Otel izninin iptali için imza kampanyası başlatıldı

banner37

Girne’de Karaoğlanoğlu bölgesinde bulunan sahil şeridi içerisindeki kamu arazisine otel yapılmak istenmesi hem bölge halkının, hem de tüm Girnelilerin tepkisine yol açtı.

Otel izninin iptali için  imza kampanyası başlatıldı
banner87

Ahmet KARAGÖZLÜ

Girne’de Karaoğlanoğlu bölgesinde bulunan sahil şeridi içerisindeki kamu arazisine otel yapılması için izin verilmesine tepki gösteren bölge halkı, yeşil alan için mücadelelerine hız vereceklerini kaydettiler.

Bölgenin otelden ziyade yeşil alana ihtiyacı olduğunu söyleyen vatandaşlar, bahse konu olan 15 dönüm arazinin yeşil alan olarak kazandırılması için mücadele edeceklerini belirtti.

Karaoğlanoğlu mevkiinde Merit Park ve Kaya Palazzo otelleri arasında kalan sahil şeridindeki 15 dönümlük kamu arazisine yapılması planlanan 500 yatak kapasiteli otel inşaatının durdurulmasını isteyen bölge sakinleri, imza kampanyası başlattı.

Bölge sakinleri, söz konusu kamu arazisine Kaya Plazzo otelinin inşaatı sırasında çıkarılan molozların dökülmesine de tepkilerini göstererek bölgenin eski doğal halini kaybettiğini ve çevre kirliliği yaratıldığını söyledi.

Bölgenin otelden ziyade yeşil alana ihtiyacı olduğunu söyleyen vatandaşlar, bahse konu olan 15 dönüm arazinin yeşil alan olarak kazandırılması için mücadele edeceklerini belirtti.

Girne İnisiyatifi sözcüsü Halil Paşa, Karaoğlanoğlu’na yapılması planlanan otel inşaatına Girne İnisiyatifi olarak şiddetle karşı olduklarını belirterek bölgenin River Rock Investment Ltd şirketine verilmesinin kabul edilemez olduğunu, bölgenin otel yerine yeşil alana ihtiyaç duyduğunu ifade etti.

Paşa, söz konusu araziye Kaya Plazzo tarafından bin kamyon üzerinde moloz dökülerek doğal yapısının bozulduğunu belirterek araziye otel yapılması durumunda arazide bulunan tarihi mirasımız olan cüce fil fosilleri, mağara şapeli ve Fanarya Kilisesi’nin daha da fazla zarar göreceğini dile getirdi.

Karaoğlanoğlu sakini Ali Bağlarbaşı ise, Karaoğlanoğlu’na yapılması planlanan otel inşaatına bölge halkı olarak şiddetle karşı olduklarını ve bölge halkının söz konusu arazide yeşil alanın olmasını istediğini ifade etti.

Bağlarbaşı, söz konusu arazinin kendilerine yeşil alan olarak verilmesi için imza kampanyası başlattıklarını ve önümüzdeki hafta imza konusunda hükümetle görüşme yapacaklarını vurguladı.

Ayrıca söz konusu araziye yeşil alan yapılmadan önce Kaya Plazzo oteline ait molozları dökerek kirletenlerden molozları temizlemesi için talepte bulunacaklarını belirten Bağlarbaşı, molozların temizlenmesi mahkemeye başvuracaklarını ifade etti.

Paşa: Yeşil alan yapılması için mücadele başlatıldı

Girne İnisiyatifi sözcüsü Halil Paşa, Karaoğlanoğlu’nda bulunan Merit Park ile Kaya Plazzo otelleri arasında kalan sahil şeridindeki 15 dönümlük kamu arazisine yapılması planlanan 500 yatak kapasiteli otel inşaatının durdurularak yerine yeşil alan yapılması için mücadele başlatıldığını belirtti.

