banner6

Ortak çalışma grubu kuruluyor…

banner37

LTB Başkanı Harmancı ile Gönyeli - Alayköy Belediye Başkanı Amcaoğlu dün ilk kez bir araya gelerek yıllardır süren “kanalizasyon parası” konusunda uzlaşı yolu aradı

Ortak çalışma grubu kuruluyor…
banner99

Özel Haber - Cemre CEMALİ

“BORÇ 9 MİLYON EURO’DAN DA FAZLA”…

Gönyeli-Alayköy Belediye Başkanı Hüseyin Amcaoğlu, Haspolat’taki İki toplumlu Arıtma Tesisi’ni işleten ve haziran ayında sözleşmesi bitecek olan firmaya olan borcun 9 milyon Euro’nun üzerinde olduğunu belirtti. Amcaoğlu, bu şartlarda bu borcun belediyeler tarafından kapatılmasının mümkün olmadığını, başkanlar olarak merkezi hükümet nezdinde temasları olacağını açıkladı.

ORTAK ÇALIŞMA GRUBU...

Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı da, bundan sonraki sürecin doğru bir zeminde yürütülebilmesine yönelik bir komite kurulması konusuna Hüseyin Amcaoğlu ile anlaştıklarını kaydetti. “Önümüzdeki süreci doğru yürütmek için bir komite kuruyoruz. Bir ortaklaşma olabilir mi düşüncesi ile bir çalışma yapılacak” diyen Harmancı, komitenin de teknik elemanlardan kurulacağını belirtti.

    Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı ve Ahmet Benli’nin başkanlığı döneminde Gönyeli Belediyesi arasında yıllardır süren kanalizasyon sorunuyla ilgili yargı süreci devam ederken, dün uzlaşı adına yeni başkanlar bir araya geldi.

  LTB Başkanı Mehmet Harmancı ile yeni Gönyeli-Alayköy Belediye Başkanı Hüseyin Amcaoğlu görüşerek, bazı kararlar alındı.

  Toplantıda, İki Toplumlu Arıtma Tesisi’nin kapasitesinin arttırılması, 9 milyon Euro’luk işletme bedelinin ne olacağı ile ilgili merkezi hükümet ile görüşülmesi ve ortak bir çalışma grubu oluşturulması kararlaştırıldı.

  KIBRIS’a konuşan Gönyeli-Alayköy Belediye Başkanı Hüseyin Amcaoğlu ve Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı, yargı süreci devam ederken birikmiş borcun nasıl ödeneceği, var olan tesisin kapasitesinin arttırılması ve bundan sonraki süreçte işletme bedelinin karşılanması için yeni bir sistem kurulmasını görüştüklerini ifade etti.

    Amcaoğlu, bu konularla ilgili çalışma grubu oluşturulması ve başkanlar olarak merkezi hükümet nezdinde de girişim yapılması yönünde kararlar aldıklarını açıkladı.

“Firmaya 9 milyon Euro’nun üzerinde borç var”

  Gönyeli-Alayköy Belediye Başkanı Hüseyin Amcaoğlu, LTB’nin açtığı tahsilatla ilgili davada sonuçlanan yargı kararının yanında Gönyeli Belediyesi’nin de ‘böyle bir borç’ olmadığına dair açtığı ve devam eden yargı sürecini anımsatarak, dün LTB Başkanı ile bir araya geldiklerini ve bazı kararlar aldıklarını ifade etti.

  Amcaoğlu, kanalizasyon ile ilgili komite kurularak teknik elamanlarla ortak çalışma grubu oluşturulmasına karar verdiklerini söyleyerek, Haspolat’taki İki Toplumlu Arıtma Tesisi’ni işleten ve haziran ayında sözleşmesi bitecek olan firmaya olan borcun nasıl ödeneceği ile ilgili konuştuklarını belirtti.

