banner6

Ortalık karıştı!

banner37

Güven Yapı Kooperatifi tarafından Girne’de başlatılan site inşaatı çalışmalarıyla ilgili kavga büyüdü. Mahkeme söz konusu arazideki inşaat çalışmalarına “dur” dedi, inşaat şirketi ve kooperatif dinlemedi, Bakanlar Kurulu ise dünkü toplantıda araziyle ilgili kararları iptal etti

Ortalık karıştı!
banner99

GERGİNLİK YAŞANDI… Güven Yapı Kooperatif tarafından başlatılan site inşaatının durdurulması için yargı sürecinde dün ilk sonuç alındı. Avukat Emre Efendi ve Serkan Mesutoğlu’nun hazır bulunduğu ara emri görüşmesinde yargıç Talat Usar, davacının iddialarını haklı buldu ve ara emri verilerek yürütmenin durdurulmasına karar verdi. Ancak kooperatif ve ilgili inşaat şirketi söz konusu alandaki çalışmaları durdurmadı, hatta daha da hızlandırarak beton dökmeye çalıştı. Bunun üzerine çevreciler olaya müdahale etti ve gergin anlar yaşandı.

“KALICI ORMAN ARAZİSİ OLACAK”… Bu olaylar yaşanırken toplantı yapan Bakanlar Kurulu söz konusu arazinin Güven Yapı Kooperatife devredilmesiyle ilgili kararları iptal etti. KIBRIS’a konuşan Başbakan Ersan Saner, Bakanlar Kurulu olarak dünkü kararla, söz konusu araziyle ilgili 2017 yılından beri alınan tüm kararların iptal edildiğini belirtti ve kısa süre içerisinde arazinin kalıcı orman arazisi olarak ilan edileceğini ve bölgenin yeniden ağaçlandırılacağını söyledi.

“GEREKLİ HUKUKSAL GİRİŞİMLERİ YAPACAĞIZ”… Yeşil Barış Hareketi Başkanı Feriha Tel, mahkeme kararına rağmen söz konusu arazideki inşaat çalışmalarının devam ettiğini ve durmaması durumunda da gerekli hukuki girişimleri yapacaklarını açıkladı. Tel, konuyla ilgili asıl davanın ise daha sonra görüşülmeye başlanacağını ifade etti ve “Gönül ister ki bu dava görüşülmeye başlanmadan Bakanlar Kurulu geri adım atsın” dedi.

“KILIF UYDURMAYA ÇALIŞIYORLAR”… Davanın avukatlarından Emre Efendi, Bakanlar Kurulu’nun sadece 2018’de alınan kararı iptal edilip, 2017’de alınan kararın iptal edilmediğini söyledi bunu araziyi yine aynı kooperatife vermeye bir kılıf uydurmak olarak değerlendirdi. Efendi, “Bizim bu konudaki davamız devam edecektir. Bakanlar Kurulu’nun sadece 2018’deki kararı iptal etmesi kılıf uydurmaktır. Belki Güven Yapı Kooperatife vermekten vazgeçecekler, Güvenlik Kuvvetleri adı altında farklı bir şekilde verecekler” dedi.

Güven Yapı Kooperatifi tarafından Girne’de başlatılan site inşaatı çalışmalarıyla ilgili süreç tam bir kargaşaya döndü.

Söz konusu kooperatif tarafından başlatılan site inşaatının durdurulması için yargı sürecinde dün ilk sonuç alındı. Avukat Emre Efendi ve Serkan Mesutoğlu’nun hazır bulunduğu ara emri görüşmesinde yargıç Talat Usar, davacının iddialarını haklı buldu ve ara emri vererek yürütmenin durdurulmasına karar verdi.

Davanın esası ise Yüksek İdare Mahkemesi’nde cuma günü görüşülecek.

Yüksek İdare Mahkemesi’nin dünkü ara emrine rağmen söz konusu alanda başlatılan çalışmalar durdurulmadı. Bunun üzerine arazide çevreciler ve inşaat şirketi yetkilileri arasında gergin anlar yaşandı. Alanda devam eden inşaat çalışmaları ve yaşanan gerginlik polisin olaya müdahalesiyle sona erdi.

