banner6

Osman Sınav: “Kıbrıs'ı anlatan bir film yapmak istiyorum”

banner37

Osman Sınav: “Kıbrıs'ı anlatan bir film yapmak istiyorum”
banner151 banner143

ELİF ŞEN ÇATAL

7’den 70’e yaptığı film ve dizilerle hepimizin gönlüne taht kurmuş bir isim O. Yönetmenliğini ve yapımcılığını üstlendiği her film ve dizide  büyük başarılara imza atıp, gönüllere taht kurmayı başarıyor. Osman Sınav…  Ülkemize gelerek çeşitli temaslarda bulunan Osman Sınav, Kıbrıs TV ekranlarında Sibel Kolçak’ın hazırlayıp sunduğu Vizyon programına konuk oldu.

“Kültürel  genlerimizi doğru okumaya çalışıyorum” diyen ünlü yönetmen başarısının sırrını da buna bağladı.

Yeni bir sinema filmi çekmek için hazırlıklara başladığını dile getiren Osman Sınav, Kıbrıs TV ekranlarından Kıbrıs’la ilgili bir film yapma arzusu içerisinde olduğunu da dile getirdi. Bununla ilgili çabalarının devam ettiğini anlattı.

TRT ekranlarında yayınlanan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde verilen mücadeleleerin ekrana taşındığı Bir Zamanlar Kıbrıs dizisi hakkında da değerlendirmelerde bulunan Sınav, dizi için ortaya konan çabayı dile getirdi. Ancak o günleri yaşamış Kıbrıslı Türklerin diziden pek de memnun olmadığını gözlemlediğini ifade etti.

Yurt dışına pazarlanan dizilerin çok kıymetli olduğunu ifade eden Osman Sınav, Türkiye’de yurtdışına satılan ilk dizinin de kendisine ait olan Deli Yürek’in olduğunu dile getirdi. Dizinin ilk olarak Kazakistan’a verildiğini söyleyen Sınav, tam 13 kez dizinin satın alınarak Kazakistan ekranlarında izleyiciyle buluştuğunu anlattı.

Başarılara imza atmış birçok dizi ve sinema filminin ardından bir de kitap kaleme almak istediğini ifade eden Sınav, kitap yazımı için kendini yakından tanıyan bir yazar arkadaşıyla çalışmalara başladığını ancak arkadaşını kaybetmesinden dolayı çalışmaların da yarım kaldığını söyledi. “Z kuşağını anlamaya çalışıyorum” diyen ünlü yönetmen, onları anlamanın çok zor olduğunu ama Z kuşağından çok şey de beklediğini kaydetti.

Türkiye’de ve uluslararası mecrada bir çok film festivalinde jüri olarak yer aldığını ve festivallerin kıymetli olduğunu dile getiren ünlü yönetmen, ancak festivallerin her zaman hakkaniyetli olduğunu söylemenin mümkün olmadığını savundu.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104