banner6

Otel inşaatı çöktü, 5 işçi yaralandı

banner37

İskele’de Makenzi Plajı yakınlarında Kotitaş Turizm A.Ş tarafından yapımı devam eden otel inşaatının karkası çöktü, birçok işçi canını son anda kurtardı

Otel inşaatı çöktü, 5 işçi yaralandı
banner90
banner99

Ahmet İLKTAÇ

Ülkemizin en güzel kıyı şeridi üzerinde bulunan, İskele’de Makenzi Plajı yakındalarında denize sıfır konumda Kotitaş Turizm A.Ş tarafından yapılan beş yıldızlı otelin inşaatının birinci katında beton dökümü yapıldığı sırada inşaatın karkası çöktü.

Çökme sonucu karkasın üzerinde çalışan Cemal Ügey (E-40) Medeni Akbal (E-30), Dursun Bolat (E-37), Ercan Sezgen (E-20) ve Cemal Kayaş (E-36) isimli işçiler yaralandı. Dört ambulansla hastaneye kaldırılan yaralıların, enkazdan çıkarılmalarına İskele itfaiyesi de yardımcı oldu.

Türkiye’nin Ordu ilinden ülkemize çalışmaya gelen Cemal Ügey'in belinde kırık teşhisi ile Gazimağusa Devlet Hastanesi nöroloji servisinde, başında kesi bulunan ve dikiş atılan Medeni Akbal ise acil serviste müşahede altına aldı. Diğer yaralılar ise tedavilerini müteakip taburcu oldu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, üzücü olayın hemen ardından inşaata gelerek incelemelerde bulundu.  Çeler, bu tür olayların bir daha yaşanmaması için tekrardan tedbirlerin gözden geçirilmesi adına tüm sektörlere çağrı yaptı ve çökmenin yaşandığı inşaatta enkaz kaldırma çalışmaları dışındaki diğer inşaat faaliyetlerin, İş Sağlığı ve Güvenliği Raporu hazır oluncaya kadar durdurulduğunu açıkladı.

Öte yandan, olay yerinden görüntü almaya çalışan basın mensupları zor anlar yaşadı. İnşaatın çökmüş halini görüntülemek isteyen basın mensupları, inşaattaki görevliler tarafından engellenmek istendi. Bir işçi, basın mensuplarına “Kenan beyin emridir. Bu inşaatı görüntü alamazsınız” dedi.

Beton dökümü sırasında karkas çöktü

Polis Basın Subaylığı olayla ilgili yaptığı açıklamada, dün saat 14.30 sıralarında, İskele’de Makenzi Plajı

yakındalarında Kotitaş Turizm A.Ş tarafından yapımı devam etmekte olan otelin inşaatının birinci katında beton dökümü yapıldığı sırada karkasın çökmesi sonucu, karkas üzerinde çalışan Cemal Ügey (E-40) Medeni Akbal (E-30), Dursun Bolat (E-37), Ercan Sezgen (E-20) VE Cemal Kayaş’ın (E-36) yaralandığını bildirdi.

Yaralarının Gazimağsua Devlet Hastanesi’nde tedavilerinin devam ettiği belirtildi.

Çeler: Çökme yavaş olduğu için işçiler kaçabildi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, olayı duyar duymaz İskele’ye gitti ve yerinde inceleme yaptı. Çeler, kimsenin canına zarar gelmediğini söyledi.

Yaralanan 5 işçinin Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde müşahede altında olduklarını kaydeden Çeler, 1 işçinin bel ve omurga kısmında sorun olduğunu bildirdi. Çeler, ilk incelemelere göre inşaatta iskelenin kurulma aşamasında eksik veya yanlış giden bir iş nedeniyle beton dökümü aşamasında iskelenin yavaşça çöktüğünü belirtti.

İskelenin yavaşça çökmesi nedeniyle işçilerin kaçabildiklerine değinen Çeler, düşen işçilerin de tutunarak düştüklerini söyledi. Zeki Çeler, inşaatın diğer bölümlerine bakıldığı zaman en azından an itibarıyla da olsa iş sağlığı ve güvenliği konusunda eksik olmadığının görüldüğünü dile getirdi.

İnşaatın faaliyetleri durduruldu

İnşaatın çöken kısmıyla ilgili olarak İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları ile birlikte Çalışma Dairesi Müfettişleri’nin soruşturma başlattığını anlatan Çeler, çalışanların tümünün çalışma izinlerinin tam olduğunu, yaralanan işçilerin 4’ünün Kotitaş Turizm A.Ş’de çalıştığını, diğerinin de betonu sağlayan firmada çalıştığını ifade etti.

Bakan Zeki Çeler, “Biz göreve geldiğimiz günden bu yana sektörlerde İş Sağlığı ve Güvenliği’ne her alanda dikkat edilmesi ve daha tedbirli olunması konusunda uyarılarımızı yaptık. Bundan sonra da uyarılarımızı yapmaya devam edeceğiz. Kaza geliyorum demez. Bu tür olayların bir daha yaşanmaması adına tekrardan tedbirlerin gözden geçirilmesi adına tüm sektörlere çağrı yapıyorum” dedi.

Çeler, inşaatta enkaz kaldırma çalışmaları dışında, diğer inşaat faaliyetlerinin İş Sağlığı ve Güvenliği Raporu hazırlanıncaya kadar durdurulduğunu açıkladı.

Öte yandan, Bakan Çeler ile birlikte İskele Belediyesi Başkanı Hasan Sadıkoğlu ve İskele Polis Müdürü Ahmet Beşerler de olay yerinde incelemelerde bulundu.

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2018, 08:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104