Bu olaylar yaşanırken toplantı yapan Bakanlar Kurulu, söz konusu arazinin Güven Yapı Kooperatife devredilmesiyle ilgili izinlere iptal kararı aldı.

KIBRIS’a konuşan Başbakan Ersan Saner, Bakanlar Kurulu’nun dünkü toplantıda söz konusu arazinin Güven Yapı Kooperatife devredilmesiyle ilgili 2017’den itibaren alınan tüm kararları iptal ettiklerini açıkladı.

Başbakan Saner, söz konusu arazinin kısa süre içerisinde kalıcı orman arazisi olarak ilan edileceğini ve bölgenin yeniden ağaçlandırılacağını söyledi.

Çevreciler ise, Bakanlar Kurulu’nun sadece 2018’de alınan kararı iptal ettiğini, 2017’de alınan kararın iptal edilmediğini savunarak tepki gösterdi.

Yeşil Barış Hareketi Başkanı Feriha Tel ve bu davanın avukatlarından Emre Efendi süreç hakkında bilgi verdi. Tel, mahkeme kararına rağmen söz konusu arazideki inşaat çalışmalarının devam ettiğini ve durmaması durumunda da gerekli hukuki girişimleri yapacaklarını açıkladı.

Efendi ise, Bakanlar Kurulu’nun sadece 2018’de alınan kararı iptal edilip, 2017’de alınan kararın iptal edilmemesine değindi ve bunu araziyi yine aynı kooperatife vermeye bir kılıf uydurmak olarak değerlendirdi.

Saner: 3 Mayıs 2018 tarihli karar iptal edildi

Başbakan Ersan Saner, Güven Yapı Limited’e Girne bölgesinde arazi kiralanmasına yönelik 3 Mayıs 2018 tarihli Bakanlar Kurulu kararının iptal edildiğini açıkladı.

Saner, Bakanlar Kurulu’nun yaklaşık 6 saat süren toplantısının ardından basına açıklama yaptı.

Bakanlar Kurulu’nda ülke gündemine ilişkin konuların yanı sıra Girne bölgesinde Güven Yapı Limited’e kiralanan arazi konusunda alınan kararı ve yaşanan süreci değerlendirdiklerini söyledi.

banner134

Bakanlar Kurulu’nun dünkü toplantısında söz konusu arazinin 49 yıllığına Güven Yapı Limitete kiralanmasına ilişkin 3 Mayıs 2018 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etme yönünde karar aldığını söyleyen Saner, yaptıkları araştırmada 3 Mayıs 2018 tarihinde üretilen kararın ekinde Güven Yapı Limited’e kiralanan arazinin hangi şartlarda ve nasıl kiralandığına dair prosedüre rastlanmadığını kaydetti.

Yaşanan süreci paylaşan Saner, ilk olarak 2017 yılında İçişleri Bakanlığı’nın önergesiyle Bakanlar Kurulu’nun önergede belirtilenler ışığında Güven Yapı Ltd.’e azami şekilde istifadesini sağlamak ve kooperatifin kuruluş amaçlarına katkıda bulunmak için bazı kararlar aldığını söyledi. 

Saner, bu kararlar uyarınca ilk olarak GKK tahsisinde bulunan Girne bölgesindeki arazinin askeri yasak bölge kapsamından çıkarılarak Başbakan Yardımcılığı ve Maliye Bakanlığı’na devredildiğini belirtti.

Daha sonraki maddede arazinin kamu yararı amacıyla İskan Topraklandırma ve Eşdeğer Mal Yasası kapsamından çıkarılmasının öngörüldüğünü dile getiren Saner, ulaşım yolunun haritaya işlenerek yasallaşması amacıyla İçişleri Bakanlığı ile Tapu ve Kadastro Dairesi’nin yetkili kılındığını kaydetti.

