banner6

Ortak metin üzerinde uzlaşıldı

banner37

Rum Sözcü Hristodulidis, toprak konusunda her iki tarafın ortak noktada buluştuğunu iddia etti:

Ortak metin üzerinde uzlaşıldı
banner150

banner150 banner150

Emine DAVUT YİTMEN / İsviçre

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in toprakta temel kriterleri ele alarak, karşılıklı görüş alışverişinde bulunduğu ve her iki tarafın pozisyonlarını gösteren ortak metin üzerinde uzlaştığı öğrenildi. Tarafların toprak kriterleriyle ilgili pozisyonlarının yer aldığı ortak metin üzerinden çalışmalarına bugün de devam etmesi bekleniyor.

Rum Sözcü Nikos Hristodulidis, her iki tarafın kendi pozisyonlarının yer aldığı bir metinde uzlaşıya vardığını açıkladı.

Hristodulidis, dün katıldığı canlı yayında, liderlerin öğleden sonraki görüşmesinin yarım saat sürdüğünü, müzakerecilerin ise 3-5 saat kadar bir zaman karşılıklı olarak kağıtları değiştirdiklerini ve ardından metnin liderlere sunulduğunu ifade etti. Hristodulidis, uzlaşılan metin üzerinden bugün çalışmaların devam edeceği bilgisini de paylaştı.

Rum tarafı için en önemli kriter geri dönecek Rum göçmen sayısı

Rum kaynaklar, en önemli kriter olarak Kıbrıs Rum Yönetimi altında ne kadar sayıda Kıbrıslı Rum göçmenin geri dönmesini gösteriyor. Rum tarafı, bu sayının 100 bin olduğu yönünde zaman zaman açıklamalarda bulunuyor.

Rum kaynaklar, toprakta kriterler üzerinde anlaşılmasının ve ardından bunların haritaların çizilmesinde kullanılmasının önemine işaret ediyor. Kaynaklar, herhangi bir yer isminin konuşulmadığını da aktarıyor.

Rum tarafı yazılı mutabakat olduğunu kabul etmiyor

Kıbrıs Türk tarafının toprak kriterlerinde uzlaşı sağlanması durumunda, 5'li konferans tarihinin belirlenmesiyle eş zamanlı olarak, toprak başlığı uzlaşılan ilkesel kriterler esas alınarak harita üzerinde ilk kez masaya gelmesi durumunun Kıbrıs'ta varılan ve BM tarafından liderlere yazılı olarak iletilen mutabakat olduğu noktasında, Rum tarafı içinde sıkıntı yaşanıyor.

Rum tarafı yazılı mutabakat olduğunu kabul etmiyor. Bu durumun dün Rum heyeti arasında büyük rahatsızlığa neden olduğu öne sürüldü

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2016, 11:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner158

banner34

banner75

banner88

banner104