banner6

Ortaklar da fikir ayrılığına düştü

banner37

Hükümet ile muhalefet arasındaki gerginlik, hükümet ortakları arasındaki sorunları da gün yüzüne çıkarmaya başladı. Dün akşam toplanan DP MYK sonrası KIBRIS’a konuşan DP Genel Başkanı Ataoğlu, “UBP’de Kurultay yarışı ülkede gecikme ve sorunların kaynağı olmamalı, seçim olacaksa da UBP Kurultayı’na bağlı olmamalıdır” dedi. Bugün toplanacak YDP MYK öncesi KIBRIS’ın sorularını yanıtlayan YDP Genel Başkanı Arıklı da hükümetin ömrünü büyük ölçüde tamamladığını söyledi

Ortaklar da fikir ayrılığına düştü
banner8

Ahmet KARAGÖZLÜ

Hükümet ile muhalefet, erken seçimin 6 Şubat 2022 tarihinde yapılması konusunda uzlaştı ancak seçim yasaklarının başlama tarihiyle ilgili anlaşmazlık, işleri zora soktu.

Muhalefet partileri, erken seçime, seçim hükümetiyle gidilmesi, Seçim ve Halk Oylaması Yasası’nda değişikliğe gidilmeden seçim yasaklarının 6 Aralık’ta başlaması görüşünü ortaya koyarken; hükümetin büyük ortağı Ulusal Birlik Partisi (UBP) bu önerilere sıcak bakmadı.

UBP’nin seçim yasaklarının başlama tarihinin ötelenmesi konusundaki tavrı sonrası Demokrat Parti (DP) ile Yeniden Doğuş Partisi (YDP), dün Cumhuriyet Meclisi’nde durum değerlendirmesi yaptı.

YDP Genel Başkanı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, DP Genel Başkanı, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ile DP milletvekili Koral Çağman, hükümetteki sorunları ele aldı, koalisyon protokolündeki sıkıntıları konuştu.

Kulislerden elde edilen bilgiye göre, hükümet ortakları YDP ile DP, bir takım icraatlarla ilgili rahat hareket edememekten şikayetçi.

Erken seçime gidilmeden bazı projeleri hayata geçirmeyi isteyen YDP ve DP, konuyu partilerinin yetkili kurallarına taşıma kararı aldı.

DP, merkez yönetim kurullarını dün akşam topladı; YDP MYK da toplantısını bu akşam gerçekleştirecek.

Bu arada nisap sorunu nedeniyle önceki günkü birleşimini 24 saat sonraya erteleyen Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, dün de 10 dakika arayla gerçekleşen iki denemede de nisap sağlayamadı.

Meclis Başkanı Önder Sennaroğlu, İç Tüzüğün 58’inci maddesi uyarınca Genel Kurul toplantısının aynı gündemle 24 saat sonraya ertelendiğini açıkladı.
 

UBP MYK gündeminde Girne İlçesi Kadın Kolları Başkanlığı seçimi vardı

UBP MYK da dün akşam UBP Girne İlçesi Kadın Kolları Başkanlığı seçimi gündemiyle toplantı yaptı.

UBP MYK, itirazlar nedeniyle yapılamayan söz konusu seçimin Yüksek Seçim Kurulu’ndan görüş alınmak üzere 30-31 Ekim’de yapılacak 22. Olağan Kurultayı sonrasına yapılmasına oybirliğiyle karar verdi.

Ataoğlu: Seçim olacaksa UBP Kurultayı’na bağlı olmamalı

DP MYK toplantısından sonra KIBRIS Gazetesi’ne özel bir açıklama yapan DP Genel Başkanı, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, “Demokrat Parti olarak demokrasi kurallarına uygun koşullarda Meclis’te ve hükümette yer alma konusunda net bir duruşumuz vardır” dedi.

Ataoğlu, bugün Başbakan’ı arayıp, UBP, DP ve YDP Genel Başkanları olarak bir araya gelmelerini önereceklerini ifade ederek “UBP’de Kurultay yarışı ülkede gecikme ve sorunların kaynağı olmamalı, seçim olacaksa da UBP Kurultayı’na bağlı olmamalıdır” dedi.

  Ataoğlu, şöyle devam etti:

  “DP MYK’sı uzun bir toplantı gerçekleştirdi. Ülke sorunlarını geniş bir şekilde değerlendirdik. Meclis’in nisap sorunu nedeniyle toplamamasının siyasi ayıbı, tüm Meclis’e aittir.

Meclisin itibarını olumsuz etkileyen bu durum, hükümetin sayısal dayanağı bakımından da yıpratıcıdır.

MYK, konuyu değerlendirdikten sonra, gelişmelere göre karar üretme yetkisini Genel Başkan olarak bana vermiştir.