Saner, diğer bir Bakanlar Kurulu kararıyla kiralamanın uzun vadeli olarak 49 yıllığına yapılabilmesi için Devlet Emlak ve Malzeme Dairesi’nin yetkili kılındığını ve son maddenin de kiralanacak araziye yapılacak projeyle ilgili Güven Yapı Limited’in, Şehir Planlama Dairesi ile istişarede bulunmasını içerdiğini söyledi.

Yaşanan süreci özetleyen Başbakan Saner, 31 Ekim 2017 tarihinde Bakanlar Kurulu’nun, bahse konu arazinin askeri yasak bölge kapsamından çıkarılıp Başbakan Yardımcılığı ve Maliye Bakanlığı’na devredilmesini, bunun İskan Topraklandırma ve Eşdeğer Mal Yasası kapsamından çıkarılmasını, İçişleri Bakanlığı ile Tapu ve Kadastro Dairesi’nin buraya bir yolun ulaşması için yetkili kılınmasını ve bahse konu kiralamanın 49 yıllığına yapılabilmesi için Devlet Emlak ve Malzeme Dairesi’nin yetkili kılınmasını öngören kararlar aldığını belirtti.

“Kiralama 2018’de gerçekleşti”

Bunun akabinde Bakanlar Kurulu’nun 3 Mayıs 2018 tarihinde Devlet Emlak ve Malzeme Dairesi’nin söz konusu araziyi 49 yıllığına Güven Yapı Limited’e kiralamasına yönelik karar ürettiğini belirtti.

Normal Bakanlar Kurulu prosedürlerine bakıldığı zaman bu tip sözleşmelerin yani kiralanmasına karar verilen arazilerin sözleşmesinin bu kararın arkasında yer aldığını söyleyen Saner, yaptıkları araştırmada 3 Mayıs 2018 tarihinde üretilen bu kararın ekinde Güven Yapı Ltd.’e kiralanan arazinin hangi şartlarda ve nasıl kiralandığına dair prosedüre rastlanmadığını kaydetti.

Saner, dolayısıyla Bakanlar Kurulu’nun dünkü toplantısında 3 Mayıs 2018 tarihinde söz konusu arazinin, Devlet Emlak ve Malzeme Dairesi tarafından Güven Yapı Limited’e kiralanmasına yönelik kararı iptal ettiğini belirtti.

Başbakan Saner, Bakanlar Kurulu’nun iskandan sorumlu İçişleri Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı’nı iptali hayata geçirmek için yetkilendirdiğini söyledi.

“Tüm kararlar iptal edildi”

Bakanlar Kurulu kararının açıklanmasının ardından getirilen eleştiriler doğrultusunda KIBRIS’ın yönelttiği soruları yanıtlayan Başbakan Ersan Saner, Bakanlar Kurulu’nun dünkü kararıyla sadece 2018 yılındaki kararı değil, söz konusu araziyle ilgili 2017 yılından günümüze kadar alınan tüm kararların iptal edildiğini açıkladı.

Başbakan Saner, araziyle ilgili çalışma başlattıklarını ve kısa süre içerisinde araziyi kalıcı orman arazisi olarak ilan edeceklerini ve yeniden ağaçlandıracaklarını vurguladı.

Tel: Hukuksal girişimi başlatacağız

Yeşil Barış Hareketi Başkanı Feriha Tel, mahkemenin kararına rağmen o söz konusu arazide inşaat çalışmalarının devam ettiğini belirtti ve “Belediye personeli oraya gitti. Ancak çalışmalar devam etti. Sıkıntılıyız. Devam etmeleri durumunda da mahkeme kararına uymadıkları gerekçesiyle hukuksal girişim başlatacağız. Bunun da hapisliğe kadar cezası var” dedi.

