banner6

Ortalık darmadağın

banner37

Ortalık darmadağın
banner150 banner151 banner143

Ahmet KARAGÖZLÜ – Doğan SAMER

   Ülke siyasi tarihinin “en kısa süreli hükümeti” olarak kayıtlara geçen ve 59 günde bozulup, bir bakan değişikliğiyle yeniden kurulan Ulusal Birlik Partisi (UBP)-Demokrat Parti (DP)-Yeniden Doğuş Partisi (YDP) koalisyon hükümeti, güvenoyu alamadan 5 günde dağıldı.

   DP ile YDP’nin “şartlı” destek verdiği 3’lü koalisyonda, UBP Genel Başkanı Faiz Sucuoğlu’nun 100 günde yapılması gereken icraatların yer aldığı şartnameye imza atmayacağını bildirmesi üzerine, hükümetin küçük ortakları Sucuoğlu Başbakanlığı’ndaki hükümetin sürdürülebilir yapıda olmayacağına karar vererek hükümetten çekilme kararı aldı.

   DP ile YDP’nin hükümetten çekilmesiyle KKTC’nin 27’nci hükümeti olan UBP-DP-YDP koalisyonu güven oylamasına gitmeden bozulmuş oldu.

   21 Şubat’ta kurulan UBP-DP-YDP hükümeti, 59 günde bozulmuş, hükümetin istifası 20 Nisan’da Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a sunulmuştu.
   Cumhurbaşkanı Tatar, 22 Nisan’da hükümeti kurma görevini Sucuoğlu’na vermiş, Sucuoğlu yeni kabineyi 25 Nisan’da Cumhurbaşkanı’na ardından da Meclis’e sunmuştu. Aynı gün olağanüstü toplanan Genel Kurul’da UBP-DP-YDP hükümetinin Bakanlar Kurulu listesi ve hükümet programı okunmuştu.

 

Şartnameyi imzalamadı, ortaklar çekildi

   Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nun UBP-DP-YDP koalisyon hükümetinin güven oylaması için bugün olağanüstü toplanması beklenirken, hükümetin içindeki çatlak bir anda büyüdü, “güvensizlik” nedeniyle ortaklık bozuldu.

   UBP içinde uzun süredir yaşanan sorunlar, hükümet ortaklarını da tedirgin etti. Bir kez daha UBP’yle koalisyona giren DP ile YDP, bu defa ortaklık için “icraat şartnamesi” ortaya koydu. DP ile YDP, “şartname imzalanmazsa güvenoyu da yok” diyerek tavrını ortaya koydu.

   Hükümet ortaklarının tavrının yanı sıra UBP’li bazı vekillerin de UBP Genel Başkanı Faiz Sucuoğlu’na rest çekmesi sorunları kördüğüm haline getirdi.

   2. Sucuoğlu Hükümeti’nin bir bakan değişikliği için istifa etmesi, UBP içindeki sıkıntıları artırdı. UBP Meclis Grubu toplantısında Sucuoğlu’na yönelik “Başkanlıktan istifa et” çağrısına kadar şiddetlenen tartışmalar sonrası parti içindeki bölünmelerin arttı.

   UBP’nin kendi içindeki sıkıntıların yanı sıra DP ile YDP’nin sunduğu şartname nedeniyle de partide bölünmeler oldu.

   UBP Genel Başkanı Sucuoğlu, ortakların sunduğu şartnameyi imzalamayacağını bildirince, hükümetin küçük ortakları bir araya gelerek hükümetten çekilme kararını partilerinin yetkili kurullarına taşıdı.

   DP-MYK ile YDP-MYK ve PM dün gece toplantı yaptı.

   Toplantı sonucunda iki parti de, bugün yapılması beklenen hükümetin güven oylamasına katılmama, hükümetten çekilme kararı aldı.

DP: Sucuoğlu Hükümeti

sürdürülebilir bir yapıda değil

   Demokrat Parti (DP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) dün akşam hükümet gündemiyle toplandı.

   DP toplantıda “100 günlük icraat” metninin güven oylamasından önce Başbakan Faiz Sucuoğlu tarafından imzalanmaması nedeniyle, 3. Sucuoğlu Hükümeti’ne güvenoyu vermeme kararı aldı.

   DP’den yapılan açıklamaya göre, parti MYK’sının gerçekleştirdiği toplantıda ülkenin ekonomik anlamda çok zor bir süreçten geçtiği ve bu süreçte hükümette yapılması planlanan yasa ve tedbirlerin en kısa sürede icraata geçmesi konusu ele alındı.

   Yapılan açıklamada, geçtiğimiz hafta Demokrat Parti ve Yeniden Doğuş Partisi ile birlikte hazırlanan “100 günlük icraat” metninin güvenoyundan önce imzalanmak üzere Başbakan Faiz Sucuoğlu’na iletildiği anımsatıldı.

