banner6

Ortak dijital girişimcilik platformu

banner37

Girneli Burak Doluay ve Limasollu Steven W. Stavrou, kurdukları “Cyprusinno” isimli dijital platformla ülkenin kuzeydeki ve güneyindeki işsizlik sorununa meydan okuyor

Ortak dijital girişimcilik platformu
banner99

Ceren ÖZBİL

BİRÇOK BİLGİ VAR... Burak Doluay ve Steven Stavrou, kurdukları
“Cyprusinno” isimli ve web adresi de www.cyprusinno.com  olan dijital platform içerisinde evlerde yapılabilecek işler, Rum ve Türklerin ortak yapabileceği işler, ayrı ayrı yapılabilecek işler ve en önemlisi bu işler için finansmanın nereden sağlanıp, kredilerin de nereden alınabileceği bilgileri yer alıyor.

 

Ceren ÖZBİL


Biri Kıbrıs'ın kuzeyinde Girne'de doğan, diğeri güneyinde Limasol'da doğan bir genç... Ülkede bazı kişilerin hala yıkamadığı “Rumlar ve Türkler birlikte iş yapamaz” gibi tabuların aksine ortak dijital bir platform kurma kararı aldı, kurdu ve birlikte çalışmaya başladı.


İçerisinde Kıbrıslı Türk ve Rum girişimlere yön gösterecek birçok bilginin olduğu siteyle kendileri gibi daha birçok Kıbrıslı Türk ve Rum'un birlikte çalışmasına, Rumların kuzeyde, Türklerin güneyde iş yapmasına olanak sağlamak için gece gündüz demeden çalışıyor.


Kurdukları
“Cyprusinno” isimli ve web adresi de www.cyprusinno.com  olan dijital platform içerisinde evlerde yapılabilecek işler, Rum ve Türklerin ortak yapabileceği işler, ayrı ayrı yapılabilecek işler ve en önemlisi bu işler için finansmanın nereden sağlanıp, kredilerin de nereden alınabileceği bilgileri yer alıyor.


“Cyprusinno” isimli dijital platformun kurucuları, Steven W. Stavrou ve Burak Berk Doluay, KIBRIS PAZAR'ın sorularını yanıtladı.


Stavrou ve Doluay, Kıbrıslı Türk ve Rumların birlikte çalışıp başarabilecekleri birçok iş olduğunu söyledi ve birlikte iş kurulmasa bile bazı alanlarda ortak çalışmalar yapılabileceğini belirtti. 

 

KIBRIS PAZAR: SİTEYİ KURMAYA NASIL KARAR VERDİNİZ?

DOLUAY: Steven W. Stavrou ile e-mail üzerinden tanıştık. Benzer bir projem vardı. Steven beni oradan buldu. Şirket üzerinden yazıştık. Daha sonra Whatsapp’ta konuşmaya başladık. Ardından Skype üzerinden site için çalışmaya başladık. Neleri ekleyebiliriz, neler olması gerekir diye inceledik ve sayfaları ayarladık.

STAVROU: Burak’ı Google’ın yedinci sayfasında buldum. Ardından mail yoluyla bağlantıya geçtim ve konuşmaya başladık. Sitenin nasıl olabileceğini konuştuk. Sayfaların rengine, neler yer alabileceğine karar verdik. Bundan çok kısa bir süre sonra, Burak Cyprusinno'yu Lefkoşa Avrupa Üniversitesi’ndeki 4. Sosyal Girişimcilik Konferansı’nda sundu ve başlamış olduk.

 

KIBRIS PAZAR: BU SİTEYİ KURMAKTAKİ AMACINIZ NEYDİ?

DOLUAY: Bizim amacımız tüm adadaki girişimcilere gelişmelerine yardımcı olacak araçlar sunmak ve bir birileri ile iletişime geçerek; fikir alışverişi yaparak veya birlikte çalışarak adanın sosyal ve ekonomik gelişimine yardımcı olmak. Bu nedenle adadaki ilk iki toplumlu dijital girişimcilik platformunu kurduk.

STAVROU: Bizim yaptığımız platformda girişimcilik adı altında Dünya'ya birleşik bir Kıbrıs sunuyoruz. Girişimcilerin gelişimine katkı sağlamak dışında, adanın Kuzeyi ve Güneyi için ortak bir Startup ecosystem yaratıyoruz.

 

KIBRIS PAZAR: BU SİTEDE NELER YER ALIYOR?

DOLUAY: Sitede farklı sayfalarımız var; Startuplar sayfamızda adanın her yerindeki startuplar ile ilgili bilgiler var; Jobs sayfamızda herkesin faydalanabileceği iş imkanlarını paylaşıyoruz; Event sayfamızda,girişimcilik, inovasyon , işletme ile alakalı etkinlikleri paylaşıyoruz; Magazine sayfamızda, başarı öyküleri, finansman kaynakları, fikir yarışmaları ve daha birçok bilgi mevcuttur. Sadece ada içinde değil bütün Avrupa ile ilgili haberleri de paylaşıyoruz. Tüm Kıbrıslıların faydalanabileceği bilgiler yer alıyor.

Onun dışında bir challenges sayfamız var. Orada insanların konuşabileceği ve ortak sorunlara çözüm için sohbet edebileceği bir form yarattık. Sadece online değil fiziksel olarak da etkinlikler yapıyoruz, Aralıkta iki toplumlu girişimciler toplantımızı yaptık, iki hafta önce ara bölgede Cypriot Enterprise Link ve İngiliz Yüksek Komiserliği ile birlikte iki günlük bir girişimcilik atölyesi gerçekleştirdik.

