banner6

Otobüsçüler de toplu taşımacılıktan memnun değil

banner37

Trafikteki araç yoğunluğu her geçen gün artarken, buna çare olarak görülen toplu taşımacılık sektörü de devlet tarafından kaderine terk edildi. KIBRIS Gazetesi’ne konuşan KAR-İŞ Başkanı Topaloğlu da dertli mi dertli

Otobüsçüler de toplu taşımacılıktan memnun değil
banner150 banner151 banner143

Ceren ÖZBİL

Trafikte günden güne artan araç sayısına cevap verebilecek kalitede yol ve altyapıya sahip olmayan ülkemizde toplu taşımacılığı güvenli ve daha çok tercih edilir bir hale getirmek içinse ne yazık ki gerekli adımlar atılmıyor.

Bu durum vatandaşlar kadar, toplu taşımacılık hizmeti veren şirketleri de rahatsız ediyor. Şirketler her ne kadar yeni araçlarla, daha sık saatler arasında halka hizmet vermek istese de maddi olanaklar bunun için el vermiyor.

KIBRIS Gazetesi'ne konuşan Kamu Araçları İşletmecileri Birliği (KAR-İŞ) Başkanı Fuat Topaloğlu, sektörün sıkıntılarını anlattı.

Devlet yetkililerini sert bir dille eleştiren Topaloğlu, öğrenci taşımacılığı ücretlerinin düzenli ödenmesini, kaçak taşımacılığın önüne geçilmesini ve devletin bu sektöre katkı yapmasını istedi.

Tüm bunların yapılmasının ardından şirketlerin yeni araçlar alıp, hizmet saatlerini de çoğaltabileceğini kaydeden Topaloğlu, ancak bu konuda kendilerine sunulan tekliflerin gerçekçilikten çok uzak olduğunu belirtti.

Topaloğlu: Maddi sorunlar yaşıyoruz

Topaloğlu, sektör temsilcileri olarak kendilerinin de çağdaş bir toplu taşımacılığa geçmek istediklerini ancak maddi olanaklarının elvermediğini açıkladı.

Çağdaş bir toplu taşımacılığa geçilmesi için bir plan çıkarılıp, hatta anket yapılması gerektiğini kaydeden Topaloğlu, ülkenin dört bir yanından düzenli seferler yapılması gerektiğini kaydetti.

Topaloğlu, ancak maddi olanaksızlık nedeniyle şu anda 70 bölgede toplu taşımacılık hizmeti olmadığını belirtti.

“Kaçak taşımacılık önlenmeli”

Toplu taşımacılığın maddi olarak toparlanabilmesi için kaçak taşımacılığın önüne geçilmesi gerektiğini kaydeden Topaloğlu, ancak bu konuda da tek bir adımın atılmadığını ifade etti.

Üniversitelerin sosyal aktivite parası adı altında öğrencilerden para alarak öğrenci taşımacılığı yaptığını ve bunun karşılığında da ne KDV, ne de vergi ödediğine değinen Topaloğlu, bunun, sektörde haksız rekabet ortamı oluşturduğunu belirtti.

Fuat Topaloğlu, ülkede 70 bin öğrenci olduğunu ve bunun 40 binin bile toplu taşıma araçlarıyla seyahat etmesinin sektöre ciddi anlamda katkı sağlayacağını anlattı.

“Kredi verilmesi bir çözüm değil”

Toplu taşıma araçlarının yenilenmesi için kredi verilmesinin sektör için bir çözüm olmayacağına değinen Topaloğlu, bu sektördeki işverenlerin bu kredilerin taksitini ödeyecek gücü olmadığını belirtti.

Topaloğlu, “Şoförü mü ödeyelim, mazot parası mı ödeyelim, kendimiz mi geçinelim, yoksa bu taksiti mi ödeyelim?” diye sordu.

“Öğrenci taşımacılığından paramızı alamadık”

2017-2018 eğitim ve öğretim yılının öğrenci taşımacılığı ücretlerini hâlâ alamadıklarını belirten Topaloğlu, şöyle konuştu:

“Bize 1 ile 11 kilometre arasında günlük 175. 50 TL ödenmesi teklif edildi. Biz bu parayla şoförümüzü mü ödeyelim, yoksa mazot parasını mı? Biz de bu nedenle itiraz ettik. Ancak bakkal hesabı olan bunu bile hesaplayıp, bize geri dönemediler.”

Saatleri artırmak istiyoruz”

Ülkede şu anda 70 bin öğrenci bulunduğuna işaret eden Topaloğlu, bu öğrencilerin ders saatleri dışında bir şehirden bir şehre gitmesinin neredeyse imkansız olduğunu söyledi.

Öğrencilerin ders saatleri dışındaki saatlerde toplu taşımacılık olmadığına dikkat çeken Fuat Topaloğlu, çünkü az yolcu olduğunda toplu taşımacılık şirketlerinin zararını dengeleyecek bir yapı bulunmadığını belirtti.

Fuat Topaloğlu, aynı nedenle şehir içi servislerinin de olmadığını anlattı.

“Kaçak taşımacılık önlenmeli”

Topaloğlu, bu sektörden 15 bin kişinin ekmek yediğine değinerek, bunlar arasında oto tamircilerin, şoförlerin, sekreterlerin de yer aldığını vurguladı.

Bu kadar kişinin evine ekmek götürdüğü bu sektörün ayakta kalabilmesi için yetkililere çağrı yapan Topaloğlu, “Eğer birileri kapımızı çalıp oy isteyecekse, bize bir planla gelmeli. Sektörle ilgili ne gibi hedefleri olduğunu anlatmalı. Biz 18 bin öğrenci taşıyoruz, 400 sözleşme yapılıyor, 250 sürücü yardımcısı çalışıyor. Bu sektör nasıl ayakta dursun?” dedi.

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2017, 08:30
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110