banner6

Ortaçağ karanlığını yaşıyoruz!

banner37

Seçimlerin arifesinde artan elektrik kesintileri, vatandaşın öfkesini doruğa çıkardı. Üretimin, tüketimi karşılamaması ve santrallerdeki 3 makinenin arızalanmasıyla son haftalarda ülke genelinde hemen her gün elektrik kesintisi yaşanıyor. Kışın en soğuk günlerinin yaşandığı bu dönemde, sürekli karanlıkta kalan vatandaşlar, “seçime de mum ışığında gidebiliriz” diyerek “ağlanacak halimize” isyanını ortaya koyuyor:

Ortaçağ karanlığını yaşıyoruz!
banner150 banner151 banner143

Ahmet UÇAR

Elektrikte gerekli yatırımların yapılmamasının faturasını, en ağır şekilde halk ödüyor. Dünyada pek çok ülke, alternatif enerji kaynaklarına yönelerek çevre dostu enerjiyle yaşarken, ülkemiz insanı adeta ortaçağ karanlığını yaşıyor.

Aylardır belirli periyotlarla elektrik kesintilerine mahkum edilen vatandaşlar, son günlerde, üstelik buz gibi havalarda karanlıklara gömülüyor.

Elektrik tüketiminin kapasiteyi aşması ve elektrik santrallerindeki 3 makinenin arızalanması, son haftalarda ülke genelinde hemen her gün elektrik kesintilerine yol açıyor.

Elektrik kesintilerinden bıkıp usanan vatandaşlar, bedelini kuruşuna kadar ödediği elektrikte böyle bir kaderi yaşattığı için yetkililere ateş püskürüyor.

Ülke genelinde hemen her gece elektriğin kesilmesine büyük tepki gösteren vatandaşlar, bir yandan pandemi, diğer yandan döviz krizi yüzünden aşırı pahalılık balyozu altında çaresizlik yaşarken, tüm bunlara, karanlıkların da eklenmesine katlanamadıklarına dikkat çekiyor.

Vatandaşlar, haftaya yapılacak seçimlere işaret ederek, böyle giderse sandığa mum ışığında gidileceği değerlendirmesinde bulunuyor.

Yıllardır elektrikte yapılması gereken yatırımların hayata geçirilmemesi, elektrik tüketiminin kapasiteyi aşması, Teknecik Elektrik Santrali’nde 1, Kalecik Elektrik Santrali’nde de 2 makinenin arızalanması, son haftalarda ülkemizdeki elektrik kesintilerini daha da artırdı.

TL’nin değer kaybetmesiyle hayat pahalılığı doruk noktasına çıksa da bu soğuk kış aylarında evlerini ısıtabilmek için elektrik faturalarını ödeyen vatandaşlar, mağduriyet yaşarken, erken genel seçimlere de mum ışıklarıyla girilmesi bekleniyor.

KIBRIS’a konuşan Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB- TEK) Genel Müdürü Gürcan Erdoğan, Gönyeli ve Yenikent bölgelerindeki ana besleme hatlarının, artan nüfusa yeterli gelmediği için kabloların patlamaması adına elektrik kesintisine gidildiğini ifade etti ve bu bölgelere yatırım yapılmadığı sürece kesintilerin devam edeceğini, adanın diğer bölgelerinde ise böyle bir sorun yaşanmayacağını savundu.

Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (EL- SEN) Başkanı Kubilay Özkıraç, elektrik kesintilerinin üretim yetersizliğinden kaynaklandığını, tüketimin fazla olduğu bugünlerde kesintilerin devam edeceğini vurguladı.

Erdoğan: Gönyeli bölgesinde kesintiler devam edecek, diğer bölgelerde böyle bir beklenti yok

KIB- TEK Genel Müdürü Gürcan Erdoğan, KIB-TEK’in, Gönyeli ve Yenikent bölgelerinde ana besleme kablolarının yetersiz kalması nedeniyle tüketimin en çok olduğu saatlerde kabloları patlatmamak adına elektrik kesintisi yaptığını kaydetti.

