Ortaklar seçim tarihi konusunda farklı görüşte

banner37

Hükümetin büyük ortağı UBP erken genel seçimin 3 Nisan 2022’de, YDP ise Aralık 2021’de yapılmasından yana… 

Ortaklar seçim tarihi konusunda farklı görüşte
banner99

Ceren ÖZBİL

TERS DÜŞTÜLER…Hükümet ortakları erken genel seçimin ne zaman yapılması gerektiği konusunda farklı görüşlerde… Hükümetin büyük ortağı UBP seçimin 3 Nisan 2022’de yapılması yönündeki tavrını koruyup, uzlaşı için de açık kapı bırakırken, YDP ise bu seçimin en kısa sürede hatta önümüzdeki aralık ayında yapılmasından yana…Ayrıca DP Genel Sekreteri Afet Özcafer de önceki gün hükümetin devamının mümkün görülmediğini ve bir an önce erken seçim kararı alınması gerektiğini açıklamıştı.

UBP’NİN TAVRI NET…UBP Genel Sekreteri Oğuzhan Hasipoğlu, UBP’nin erken genel seçim yapılması konusunda net bir tavrı olduğunu söyledi ve “Biz 2022’nin başında erken genel seçim olmasını istiyoruz. Komiteden de zaten 3 Nisan 2022 tarihi kararı çıktı. Ancak biz bunu genel kurulda da tartışmaya hazırız. Sonuçta genel kurulda da tartışılacak. Bizim istediğimiz bütün partilerin katılıp düşüncesini söylemesidir” dedi.

“EN KISA SÜREDE SEÇİM YAPILMALI”… YDP Genel Sekreteri Enver Öztürk, YDP’nin 2018’den beri erken seçim yapılması talebinde bulunduğunu söyleyereken erken zamanda seçime gidilmesi görüşünde olduklarını belirtti. Öztürk, “Bu meclis yapısında, böyle bir aritmetikle hükümette olmaktan ya da hükümet yapısına devam etmekten yana bir tutumumuz yoktur” diye konuştu.

Hükümet ortakları erken genel seçimin ne zaman yapılması gerektiği konusunda da ters düştü. Hükümetin büyük ortağı Ulusal Birlik Partisi (UBP) seçimin 3 Nisan 2022’de yapılması yönündeki tavrını koruyup, uzlaşı için de açık kapı bırakırken, Yeniden Doğuş Partisi (YDP) ise bu seçimin en kısa sürede hatta önümüzdeki aralık ayında yapılmasından yana…

Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan UBP Genel Sekreteri Oğuzhan Hasipoğlu, UBP’nin seçimin 3 Nisan’da yapılmasından yana olduğunu açık uzlaşıya da açık olduklarını belirtti.

YDP Genel Sekreteri Enver Öztürk ise bu meclis yapısında, böyle bir aritmetikle hükümette olmaktan ya da hükümet yapısına devam etmekten yana bir tutumları olmadığını ve en kısa sürede hatta Aralık 2021’de erken genel seçime gidilmesi gerektiğini savundu.

Bilindiği üzere Demokrat Parti (DP) Genel Sekreteri Afet Özcafer de önceki gün hükümetin devamının mümkün görülmediğini ve bir an önce erken seçim kararı alınması gerektiğini açıklamıştı.

Hasipoğlu:UBP’nin tavrı net

UBP Genel Sekreteri Oğuzhan Hasipoğlu, UBP’nin erken genel seçim yapılması konusunda net bir tavrı olduğunu söyledi ve şu şekilde konuştu:

“Biz 2022’nin başında erken genel seçim olmasını istiyoruz. Komiteden de zaten 3 Nisan 2022 tarihi kararı çıktı. Ancak biz bunu genel kurulda da tartışmaya hazırız. Sonuçta genel kurulda da tartışılacak. Bizim istediğimiz bütün partilerin katılıp düşüncesini söylemesidir. Sadece seçim tarihi değil, seçim sistemi üzerinde de konuşalım. Yaz ayları içerisinde bunu yapalım. Seçime hem yasal anlamda, hem de siyasi anlamda hazır olalım.”

“Muhalefet komiteye katılsaydı, seçim için istediği tarih alınabilirdi”

Seçim tarihini ve yasasını görüşmek üzere geçici bir AD-HOC komite oluştuğundan söz eden Oğuzhan Hasipoğlu, bu komiteye muhalefetin üye vermediğini söyledi.

