Owayalr’ın hesabından 36 bin Euro çekildi

banner37

Nijerya uyruklu Obasanje Adeola Owoyalr’ın öldürülmeden birkaç gün önce banka hesaplarından yüklü miktarda para çekildiği ortaya çıktı

Owayalr’ın hesabından  36 bin Euro çekildi
banner90

5 KİŞİNİN TUTUKLULUĞU UZATILDI… Owoyalr’ın kan izlerinin bulunduğu apartmanda 5 zanlının tutukluluk süresi 4 gün daha uzatılırken, polis, cinayetten kısa süre önce Owoyalr’ın banka hesaplarından toplam 36 bin 241 Euro para çekildiğini belirterek, bu paranın akıbetinin araştırıldığını kaydetti.

Emine UYSAL ÇALUDA

   Lefkoşa’da Okullar Yolu üzerinde, Şehit Hüseyin Ruso Ortaokulu’nun yakınında bulunan toprak alanda, park halindeki bir aracın bagajında bulunan 33 yaşındaki Nijerya uyruklu Obasanje Adeola Owoyalr cinayetiyle ilgili tutuklanan 5 zanlının tutukluluk süreleri dün 4 gün daha uzatıldı.

   Polis, Nijerya uyruklu Obasanje Adeola Owoyalr’ın öldürülmeden birkaç gün önce banka hesabından 36 bin 241 Euro çekildiğinin belirlendiğine ve bu paranın akıbetinin araştırıldığına dikkat çekti.

   Bölge sakinlerinin 8 Temmuz’da park halindeki ML 819 plakalı araçtan çevreye kötü koku yayıldığını ihbar etmesi üzerine, battaniyeye sarılı ve ayakları da battaniyenin üzerinden kemerle bağlanmış bir şekilde bulunan Nijerya uyruklu genci öldürdükleri gerekçesiyle tutuklanan zanlılar, dün sabah kalabalık polis eşliğinde Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı. 

   “Taammüden adam öldürme” ve “Adam öldürme” suçlamasıyla mahkemeye çıkarılan zanlılar Cristian Osemudiamen Akhimemona, Eustese Isesele, Oba Francis, Jonhattan Osukomudu ve Achazie Emeka aleyhinde 4 günlük tutukluluk emri alındı.

   Kıdemli Yargıç Cenkay İnan’ın huzurunda görüşülen dünkü ek tutukluluk duruşmasında, İddia Makamı adında savcı Ali Hidayet, Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görev yapan Müfettiş Muavini Feyyaz İneci’yi tanık olarak dinletti.

“Cinayete kurban gitti”

   Mahkemede yeminli şahadet veren İneci, zanlıların 1 Temmuz’da Lefkoşa’da meydana gelen “Taammüden adam öldürme” ve “Adam öldürme” suçundan methaldar olduklarını söyledi.

   İneci, 33 yaşındaki Obasanje Adeola Owoyalr’ın arkadaşlarının 1 Temmuz’da polise giderek Owoyalr’ın kayıp olduğunu bildirdiğini anımsattı.

   Müfettiş Muavini İneci, polisin yaptığı araştırma neticesinde maktulun kullanımında bulunan ML 918 plakalı aracın Lefkoşa’nın Okullar Yolu bölgesindeki Şehit Hüseyin Ruso Ortaokulu’nun yakınındaki bir toprak alanda park edilmiş bir vaziyette bulunduğunu yineledi. 

banner9
   İneci, söz konusu araçta yapılan aramada, aracın bagajında battaniyeye sarılı çürümüş bir erkek cesedinin bulunduğunu ve akabinde cesedin 33 yaşındaki Nijerya uyruklu Obasanje Adeola Owoyalr’a ait olduğunun tespit edildiğini ifade etti.

   Müfettiş Muavini Feyyaz İneci, maktule yapılan otopside kesin ölüm sebebinin “kesici/ezici alet yaralanması, çok parçalı kafa kemikleri kırığı ve beyin doku yaralanması” olduğunun belirlendiğini söyleyerek maktulun cinayete kurban gittiğini vurguladı.

“Maktul, zanlıların kaldığı apartmana giriş yaptı”

   Söz konusu cesedin bulunmasının ardından polisin geniş çaplı soruşturma başlattığını kaydeden İneci, soruşturma neticesinde maktulun 1 Temmuz’da mahkeme huzurunda bulunan 5 zanlının kaldığı apartmana giriş yaptığının tespit edildiğini anlattı.

   Feyyaz İneci, polisin 11 Temmuz’da mahkemeden alınan derdest emri gereğince zanlıları kalmakta oldukları apartmanda tutukladıklarını söyledi.

   Müfettiş Muavini Feyyaz İneci, zanlıların üç günlük tutukluluk süresinde 38 kişiden ifade alındığını, 11 Temmuz’da olay yerini inceleme ekibinin evde ilaçlarla yaptığı incelemede duvarlarda ve halı üzerinde temizlenmiş kan lekesi tespit ettiğine vurgu yaptı. 

   İneci, kan lekelerinin, maktulden ve zanlılardan alınan kan örneği ile Ankara Kriminal Polis Laboratuarı’na gönderildiğini anımsattı.

   İneci, apartmandan alınan kan örneği ile maktulün kan örneğinin uyuştuğuna dikkat çekti. Zanlıların tutukluluk süresince 12 kişiden daha ifade alındığını ancak tahkikatın çok yönlü devam ettiğini mahkemeye aktardı.

   İneci, zanlıların tutukluluk süresince toplam 6 zanlının suçla bağlantısının olmadığının belirlenerek, serbest bırakıldıklarını kaydetti.

   Müfettiş Muavini Feyyaz İneci, 26 Temmuz’da Ankara Kriminal Polis Laboratuarı’na gönderilen kan örneklerinde maktulün yanı sıra bir kişinin daha kan örneği bulunduğunu ve bu kan örneğinin zanlılarla örtüşüp örtüşmediğinin sonucunun beklendiğine dikkat çekti.

Hesabından çekilen paranın akıbeti araştırılıyor

   İneci, maktulün hesabından 36 bin 241 Euro çekildiğini belirtip, zanlıların hesaplarının araştırılacağına vurgu yaptı.

   İneci, meselenin ciddi bir mesele olduğunu belirterek, zanlıların 4 gün tutuklu kalmalarını talep etti. Zanlıların avukatları, itiraz etmedi.   

   Kıdemli Yargıç Cenkay İnan, zanlıların soruşturmanın aydınlatılabilmesi için 4 gün daha tutuklu kalmalarına emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner96

banner108