   Yapılan toplantı sonucu, ilk 100 gün içerisinde yapılması planlanan yasa ve tedbirleri içeren icraat metninin güvenoyundan önce imzalanamayacak olması nedeniyle Faiz Sucuoğlu hükümetinin sürdürülebilir bir yapıda olmayacağının düşünüldüğü belirtildi.

   Demokrat Parti MYK’sı, oluşan bu durum neticesinde 3. Faiz Sucuoğlu Hükümeti’ne güvenoyu vermeme konusunda karar aldığını duyurdu.

   Parti tarafından yapılan açıklamada, “Bundan sonraki süreçte de ülkemizin problemlerinin çözümü ve halkımızın refahı için özveriyle çalışmaya devam edilecektir” ifadeleri kullanıldı.

YDP’den geniş tabanlı

hükümet oluşturulması çağrısı

   Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Parti Meclisi, 100 günlük eylem planının imzalanmadığı gerekçesiyle bugünkü güven oylamasına katılmama kararı aldı. Oy birliğiyle alınan kararda geniş tabanlı bir hükümet oluşturulması çağrısı yapıldı.

   Parti Meclisi toplantısının ardından YDP Genel Sekreteri Talip Atalay, açıklama yaptı. Alınan kararı okuyan Talip Atalay, “YDP’nin amacı kronikleşmiş sorunlara çözüm bulmaktır. Saner döneminde olduğu gibi Sucuoğlu döneminde de bu yönde bir adım atılamamıştır. Kabine savaşları nedeniyle icraat yapılamamıştır. UBP’deki, bu durumun devam edeceği anlaşılmıştır” ifadelerini kullandı.  

   YDP PM’nin açıklaması şu şekilde:
   “YDP Parti Meclisi bugün (dün) toplanarak MYK’nın da tavsiye kararları doğrultusunda aşağıdaki deklarasyonu yayınlama kararı almıştır. Buna göre, YDP büyük iddia ve ideallerle kurulmuş bir siyasi partidir. Bu partinin amacı, kurulan bozuk düzeni devam ettirmek değil, kronikleşmiş sorunlara radikal ve köklü çözümler bulmaktır. YDP Bu düşüncelerle koalisyonlara girmiştir.
   Ne yazık ki gerek Sayın Ersan Saner döneminde ve gerekse Sayın Faiz Sucuoğlu döneminde proje ve düşüncelerini hayata geçirme imkanı bulamamıştır. Saner Hükümeti döneminde 11 ay kurultay kaygıları ile geçmiş ve müspet bir icraat yapılamamıştır. Sayın Sucuoğlu’nun kurduğu hükümette ise kabine savaşları ile günler heba edilmiştir. Önümüzdeki süreçte de UBP de parti içindeki sıkıntıların devam edeceği anlaşılmaktadır.
   Bu iki tecrübeden hareket eden YDP, hükümetin diğer ortağı DP ile bir araya gelmiş ve birlikte hükümetin ilk 100 gününde yapılması gereken acil icraatlarla ilgili bir eylem plan taslağı hazırlamıştır.

   Daha sonra bu eylem planı Sayın Sucuoğlu’na sunulmuş, onun da yaptığı bir takım düzenlemelerden sonra bizzat Sayın Başbakan tarafından Bakanlar Kurulu üyelerine dağıtılarak onların da katkı koymaları talep edilmiştir.
   Yine varılan mutabakat gereği bu “100 Günlük Eylem Planı” güven oylamasından önce 3 parti genel başkanı tarafından imzalanarak kamuoyuna sunulacaktı.
   Üzülerek belirtmeliyiz ki bu eylem planı, perşembe günü UBP Parti Grubu’nun gündemine getirildiğinde kızılca kıyametler kopmuş ve UBP milletvekilleri bu eylem planını 2 küçük partinin UBP’ye bir dayatması olarak lanse etmiş, Sayın Başbakan haksız yere sert bir şekilde eleştirilmiştir.

   Bu tepkiler üzerine Sayın Başbakan bu eylem planını imzalama konusunda tereddüde düşürülmüştür.
   Burada iki önemli konu öne çıkmaktadır.
   Birincisi; UBP’nin, ortaklarını stepne olarak gördüğü ve hükümet esnasında ortaklarının hassasiyetlerini dikkate almadığıdır.
   İkincisi; UBP bu ülkede radikal önlem ve reformlar yapmaya hazır değildir. UBP statükoyu devam ettirmeye ve zamana oynamaya çalışmaktadır. Takvimlendirilmiş bir eylem planına tahammülü yoktur.
   Böyle bir durumda, ortaklarının hassasiyetinin dikkate alınmadığı bir hükümetin içinde olmak YDP açısından kabul edilebilir değildir.
   Bu sebeple YDP Parti Meclisi, 30 Nisan 2022 tarihinde yapılacak güven oylamasına katılmamaya karar vermiştir. Tavsiyemiz Sayın Faiz Sucuoğlu’nun görevi Sayın Cumhurbaşkanı’na iade edip geniş tabanlı bir hükümetin oluşmasına katkı koymasıdır.”

Fotoğraflar: Doğan SAMER

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110