Paşa, İyi İdare Yasası’na göre bir bölgeye yapılacak büyük yatırımlarda, bölge sakinlerinden onay alınması gerektiğini hatırlatarak Karaoğlanoğlu’na yapılması planlanan otel inşaatı için ÇED raporu toplantısının 29 Mayıs’ta yapıldığını, ancak Girne İnisiyatifi olarak yapılacak olan toplantıdan 28 Mayıs’ta geç saatlerde haberdar olduklarını ifade etti.

Toplantıya Girne İnisiyatifi, Karaoğlanoğlu Avcılık, Atıcılık ve Balıkçılık Derneği, Karaoğlanoğlu Spor Kulübü Karaoğlanoğlu muhtarı ve Karaoğlanoğlu bölgesinde yaşayan çevreye duyarlı birçok vatandaşın katıldığını belirten Paşa, toplantıya sadece Çevre Dairesi ve Orman Dairesi’nin katıldığını dile getirdi.

“Toplantıda sorulan sorulara yanıt alınamadı”

Paşa, toplantıda Girne Belediyesi ve Şehir Planlama Dairesi’nin katılmadığının gözlemlenmesi üzerine toplantıya neden çağırılmadığının sorulduğunu ve sorulan bu soru üzerine kendilerine herhangi bir yanıt verilmediğini belirterek “Bize sanki de haberleri vardı da gelmediler havasını yarattılar” şeklinde konuştu.

Toplantıda, Turizm ve Çevre Bakanlığı’na ait olan Karaoğlanoğlu sahilindeki 15 dönümlük arazinin River Rock Investment Ltd isimli şirkete otel yapılması amacıyla kiralandığını öğrendiklerini belirten Paşa, söz konusu şirketin Kıbrıs temsilcisi olan Şevket Şenbülbül isimli kişinin kendilerine açıklamalarda bulunduğunu kaydetti.

Toplantıda, Şenbülbül’ün River Rock Investment Ltd şirketinin sahibinin Özkan Yeşil isimli kişi olduğunu söylediğini belirten Paşa, söz konusu araziye yapılması planlanan otelin beş yıldızlı olarak 500 yatak kapasiteli ve altı kattan oluşacak 25 bin 244 metre kare inşaat alanının olacağının söylendiğini dile getirdi.

Paşa, Şenbülbül’ün anlattığı proje detaylarının ardından söz konusu arazinin olduğu yerin yakınında ülkemizin tarihi mirası olan cüce fil fosilleri, mağara şapeli ve Fanarya Kilisesi’nin olduğunu ve inşaatın söz konusu tarihi değerlere zararı olacağını söylediklerini ifade etti.

“Arazi moloz yığınına döndü”

Ayrıca söz konusu arazide Kaya Plazzo otelin inşaatının yapımı sırasında dökülen bin kamyon üzerinde moloz yığının bulunduğunun da söylendiğini belirten Paşa, dökülen moloz yığınlarından dolayı arazinin topografyası ve doğal yapısı çevresinin tahrip olduğunun söylendiğini ifade etti.

Yapılması planlanan otelin olduğu arazinin moloz yığını olmasından dolayı hafriyat toprağının nereye taşınacağının sorulduğunu söyleyen Paşa, otel inşaatıyla birlikte çevrenin daha da fazla kirleneceğini söylediklerini kaydetti.

 

“Birçok yetkili makam toplantıya çağırılmadı”

 

   Paşa, toplantıda otel inşaatının kaymakamlık, belediye ve şehir planlamasıyla ilgili bir tarafının da bulunduğunu söylediklerini belirterek “Kendilerine bahse konu araziye otel yapılması durumunda bölgedeki trafik yoğunluğunun artıracağını söylediğimizde bize karşılığını söyleyemediler. Çünkü buna cevap verecek olanın kaymakamlık, belediye ve Şehir Planlama Dairesi’nin olduğunu biliyorduk. Kendileri bize söz konusu makamları davet ettiğini söylediler ama daha sonra kurduğumuz temasta da bahse konu kurumlar bize davet edilmediklerini bildirdiler. Dolayısıyla bunun yangından mal kaçırır gibi bir durum yarattığını ve şüphelerimizi daha da artırdığını söyledik. Ayrıca söz konusu arazi üzerinde iki tane otelin bulunduğunu ve söz konusu araziye bir otel daha yapılmasına karşı olduğumuzu da söyledik” ifadelerini kullandı.

