banner6

Osadchiy: Sorunlar taraflarca çözümlenmeli

banner37

KIBRIS’a konuşan Osadchiy, Cumhurbaşkanı Akıncı’yı ziyaretinde Kıbrıs sorununu konuştuklarını, her iki tarafa da başarı temennisinde bulunduklarını belirterek, “Bugün de Türk tarafına Cenevre’de çözüm bulunması yönündeki dileklerimizi ilettik” dedi.

Osadchiy: Sorunlar taraflarca çözümlenmeli
banner151 banner143

Emine DAVUT YİTMEN

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın yoğun diploması trafiği sürüyor. Akıncı dün Rusya’nın Lefkoşa Büyükelçisi Stanislav Osadchiy’i kabul etti. Görüşme basına kapalı yapıldı.

Görüşmenin ardından KIBRIS’ın sorularını yanıtlayan büyükelçi Osadchiy, Cumhurbaşkanı Akıncı’yı ziyaretinde Kıbrıs sorununu konuştuklarını söyledi.

Osadchiy, her iki tarafa da başarı temennisinde bulunduklarını belirterek, “Bugün de Türk tarafına Cenevre’de çözüm bulunması yönündeki dileklerimizi ilettik” dedi.

Rusya’nın Cenevre’deki Kıbrıs Konferansı’na katılımcı olması yönündeki isteği ile ilgili soru üzerine Osadchiy, “ Daha önceden de pek çok kez söylediğim gibi biz tüm sorunların, bu sorun da dahil olmak üzere, iki tarafça birlikte çözümlenmesi taraftarıyız” yanıtını verdi.

Eide, Çin büyükelçi ile çözümün desteklenmesini konuştu

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide ise geçtiğimiz gün Çin Büyükelçisi Huang Xingyuan ile görüştü. Kıbrıs Haber Ajansı’na (CNA) göre görüşmede, Kıbrıs sorununda bulunacak çözümü destekleme konusunda, BM Güvenlik Konseyi’nin oynayabileceği rolün konuşulduğu bildirildi.

Eide, twitter hesabında “BM Güvenlik Konseyi’nin Kıbrıs sorunun çözümüne desteği ve Birleşmiş Milletler için yeni bir görev konularında dün, Çin Büyükelçisi Huang Xingyuan ile muhteşem bir görüşme gerçekleştirdik” ifadelerine yer verdi.

AB Kıbrıs Konferansı’na katılmaya hazır olduğunu duyurdu

Avrupa Konseyi geçtiğimiz günkü zirve kararlarına Kıbrıs’la ilgili bir paragraf ekledi. Kararda, 12 Ocak’ta Cenevre’de yapılacak Kıbrıs Konferansı’na katılmaya hazır olunduğu belirtildi.

Paragraf "IV.CYPRUS 21"de, “Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın Kıbrıs’ta çözümle ilgi müzakereler konusundaki sunumundan sonra, Avrupa Konseyi Kıbrıs’ın yeniden birleşmesi için devam eden süreci destekleyeceğini tekrarlar. Avrupa Birliği Kıbrıs’ın Birliğimizin bir üyesi olduğunu ve olmaya devam edeceğini dikkate alarak, 12 Ocak 2017’de Kıbrıs’la ilgili Cenevre Konferansı’na katılmaya hazırdır” deniyor.

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2016, 11:55
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104