 

KIBRIS PAZAR: BURAYA KATILMANIN NE GİBİ AVANTAJLARI OLUR?

DOLUAY: Steven'ın dediği gibi çözüm olsa da olmasa da ekonomik birleşme bir şekilde olacak.Bunun için çözümü beklemeye gerek yok. Biz bunun gerçekleşebilmesi için dijital ortamı yarattık. Teknoloji sayesinde insanlar birlikte bir şeyler yapabiliyorlar. Çoğu zaman politik anlaşmalar ekonomiye dayanıyor. Anlaşma olsun olmasın, bir birimize yardım edip ortak sorunlarımızı çözmemiz gerekir.

 

KIBRIS PAZAR: BİRİNİZ AMERİKA’DA BİRİNİZ KIBRIS’TA YAŞIYOR. SAAT FARKI İŞİNİZİ ETKİLİYOR MU?

DOLUAY: Birimizin Kıbrıs’ta birimizin Amerika’da olması sorun olmuyor. Saat farkı nedeniyle de site tüm gün aktif oluyor. Birimiz uyurken diğerimiz çalışıyor.

 

KIBRIS PAZAR: ŞUANDA KAÇ AKTİF ÜYE VAR?

DOLUAY: Sosyal medya hesaplarımızda toplam 16,000 e yakın beğeni ve takipçimiz var. Sitede ise 1,100 kişi var. Bunlardan bazıları üye ve bazıları da mail listemize kayıtlı kişiler. Siteye girip kaydol yerinden kayıt yaptırıp, siteye kayıtlı herkesi görebilir ve profillerine bakabilirsiniz.

 

KIBRIS PAZAR: ŞUANA KADAR ALDIĞINIZ GERİ DÖNÜŞÜMLER NASIL?

DOLUAY: İnovasyon  ve girişimcilik herkesin ilgilendiği bir alan değil. Biz adada bu işle  uğraşan ilgilenen kişilere hitap ediyoruz ve onlardan genelde iyi yorumlar ve destek alıyoruz. Özellikle etkinliklerimize katılanlar bir sonraki etkinlikleri soruyor.

STAVROU: Her iki toplumda da işsizlik ciddi bir sıkıntı. Gençlerin işsiz kaldığı gözle görünür bir gerçek. Bizde bu konuda bir şeyler yapmak istedik. Politikadan ve siyasetten uzağız. Bizim aracılığımızla aynı ilgi alanı olan kişiler bir araya geliyor. Ortak paylaşımda bulunuyorlar, gerekirse birlikte çalışıyorlar. Ülkenin hem Kuzeyinde hem Güneyinde yaşanan bu sorunlar insanların birbirine desteği ile aşılabilir. Tüm dünyaya innovasyon ve girişimcilik altında ortak bir Kıbrıs sunabiliriz. Sonuçta iş dünyasında sınır yok.

 

KIBRIS PAZAR: ETKİNLİĞİN ARDINDAN BİRLİKTE ÇALIŞMAYA BAŞLAYANLAR OLDU MU?

DOLUAY: Etkinlikte turizm alanında çalışanlar iletişime geçti ve ortak paket sunmak gibi bazı fikirler ortaya çıktı. Ayrıca bize ulaşıp Kuzey'de ya da Güney'de nasıl iş yapabileceğini soranlar oldu. Bir ürünün diğer tarafta piyasası var mı diye bizimle iletişime geçenler oldu. Ayrıca bir Kıbrıslı Rum yaptığımız etkinlik sayesinde ilk kez bir Kıbrıslı Türk ile tanışıp sohbet etme şansı bulduğunu söyledi. Belki farklı bir ortam olsa gelmeyecekti. Ancak girişimcilikle ortak alanlar ortaya çıkıyor.

 

KIBRIS PAZAR: YAPTIĞINIZ ETKİNLİKLERE FARKLI ÜLKELERDEN GELİP KATILANLAR OLDU MU?

DOLUAY: Aralık ayında düzenlediğimiz etkinliğe Suriyeli, Filistinli, Lübnanlı,Nijeryalı, Alman ve Rus arkadaşlar da katıldı. Ayrıca yurt dışından da sürekli sitemizi ziyaret edenler var. Onlar burada iş yaparsa yine bizim yararımıza olur. Bu nedenle bu bizi çok mutlu etti. Nisan ayı gibi tekrar bir etkinlik yapmayı düşünüyoruz. Zaten bunu da üyelerimiz ve sitemizi ziyaret eden kişiler sürekli soruyor.

 

KIBRIS PAZAR: SİTEYE KATMAK İSTEDİĞİNİZ YENİLİKLER NELERDİR?

STAVROU: Sitemize kurs gibi çeşitli eğitimlerde eklemeyi hedefliyoruz. Örneğin, evinde oturan biri evden sitemizdeki kursları internet üzerinden izleyerek, hobilerini veya fikirlerini bir işletme haline getirip nasıl pazarlayabileceğini öğrenebilecek. Kıbrıs olarak en büyük sorunumuz her iki taraftan da gençler işsizlik nedeniyle ülkeyi terk ediyor. Bu göçlerin son bulması için bir çalışma başlattık.

DOLUAY: Nisan içerisinde girişimciler için bir online mentörlük programı başlatıyoruz. 1-2 hafta içerisinde duyurusunu yapacağız sitemizden daha fazla bilgi alabilir veya başvuru yapılabilir.
 

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2017, 15:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104