Muhalefetin de komiteye üye vermiş olması gerektiği görüşünde olduğunu belirten Hasipoğlu şu şekilde konuştu:

“Bunun demokratik olmadığını iddia ediyorlar. Ancak bize göre daha demokratiktir. Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi’nde sadece 3 parti var, AD-HOC komitede ise bütün partiler temsil ediliyor. Bu durum ne kadar demokratik olduğunu gösteriyor. Muhalefet bu konuda yargıya gideceğine gelip komitede düşüncelerini söyleseydi, belki de istediği tarihi geçireceklerdi. Komitede 4 üye “Nisan 2022” dedi, 1 üye “Şubat 2022” dedi. Muhalefetten “Ocak 2022” diyenler var. Eğer bu tartışılsaydı belki de uzlaşı kararı çıkacaktı. Muhalefet sırf muhalefet yapmak için AD-HOC komitenin yasal olmadığını ve demokratik olmadığını iddia ediyor. Hem yasaldır hem de daha demokratiktir.”

“Yasa gereği ekim sonuna kadar kurultay yapılmalı”

Hasipoğlu, Seçim ve Halk Oylaması Yasası’na göre UBP’nin ekim sonuna kadar kurultayını yapması gerektiğini ifade etti.

Yetkili kurulların bu konudaki kararı vereceğini kaydeden Hasipoğlu şu şekilde devam etti:

banner134
“Seçim tarihi ve Seçim ve Halk Oylaması Yasası muhalefet tarafından ciddi şekilde amacından saptırıldı ve yanlış bir argüman ile yola çıkıp, meseleyi gereksiz yere yargıya taşıdılar. Bu konuyla ilgili daha önce Anayasa Mahkemesi’nin vermiş olduğu bir karar var ve o da bir yasa tasarısı hangi komitede görüşülürse görüşülsün esas önemli olanın meclis genel kurulundan çıkacak karar olduğu yönündedir. Burada da önemli olan meclis genel kurulundan çıkacak çoğunluk iradesidir. Bu tespit bile bize muhalefetin gereksiz ve yersiz gündem yarattığını gösteriyor.”

Öztürk: Seçim en kısa sürede yapılmalı

YDP Genel Sekreteri Enver Öztürk, YDP’nin 2018’den beri erken seçim yapılması talebinde bulunduğunu söyledi ve bu seçim ne kadar erken yapılabilirse o kadar erken yapılması görüşünde olduklarını belirtti.

Ancak sadece YDP’nin istemesinin yeterli olmadığını kaydeden Öztürk, özellikle UBP olmak üzere hükümet ortaklarının da bunu istemesi gerektiğini ifade etti.

Öztürk, bilindiği gibi UBP’nin ekim ayında kurultayı olduğunu hatırlattı ve bu nedenle de onların bir karar üretmesi gerektiğini belirtti.

Enver Öztürk, “Eğer UBP seçim yapıp, kurultayı erteleme yönünde bir karar üretirse biz seçime varız” dedi.

“Bu meclis yapısında, bu aritmetikle hükümette kalmak gibi bir tutumumuz yok”

Enver Öztürk, bu süreç içerisinde de farklı bir hükümet modeli oluşmasının mümkün olmadığını söyledi ve bu nedenle hükümette olduklarını belirtti.

YDP’nin illaki hükümette olmak gibi düşüncesi olmadığını belirten Öztürk şu şekilde konuştu:

“Ülkenin koşulları bunu gerektirdiği için, başkaları hükümete girmediği için biz hükümete girdik. Çünkü ortada bir ekonomik kriz ve bir salgın vardı. Bu konuda ülkenin hükümetsiz kalmasını istemedik. Biz bugün, elini bu konularda taşın altına koyamayanların, ekonomik sorunlarla boğuşamayanların yapamadıkları için hükümete girdik ve elimizi taşın altına koyduk. Yoksa bu meclis yapısında, böyle bir aritmetikle hükümette olmaktan ya da hükümet yapısına devam etmekten yana bir tutumumuz yoktur.”

“Ülkenin düzlüğe çıkması için istikrarlı bir hükümet olmalı”

Enver Öztürk halkın en önemli derdinin sağlık ve geçim olduğunu belirtti ve seçimin insanların sorunu olmadığını ifade etti.

Ancak ülkenin düzlüğe çıkmasının, istikrarlı bir hükümet oluşumundan geçtiğini kaydeden Öztürk şu şekilde konuştu:

“Biz en erken zamanda bir seçim olmasını tercih ve talep ediyoruz. Aralık ayında uzlaşma çağrısı yapmıştık. Ancak olmadı. Ne muhalefet bu konuda samimi adım attı ne de ortaklarımız. Biz yine aynı şeyi söylemeye devam ediyoruz. Bugün de o noktadayız.

Biz hükümetten çekilip, ülkeyi kaosa sürüklemeyiz. Ancak yeni bir hükümet modeli olabilir denir ve önümüze konursa ona destek bile veririz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75