   Firmaya biriken borcun 9 milyon Euro’nun üzerinde olduğunu vurgulayan Amcaoğlu, bu şartlarda borcun belediyeler tarafından kapatılmasının mümkün olmadığının altını çizdi.

  Amcaoğlu, tesisin kapasitesinin arttırılması ve işletme bedelinin karşılanması için bundan sonraki süreçte nasıl bir sistem kurulacağı noktasında ortak çalışma yapılması ile ilgili karar aldıklarına işaret ederek, “biriken borcun ne olacağı ile ilgili başkanlar olarak merkezi hükümet nezdinde temaslarımız olacak. Sonrasında da konuyu tekrar değerlendireceğiz” vurgusu yaptı.

“Suyun metreküp fiyatı yaklaşık 1.5 Euro”

  Yargı süreci de devam ederken bu esnada çalışmalarını sürdüreceklerini söyleyen Amcaoğlu, teknik elemanlar tarafından oluşturulan çalışma grubunun da çalışmalarına devam edeceğini, sonrasında yeniden bir araya geleceklerinin altını çizdi.

   Amcaoğlu, İki Toplumlu Arıtma Tesisi’ne gönderilen atık suyun metreküp fiyatının yaklaşık 1.5 Euro olarak belirtildiğine dikkat çekerek, şöyle devam etti:

   “İşletmenin ciddi bir bedeli var. Vatandaşlardan alınan kanalizasyon bedeli belli. Bunun bu şartlarda ödenmesi imkânsız. İki Toplumlu Arıtma Tesisi’nin işletme bedelinin bizim uzmanlar tarafından da değerlendirilmesi gerekmektedir. Tüm bunları değerlendireceğiz. Orada her geçen gün yapılaşma devam ederken, bu tesisin kapasitesinin arttırılmasının da gündeme gelmesi gerekiyor”.

Harmancı: Hükümete de düşen görevler var

  Görüşmeyi KIBRIS’a değerlendiren Mehmet Harmancı, bundan sonraki sürecin doğru bir zeminde yürütülebilmesine yönelik bir komite kurulması konusuna Hüseyin Amcaoğlu ile anlaştıklarını kaydetti.

  “Önümüzdeki süreci doğru yürütmek için bir komite kuruluyoruz. Bir ortaklaşma olabilir mi düşüncesi ile bir çalışma yapılacak” diyen Harmancı, komitenin de teknik elemanlardan kurulacağını belirtti.

    “Bu komitede iki belediyenin hukukçuları, kanalizasyon bölümü sorumluları ve maliye sorumlularından kurulacak” bilgisini paylaşan Harmancı, sorunun sadece iki belediyenin değil, merkezi hükümetin de bir sorunu olduğunu kaydetti. Gerekmesi durumunda dışarıdan da uzman katkısı alınacağına değinen Harmancı, “Merkezi hükümet nezdinde de görüşmelerin yapılması konusu gündeme geldi” diyerek sadece iki belediyenin değil, ortada bir şirketin de olduğunu ve hem devletin hem belediyelerin yükümlülükleri olduğuna vurgu yaptı.

   “Tüm bu konular komitede ele alınacak, hükümet ile görüşülecek ve birkaç hafta sonra yeniden bir araya gelinecek” diyen Harmancı, önemli olanın bundan sonraki süreç olduğunun altını çizdi.

    Mevcut borç stokunun tesisin çalışması ve ürettiği değerlerin pazarlanmasıyla çözülebileceğine değinen Harmancı, “Uluslar arası hibe programlarından alınabilecek tesisin işletme bedellerini düşüren projeler ile borç stoku eritilebilir” dedi.

  Hükümete de bu noktada görevler düştüğüne dikkat çeken Başkan Harmancı, “projenin başlangıcında tesisin işletilebilmesi ile ilgili hükümetlerin verdiği garantiler, gelişen TL’nin döviz karşısında kaybettiği değerler de hesaplanarak güncelleyebilirse probleminin çözümüne olanak sağlanabilir” ifadelerine yer verdi.

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2023, 12:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104