusu olduğunu vurgulayarak, “Bu arazi ormanlık alan ilan edilsin, yeniden yeşillensin” mesajı verdi.


 

Sarpten: Doğa tahrip edildi


Biyolog Hasan Sarpten, arazinin peşkeş çekildiğini ve doğada büyük tahribat oluştuğunu belirterek, verilen hukuki mücadelenin ardından alanın özel birilerinin değil kamunun malı olduğunu söyledi.


Arazinin bulunduğu yerden aşağılara bakıldığında bir zamanlar yeşil olan Kıbrıs’ın ve Kıbrıs’ın en gözde yerlerinden birisi olan Girne’nin betonlaştığının da görülebildiğini dile getiren Sarpten, arazinin Girne dağlarının kuzey yamaçlarındaki en önemli noktalardan biri olduğunu ifade etti.


Sarpten, bölgede piknik düzenlemelerinin nedeninin arazinin yeniden yeşillenmesini istemeleri olduğunu söyleyerek, arazinin ormanlık alan ilan edilmesi gerektiğini bunun için de mücadelelerinin devam edeceğini söyledi.

Efendi: Doğa felaketini bir nebze de olsa önledik


Avukat Emre Efendi, söz konusu arazi gibi bölgeleri korumaya devam edeceklerini belirterek, Biyologlar Derneği ve Yeşil Barış Hareketi’yle birlikte gönüllü olarak hukuki süreç başlattıklarını ve sonunda başarıya ulaştıklarını vurguladı.


Efendi, bölgede yaşanan doğa felaketini bir nebze de olsa önlediklerini dile getirerek, “Buradayız, burada olmaya devam edeceğiz. Kimsenin ‘zemini hazırdır’ diyerek ellerini ovuşturarak araziye bakmasına ve başka formüllerle çökmesine izin vermeyeceğiz. Burası ya ormanlık alan olarak ilan edilecek ya da yeşil alan olarak kamuya sunulacaktır” dedi.

Sahir: Herkesin sağlıklı bir yaşam sürmesi için kavga veriyoruz


Yeşil Barış Hareketi Genel Sekreteri Doğan Sahir, bir ülkede yüzde 30 oranında ormanlık alanın olması gerektiğini ancak ülkemizdeki ormanlık alanların yüzde 20 civarlarında hatta ormanlık alan olarak bakıldığında yüzde 7- 8 dolaylarında olduğunu kaydetti.


İklim değişikliğine işaret eden Sahir, doğanın halkalarının zayıfladığını, canlıların öldüğünü, kendilerinin de bu yüzden doğa için mücadele verdiklerini ifade etti.


Sahir, herkesin sağlıklı şekilde yaşaması için kavga verdiklerini vurguladı.

Tel: Bölgeyi kurtardığımızı bilmek mutluluk verici


Yeşil Barış Hareketi Başkanı Feriha Tel, doğa meselesinin bir memleket meselesi olduğunu belirterek, bölgenin kurtarıldığını görmenin çok mutluluk verici olduğunu kaydetti.


Tel, bölgeye yeşillikler içerisinde, ormanlık arazi halinde olduğu zamanlarda da gelme arzusunda olduklarını dile getirerek, destek veren herkese teşekkür etti.

İyigün: Burasının yeşil bir seyirlik alan olması için her şeyi yapacağız


Orman Mühendisleri Odası Başkanı Ahmet İyigün, bölgenin çok zor şartlar altında ağaçlandırıldığını belirterek, şu an böyle bir tahribata uğramasının üzüntü verici olduğunu kaydetti.


İyigün, insanların “sorumsuz” bir şekilde davranarak izin verilse dağın tepesine kadar çıkacağını dile getirerek, burayı yeşilliklerle dolu bir seyirlik alan haline getirmek için ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88