Partimiz, adı gibi demokrattır, demokrasiye eksiksiz bağlı ve saygılıdır. Partimiz ve parti mensubu olarak bizler, kendimizi toplumdan, KKTC demokrasisinden önde asla görmeyiz.

Geçtiğimiz pazartesi, Meclis’te temsil edilen tüm siyasi partilerin liderleri olarak bir araya geldik. İlginçtir koalisyon ortakları olarak üç parti genel başkanı bu konularla ilgili hiç bir araya gelmedik.

Bugün ilk işim Başbakan’ı arayıp, UBP, DP ve YDP Genel Başkanları olarak bir araya gelmemizi önereceğim.

Üçlü koalisyonun ortakları olarak sadece hükümet konularını değil, ülke sorunlarını da ele alabilmeliyiz.

UBP’de Kurultay yarışı ülkede gecikme ve sorunların kaynağı olmamalı, seçim olacaksa da UBP Kurultayı’na bağlı olmamalıdır.

Sağlık, ekonomi ve diğer konular önemli ama, gecikme olumsuzluğa daha da olumsuzluk katıyorsa, Şubat’ı da beklemeye gerek yok. Bir an önce erken seçim olmalıdır.”

Arıklı: Hükümet ömrünü büyük ölçüde tamamladı

YDP Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, hükümetin ömrünün büyük ölçüde tamamlanmış olduğunu belirterek, MYK’nın bugün ‘genel bir durum değerlendirmesi’ yapacağını dile getirdi.

Arıklı, dün mecliste DP Genel Başkanı Fikri Ataoğlu ve DP milletvekili Koral Çağman ile hükümette yaşanan sorunları görüştüğünü ifade ederek, koalisyon protokolünde bir takım sıkıntıların olduğunu kaydetti.

Her iki partinin de bir takım icraatlarla ilgili rahat hareket edemediğine dikkat çeken Arıklı, YDP’nin de DP’nin de ortağıyla sorunlarının olduğunu, ancak ortaklarının sadece kurultay sürecine odaklandığını söyledi.

banner134

“Bizim tabanımıza ve halkımıza karşı sorumluluklarımız var” diyen Arıklı, hükümetin ömrünü büyük ölçüde tamamladığını yineledi.

Hükümette hangi şartlarda ve şekilde veya hükümette devam edip etmemeleri konusunda istişare yapmaları gerektiğini anlatan Arıklı, şöyle devam etti:

“Koalisyon Protokolü’nde erken seçim tarihi ekim olarak belirlenmişti. Dolayısıyla bizi o protokol bağlıyor. Şimdi erken seçim ekimde gerçekleşmediğine göre mutlaka MYK ile mutlaka görüşmemiz gerekiyor. MYK’da hükümetten çekilme, hükümette kalmaya devam edeceksek de hangi şartlarda devam edeceğimizle ilgili konuşacağız.”

Arıklı, YDP’nin hükümetten çekilmesi durumunda hükümette herhangi bir sıkıntı olmayacağını belirterek, “Başbakan bizim yerimize çok rahat yeni bir bakan atayabilir. Böylece hükümet de yoluna devam eder” dedi.

Bu durumun ‘şantaj’ veya ‘tehdit’ olarak değerlendirilmemesi gerektiğinin altını çizen Arıklı, “Bizim etkili olmadığımız bir hükümette daha fazla kalmanın çok da doğru olmadığını düşünen arkadaşlarımızın da sesine kulak vermemiz gerekiyor” şeklinde konuştu.

Arıklı, YDP’nin 11 bini aşkın üyeye sahip olduğuna işaret ederek, “Tabandaki rahatsızlıklara kulaklarımızı tıkayamayız” dedi.

Öztürk: Seçimi bir an evvel yapmak için her yolu deneyeceğiz

Yeniden Doğuş Partisi (YDP) MYK, bugün saat 17.30’da parti genel merkezinde toplanacak. Toplantıda, hükümetin durumu değerlendirilecek.
YDP Genel Sekreteri Enver Öztürk, hükümetin yürümediğini belirterek, “Seçimi bir an evvel yapmak için her yolu deneyeceğiz. Bugün MYK’mız toplanacak ve radikal kararlar alacak” dedi.
YDP Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, YDP Genel Sekreteri Öztürk konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Kıbrıs Türk siyasetinin bugün içinde bulunduğu durumun hazin olduğunu belirtti.
YDP’nin aylardan beri acil seçim istediğini ifade eden Öztürk, buna rağmen ısrarla seçimden kaçıldığını ve bu durumda kaybedenin halk olduğunu savundu.
“Bu hükümet yürümüyor, UBP, hükümet protokolünü dahi uygulamıyor ve ortaklarını yok sayıyor” diyen Öztürk, “Bu durumun devamı mümkün değil. Seçimi bir an evvel yapmak için her yolu deneyeceğiz. MYK’mız toplanacak ve radikal kararlar alacak” ifadelerini kullandı.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104