 

“Bölgenin otele değil, yeşil alana ihtiyacı var”

 

   Halil Paşa, Girne İnisiyatifi olarak Karaoğlanoğlu halkının haklı mücadelesinde yanlarında olacaklarını belirterek Karaoğlanoğlu halkının otele değil, yeşil alana ihtiyacı olduğunu ifade etti.

   Paşa, Karaoğlanoğlu sahilinde bulunan 15 dönümlük arazinin içerisine yürüyüş yolu; dinlenme yeri; basketbol ve voleybol sahası; piknik alanı; fitness yeri ve tenis kortu gibi insanların yaşam kalitesini yükseltecek sosyal aktivite merkezi olan bir yeşil alan tesisi yaratılması için mücadele edeceklerini belirtti. “Yeşil alanla birlikte hem bölge halkı rahat bir nefes alabilecek, hem de Girne yeni bir akciğer kazanacak” şeklinde konuştu.

   “Bu otel bizim için bir felakettir. Turizm Bakanlığı biran önce bu antlaşmayı iptal etsin ve bize yeşil alanımızı kazandırsın” ifadelerini kullanan Paşa, geçtiğimiz gün konuyla ilgili yaptıkları basın toplantısın ardından imza kampanyası başlattıklarını ve şu an 200’ün üzerinde imza topladıklarını ifade etti.

   Paşa, toplanılan imzaları bayramdan sonraki hafta İçişleri Bakanlığı’na ve Turizm Bakanlığı’na teslim edeceklerini ve söz konusu makamlara bahse konu arazinin yeşil alan olması için talepte bulunacaklarını sözlerine ekledi.

 

Bağlarbaşı: Bölgenin

 yeşil alana ihtiyacı var

 

   Karaoğlanoğlu sakini Ali Bağlarbaşı, Karaoğlanoğlu’na yapılması planlanan otel inşaatına bölge halkı olarak şiddetle karşı olduklarını belirterek bölge halkının söz konusu arazide yeşil alanın olmasını istediklerini ifade etti.

   Bağlarbaşı, “Bölge halkı denizi görebilmek ve deniz havası almak istiyor. Biz bu amaçla bu yola baş koyduk. Bu amaçla bu yola çıktık ve başaracağımıza inancımız tamdır. Çünkü biz haklıyız” ifadelerini kullanarak söz konusu arazinin kendilerine yeşil alan olarak verilmesi konusunda önümüzdeki hafta hükümetle görüşme yapacaklarını vurguladı.

 

“Araziye moloz dökenleri mahkemeye vereceğiz”

 

   Hükümetle yapılacak olan görüşmenin ardından bir sonuç elde edilemezse haklarını hukuki yoldan arayacaklarını belirten Bağlarbaşı, “Bölgeye gelen turistler deniz kenarına ulaşmak için yürüyüşe çıkıyor. Buraya geldikleri zaman moloz yığınlarından dolayı hayretler içerisinde kalıyorlar ve ülkelerine geri döndüklerinde sahillerimizin moloz yığınıyla dolu olduğunu söylüyorlar. Bu da ülkemize kötü bir imaj sağlıyor. Biz bunun mücadelesini sonuna kadar vereceğiz. Hem sahilimize atılan binlerce kamyon molozu temizleteceğiz, hem de yeşil alanımızı yaratacağız” ifadelerini kullandı.

   Bağlarbaşı, yeşil alan yapılmadan önce söz konusu araziye Kaya Plazzo oteline ait molozları dökerek araziyi kirletenlerden molozları temizlemesi için talepte bulunacaklarını belirterek, “Molozları döken kişi veya kurum bize temizlemem derse hukuksal mücadeleyi başlatacağız ve konuyu mahkemeye taşıyacağız. Eğer belirli bir süre içerisinde yine temizlemezse molozları atan sahibiyse otele haciz, nakliye firmasıysa firmaya haciz getirteceğiz” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2018, 08:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER