banner6

Ormanlık alanlara giriş ve ateş yakma yasağı uzatıldı

banner37

Ormanlık alanlara giriş ve ateş yakma yasağı uzatıldı
banner99

Orman Dairesi, yangın riskinin 'çok yüksek' olarak belirlenmesi nedeniyle, ormanlık alanlara girişin ve ateş yakma yasağının 11 Ağustos'a kadar uzatıldığını duyurdu.

banner134

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Orman Dairesi’nden yapılan açıklamaya göre, Meteoroloji Dairesi’nin hava tahminlerine göre içinde bulunduğumuz bölgenin alçak basınç, nem oranının yüzde 20'nin altına düşmesi ile yangın olasılığının çok yüksek olması; sıcak hava etkisinde kalınması, rüzgarın hızını artırıp yer yer bölgesel olarak fırtına seklinde devam etmesinin beklendiği ifade edildi.

Orman Dairesi’nin, tüm personeli ile gerekli yangın tedbirlerini aldığı ve teyakkuz durumunda olduğu belirtilen açıklamada, “Anavatan Türkiye’de çıkan yangınlar ise 8 gündür devam etmektedir” denildi.

Açıklama şöyle devam etti:

“Bu bilgiler ışığında, ülkemizde de birtakım önlemler almak zaruri hale gelmiştir. Söyle ki;

İkinci bir duyuruya kadar her ne sebeple olursa olsun orman yollarına ve ormanlık alanlarına 11 /08/2021 tarihine kadar Fasıl 60 Orman Yasasına göre Dairemizin görev ve yetkilerine dayanarak gı̇rı̇ş yasağı uzatılmıştır.

Orman alanlarında ve her türlü ateşli piknik alanları dahil olmak üzere ateş yakmak kesinlikle yasaklanmıştır. Vatandaşlarımızın görecekleri en küçük dumanı Alo 177 (Orman Yangın İhbar Hattı) ve 199 ( İtfaiye ) hatlarına bildirmeleri erken müdahale için büyük önem arz etmektedir.

Tamamen geçici olan bu tedbirlere tüm vatandaşlarımızın uyacağına dair inancımız tamdır. Anavatan Türkiye’deki yangınlara destek olmak üzere ekibimiz Türkiye’ye varmıştır. Zaman, ormanlarımıza hep birlikte sahip çıkma zamanıdır.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88