Tel, konuyla ilgili asıl davanın ise daha sonra görüşülmeye başlanacağını ifade etti ve şu şekilde konuştu:

“Gönül ister ki bu dava görüşülmeye başlanmadan Bakanlar Kurulu geri adım atsın ve bu karardan vazgeçsin. Zaten ortada bir ara emri kararı var ve bu da bizim haklılık payımızı gösteriyor. Bizim ara emri ile amacımız söz konusu alan betonlaşmadan hukuki girişimleri yapmaktı. Bu konu kamusal bir konudur. Kişilerin değil, kamu yararın önde tutulması gerektiği fikrindeyiz. Bu nedenle de bizim için memleket meselesidir. Emsal teşkil edecek bir karardır. Bu karar kamusal bir alanın birilerine peşkeş çekilememesi adına emsal teşkil ediyor. Bakanlar Kurulu’nun bu karardan geri adım atması durumda bir tazminat söz konusu olacaktır. Umarız bu da devleti zarara uğratacak şekilde olmaz. Yani İyi İdare Yasası’nda da yer aldığı gibi bu tazminatı bu imzayı atan kişiler ödemelidir.”

Efendi: Çalışmalar geçici olarak durduruldu

Avukat Emre Efendi, bilindiği gibi tek taraflı olarak konuyla ilgili Yüksek İdare Mahkemesi’ne dava dosyaladıklarını ve Bakanlar Kurulu’nun ilgili arazi için 2017 ve 2018’de aldığı karar için ara emri başvurusunda bulunduklarını söyledi.

Mahkemenin dün yapılan duruşmada Bakanlar Kurulu’nun bu iki kararının durdurulması yönünde karar ürettiğini ifade eden Efendi, bunun söz konusu arazideki çalışmaların geçici olarak durdurulması anlamına geldiğini belirtti.

Efendi, “Mahkeme ilk nazarda ara emri kararı verdi” dedi.

Mahkemenin bu kararının ardından söz konusu arazideki çalışmaların durdurulmuş olması gerektiğini kaydeden Emre Efendi, ancak ne yazık ki buradaki çalışmaların devam ettiğini gözlemlediklerini belirtti.

Efendi, bu nedenle mukayyitlikten yazı alıp, ilgili mercilere ileteceklerini söyledi ve şu şekilde konuştu:

“Bakanlar Kurulu kararları durdurulmuş durumdadır. Yani o kararlar iptal edildi. Bu nedenle de şu anda oradaki inşaat çalışmalarının durması gerekiyor. Ancak oradaki çalışmaların durmadığını gözlemledik. Bu nedenle mukayyitlikten ilgili yazıyı alıp, ilgili mercilere ulaştırmak için çalışıyoruz. Alacağımız yazıyı belediye, kaymakamlık, polis dahil tüm ilgili kurumlara ileteceğiz. Durdurulmazsa ileri işleme gidilecektir. Bizi üzen nokta inşaatı yapan firmanın ara emri kararını bilmesine rağmen çalışmalarını durdurmamasıdır.”

“Çevrecilerin üstüne yürüdüler”

Mahkeme kararının ardından söz konusu arazide inşaat çalışmalarının devam etmesi üzerine çevrecilerin olaya müdahale etmek istediğini ancak bu kez de çalışanların çevrecilerin üzerine iş makinelerini sürdüğünü ifade eden Efendi, şu şekilde konuştu:

“Mahkeme her iki karar için de ara emri kararı üretti. Bu durumda arazideki çalışmaların durması gerekiyordu. Ancak durdurmadılar. Doğaya daha da fazla zarar vermek için beton dökmeye çalıştılar. Buna karşı çıkan çevrecilerin ise üzerine yürüdüler. Bu hukuk tanımazlıktır.”

“Hükümet göz boyamaya çalışıyor”

Emre Efendi, Bakanlar Kurulu’nun 2018’de alınan kararı iptal edip, 2017’de alınan kararı iptal etmemesinin de göz boyamak olduğunu söyledi ve şu şekilde konuştu:

“Bakanlar Kurulu’nun sadece 2018’de alınan kararı iptal etmesi tamamen göz boyamaktır ve burada siyaset yapıyor. Bizim bu konudaki davamız devam edecektir. Bakanlar Kurulu’nun sadece 2018’deki kararı iptal etmesi kılıf uydurmaktır. Belki Güven Yapı Kooperatife vermekten vazgeçecekler, Güvenlik Kuvvetleri adı altında farklı bir şekilde verecekler.” 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88