banner6

Otobüs sayısını artırın, denetimleri çoğaltın

banner37

Ülkemizde günlük Covid-19 vaka sayıları 700’lü rakamlarla ifade edilirken, ülkemizde üniversite eğitimi alan öğrenciler ulaşımlarını tıklım tıklım otobüslerle sağlamak zorunda bırakıldıklarını belirterek, kimsenin kendilerinin sağlığını umursamadığından yakındı:

Otobüs sayısını artırın,  denetimleri çoğaltın
banner151

Ahmet UÇAR

Ülkemizde günlük Covid-19 vaka sayıları 700’lü rakamlarla ifade edilirken, toplu taşıma araçlarının tıklım tıklım olması üniversite öğrencilerinin mağduriyet yaşamasına yol açıyor.

Baskın varyant olarak nitelendirilen Omicron’a karşı daha sıkı tedbirler alınması gerekirken, buna yönelik denetimler gerektiği gibi yapılmıyor.

Sağlık uzmanları sosyal mesafe, maske ve hijyen gibi tedbirlerin önem arz ettiğini dile getiriyor ancak otobüslerde sosyal mesafeye uymak imkansız.

Dışarıdaki toplu taşıma servislerinin ücretlerinin pahalı olmasının öğrencilerin bütçesini zorlaması nedeniyle öğrenciler okul otobüslerini kullanmak zorunda kalıyor ama bir yandan da hastalık kapar mıyım endişesi yaşıyor.

KIBRIS’a konuşan öğrenciler ve KKTC Ulusal Nijeryalı Öğrenciler Birliği Başkanı El-Yaqub Sabo Abdullahi Guri, durumun düzeltilmesi için adım atılmasını talep etti.

“Otobüsleri denetleyin, nefes bile alamıyoruz”

KIBRIS’a ulaşan öğrenciler okul otobüslerinde adım atacak ve nefes alacak yer bulunmadığını belirterek, bunun bilindiğini ancak kimsenin sesini çıkarmadığını kaydetti.

Öğrenciler, ülkedeki vaka sayılarının 700’lerde olduğunu dile getirerek, öğrencilerin insan olarak değil ekonomik gelir olarak görüldüğünü ifade etti.

Öğrenciler, “ne yazık ki bizi insan olarak değil, para olarak görüyorlar. Kimse bizim sağlığımızı düşünmüyor. İsteğimiz, okulların servis otobüsü sayısını artırması, yetkililerin de okul otobüslerinde denetimlerini çoğaltmasıdır” diye konuştu.

Trafik polislerinin her aybaşı araçları durdurup trafik cezası yazdığını hatırlatan öğrenciler, aynı denetimin otobüsler için de yapılmasını, öğrencilerin sağlığının korunmasını talep etti.

KKTC Ulusal Nijeryalı Öğrenciler Birliği Başkanı El-Yaqub Sabo Abdullahi Guri ise üniversite servislerindeki durumun düzeltilmesi gerektiğini belirterek, özellikle Covıd-19 vakalarının arttığı ve yeni varyant Omicron’un tehdidi nedeniyle öğrencilerin sorun yaşadığını kaydetti.

“Otobüsler az, öğrenci çok”

KKTC Ulusal Nijeryalı Öğrenciler Birliği Başkanı El-Yaqub Sabo Abdullahi Guri, üniversite servislerindeki durumun düzeltilmesi gerektiğini belirterek, özellikle Covıd-19 vakalarının arttığı ve yeni varyant Omıcron’un tehdidi nedeniyle öğrencilerin sorun yaşadığını kaydetti.

Otobüslerdeki kalabalıktan dolayı öğrencilerin birbirileriyle olan temasının arttığını dile getiren Guri, okullara ait otobüslerin yetersiz kalmasının da sorunlara yol açtığını ifade etti.

Guri, okul otobüslerinin az, öğrencilerin ise çok olduğuna işaret ederek, yoğunluğun anlaşılabileceğini ancak üniversitelerin, otobüslerin çalıştığı servis sayısını artırabileceklerini anlattı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110