banner6

Ortaklar anlaşamadı CTP kilitledi

banner37

Eski başbakanlardan UBP Lefkoşa Milletvekili Hüseyin Özgürgün’ün dokunulmazlığının kaldırılmasını incelemek üzere mecliste oluşturulan özel komitenin başkanı belirlenemedi

Ortaklar anlaşamadı CTP kilitledi
banner150

banner150

banner99
  • UBP DE, HP DE ADAY GÖSTERDİ… Eski başbakanlardan UBP Lefkoşa Milletvekili Hüseyin Özgürgün’ün dokunulmazlığının kaldırılmasını incelemek üzere oluşturulan özel komitenin başkanının kim olacağı, başka toplantıya kaldı. Hükümet ortakları UBP ile HP ayrı ayrı aday gösterince, CTP de çekimser kalarak belirleyici olmadı
  • ÜÇE ÜÇ… UBP Yasemin Öztürk’ü, HP ise Mesut Genci aday gösterdi. Öztürk, kendi oyuyla birlikte komitede yer alan diğer iki UBP’li vekil Ersan Saner ve Oğuzhan Hasipoğlu’nun oyunu aldı.  HP’nin aday gösterdiği Mesut Genç ise kendi oyuyla birlikte aynı partiden Gülşah Sanver ve CTP’li vekil Salahi Şahiner’den destek gördü.  Komitenin diğer üyesi CTP’li vekil Fazilet Özdenefe ise çekimser oy kullandı.   Adayların her ikisinin de 3’er oy alması nedeniyle başkan seçilemedi
  • HP, BAŞKANLIK KONUSUNDA ISRARCI… HP milletvekili Mesut Genç, partisinin başkan adayı gösterme konusunda geri adım atmasının söz konusu olmadığını söyledi. Bundan sonraki tavırlarının ne olacağı konusunda görüşüne başvurmak istediğimiz UBP yetkililerine ise ulaşılamadı
  • CTP, BELİRLEYİCİ OLMAYACAK… CTP milletvekili Fazilet Özdenefe, komite başkanının belirlenmesinde CTP’nin belirleyici olmayacağını yineledi. Komite başkanını belirlemekteki görevin iktidar partilerine düştüğünü söyleyen Özdenefe, “İktidar partilerinin hükümet programlarında gayet geniş bir şekilde yer verdikleri bir konuda komite başkanını belirleyebilmeleri gerekir” dedi

Ceren ÖZBİL

   Eski başbakanlardan Ulusal Birlik Partisi (UBP) Lefkoşa Milletvekili Hüseyin Özgürgün’ün dokunulmazlığının kaldırılmasını incelemek üzere mecliste oluşturulan özel komitenin başkanı belirlenemedi.

   Komite başkanını belirlemek için dün yapılan toplantıda UBP, başkanlığa Yasemin Öztürk’ü, Halkın Partisi (HP) ise Mesut Genç’i aday gösterdi.

   Adayların her ikisinin de 3’er oy alması nedeniyle başkan seçilemedi.

   Yasemin Öztürk, kendi oyuyla birlikte komitede yer alan diğer iki UBP’li vekil olan Ersan Saner ve Oğuzhan Hasipoğlu’nun oyunu aldı.

   HP’nin aday gösterdiği Mesut Genç ise kendi oyuyla birlikte aynı partinin vekili Gülşah Sanver ve CTP’li vekil Salahi Şahiner’den destek gördü.

   Komitenin diğer üyesi CTP’li vekil Fazilet Özdenefe ise çekimser oy kullandı.

   Bu oylama sonucunda hiçbir aday öne geçemedi ve komitenin başkanı seçilemedi.

   Komitenin başkanı belirlemek üzere kısa süre içerisinde yeniden toplantıya çağırılması bekleniyor.

   Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Mesut Genç, HP’nin başkan adayı gösterme konusunda geri adım atmasının söz konusu olmadığını ifade etti.

   Bundan sonraki tavırlarının ne olacağı konusunda görüşüne başvurmak istediğimiz UBP yetkililerine ise ulaşılamadı.

   CTP milletvekili Fazilet Özdenefe ise CTP’nin başkan seçilmesi konusunda belirleyici olmayacağına dair kararlılığını sürdürdüğünü belirtti.

Genç: Hoş bir durum değil

   HP milletvekili ve Hüseyin Özgürgün’ün dokunulmazlığının kaldırılmasını incelemek üzere oluşturulan meclis özel komitenin başkan adaylarından olan Mesut Genç, dün yapılan toplantıda başkanın belirlenemediğini açıkladı.

   UBP’li vekillerin UBP’li başkan adayını, HP’li vekillerle CTP vekili Salahi Şahiner’in de kendisini desteklediğini ifade eden Genç, oyların 3’e 3 eşit çıktığını söyledi.

   Genç, önümüzdeki hafta içinde komitenin yeniden toplanmak için çağrılmasının beklendiğini belirtti ve “Her ne kadar komite değerlendirmeleri 19 Ağustos’ta başlayacak olsa da başkanlık belirlenmesi sürecinin uzaması hoş değil” dedi.

   Mesut Genç ayrıca HP’nin başkan adayı gösterme konusunda geri adım atmasının söz konusu olmadığını ifade etti.  

Özdenefe: CTP belirleyici olmayacak

   CTP milletvekili Fazilet Özdenefe, komite başkanının belirlenmesinde CTP’nin belirleyici olmayacağını yineledi.

   Komite başkanını belirlemekteki görevin iktidar partilerine düştüğünü söyleyen Özdenefe, şöyle konuştu:

   “Bizi yarın (bugün) bile toplantıya çağırsalar biz katılırız. Ancak başkanın seçilmesinde biz belirleyici olmayacağız. En sıkıntılı dönemde başarılıp bir hükümet kuruldu. Biz de ‘hayırlı olsun’ dedik.

   Başarıp hükümet kuran ve hükümet programında da ‘söz konusu hangi partiden bir vekil olursa olsun yolsuzlukların üstüne gidilecek’ ifadelerine geniş bir şekilde yer veren hükümet ortaklarının kendi aralarında anlaşıp, bir başkan adayı göstermesini bekliyoruz.

   Bu ifadeler hükümet programının 3’üncü paragrafında yer alıyor. İsteyen okuyabilir.

    Eğer komite başkanı konusunda anlaşırlarsa biz de destek vereceğiz. Böyle bir karar oybirliği ile alınmalı. Burada 5 arkadaşımız var, aralarından birini seçsinler. Teamül gereği de, içtüzük gereği de böyledir. Ancak iktidar partileri bir araya gelip, bir komite başkanını belirleyemeyecek iktidara sahip değildir. Bir birilerine güven ve samimiyetleri yoktur. Yazdıkları sözleşmelerin de içi boştur”.

“Ciddi bir meseledir”

   Konunun ciddi bir mesele olduğunu ifade eden Özdenefe, söz konusu olanın bir milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılması olduğunu belirtti. Özdenefe şunları kaydetti:

   “Biz de henüz dosyaları görmedik. Savcılıktan gelen dosyaları incelediğimizde ve olayın siyasi dayanağı olup olmadığına bakıp, Hüseyin Özgürgün de ifadesini verdiğinde, komite, dokunulmazlığın kaldırılıp kaldırmayacağına karar verecektir.

   Benzer bir süreç Aytaç Çaluda’nın dokunulmazlığında da yaşandı. Aslolan işin usulüne uygun bir şekilde yapılmasıdır. CTP’nin iki sene önceki duruşu ile şu anki duruşu aynıdır.  Biz CTP olarak pozisyon gereği komitenin kurulmasına oy verdik. Duruşumuz aynıdır”.

“Basına bilgi verilmesini doğru bulmuyorum”

   Fazilet Özdenefe, kendisine sorulan “siz çekimser kaldınız, Salahi Şahiner, Mesut Genç’e oy verdi bilgisi doğru mu?” sorusu üzerine, komitenin yaptığı çalışmalar hakkında basına bilgi verilmesini sert bir dille eleştirdi ve “komitenin mahremiyetinin verilmesini doğru bulmuyorum” dedi.

   Özdenefe, kendi dertlerinin isimlerle olmadığını ve belirleyici olmak adına ne gerekiyorsa onu yaptıklarını kaydetti. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104