Erdoğan, Gönyeli’nin enerji talebini karşılamak için en son 2017’de 20 MW’lık bir yatırım yapıldığını hatırlatarak, 2017’den itibaren hiçbir yatırım yapılmadığını ve söz konusu şebekenin son 3 yılda artan talebi karşılamakta yetersiz kaldığını dile getirdi.

Erdoğan, bu sorunun çözümü için proje hazırlandığını ancak izin verilmemesi sebebiyle gerekli altyapı eksikliklerinin giderilemediğini, gerekli izinlerin verilmediği sürece kesintilerin devam edeceğini söyledi.

Teknecik Elektrik Santrali’ndeki 1 ve Kalecik Elektrik Santrali’ndeki 2 makinenin arıza yapmasından dolayı üretimde eksiklik yaşandığını ifade eden Erdoğan, ada genelindeki diğer elektrik kesintilerinin de bu sorundan kaynaklandığının altını çizdi.

Erdoğan, arızalanan makinelerin tamir edildiğini söyledi ve bundan sonra kesinti beklenmediğini açıkladı.

Özkıraç: Elektik kesintilerine devam edilecek

EL- SEN Başkanı Kubilay Özkıraç, elektrik kesintilerinin nedeninin üretim yetersizliği olduğunu belirterek, soğuk ve sıcak havalarda elektriğe çok yüklenildiği için elektriğin yetersiz kaldığını kaydetti.

Ülkemizdeki elektrik kesintilerinin, soğuk havalarda, ileriki günlerde de devam edeceğini dile getiren Özkıraç, ülke insanını çok daha kötü günlerin beklediğini ifade etti.

Özkıraç, havaların çok soğuduğuna işaret ederek, soğuk havaların ve elektrik tüketiminin devam ettiği sürece elektrik kesintilerinin de devam edeceğini kaydetti.

Elektrik faturalarını ödeyen vatandaşların en sağlıklı elektriği alması gerektiğine dikkat çeken Özkıraç, üretim yetersizliği nedeniyle elektriksiz kalan vatandaşların isyan etmekte haklı olduğunun altını çizdi.

Özkıraç, elektrik kesintisi yapılırken en fazla enerji yükü olan bölgelerin elektriklerinin kesildiği üzerinde durarak, özellikle Dereboyu, Kermiya, Gönyeli, Girne’nin oteller bölgesi gibi bölgelerde ve klima kullanılan yerlerdeki evlerin elektrik yükünün fazla olduğunu söyledi.

Özkıraç, vatandaşın elektrik faturasını öderken, imtiyazlı kesimlerin ödemediğine de dikkat çekti.

En az 60 MW’lık (Megawatt) termik santrale, 2- 4 tane de 17 MW’lık santrale yatırım yapılması gerektiğine işaret eden Özkıraç, bunların yapılması durumunda en az 15 yıl boyunca sıkıntı yaşanmayacağını bildirdi.

Özkıraç, yetkililerin kabloyla elektrik diyerek yıllardır hiçbir yatırım yapmadığını belirterek, özellikle 5 -6 yıldır yatırımın gündeme gelmediğini kaydetti.

İletim hatlarında da sıkıntı olduğunu dile getiren Özkıraç, trafoların yenilenmesi gerektiğini ifade etti.

Özkıraç, yeraltı kablolarının da zamanının geçtiğine işaret ederek, bu yatırımlar yapılmazsa sadece gece değil gündüz de elektik sıkıntısı yaşanacağı öngörüsünde bulundu.

Güney’den elektrik alınamıyor

Güney Kıbrıs’tan da elektrik alınamadığına dikkat çeken Özkıraç, bunun için yeni bir anlaşma yapılması gerektiğini söyledi.

Özkıraç, Aksa’nın da parasını alamadığı için bazı jeneratörlerini çalıştırmadığının altını çizerek, alternatif enerji olarak nitelendirilen yeşil enerjinin de bu yatırımlar yapılmadıkça uygulanamayacağını belirtti.

Kubilay Özkıraç, bu yıl içerisinde yatırım için adım atılmaması halinde ülkenin geleceğinin karanlık olacağını vurguladı.

Elektrik santrali yatırımı yapılacağı durumda halkın fedakarlık yapabileceğini ifade eden Özkıraç, ancak asıl fedakarlık yapması gerekenin imtiyazlı kesimin olduğunu kaydetti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110