banner6

Oy kuyruğu sokağa taştı

banner37

Anayasa Değişikliği için 16 Nisan’da Türkiye’de yapılacak referandum için, KKTC’de bulunan yaklaşık 105 bin seçmen için belirlenen oy verme süresi dün tamamlandı. Yetkililerden alınan bilgiye göre, 4-9 Nisan tarihleri arasında gerçekleşen oy verme işlemi için yaklaşık 50 bin seçmen sandığa gitti.

Oy kuyruğu sokağa taştı
banner150

banner150 banner150

Mustafa ÖZYAĞCI

Anayasa Değişikliği için 16 Nisan’da Türkiye’de yapılacak olan referandum için, KKTC’de bulunan yaklaşık 105 bin seçmen için belirlenen oy verme süresi dün doldu. 4 ve 9 Nisan tarihlerinde, 09.00-21.00 saatleri arasında KKTC’deki seçmenler için Lefkoşa’daki 20 Temmuz Fen Lisesi’nde kurulan sandıklarda oy kullanma haklarını son güne bırakan binlerce seçmen, dün uzun kuyruklar oluşturdu. Oy vermek için sıraya giren TC seçmenlerinin oluşturduğu uzun kuyruk başkentin sokaklarına taştı.

Geçmiş seçimlere oranla, Anayasa Değişikliği Halkoylaması’na KKTC’deki TC uyruklu vatandaşların ilgisi daha yoğundu.

Sandıkta görevli yetkilerden edinilen bilgilere göre, KKTC’de bulunan yaklaşık 105 bin seçmenin neredeyse yarısının 4-9 Nisan tarihleri arasında sandık başına gitti ve oy kullandı. En son yapılan seçimde, 35 bin seçmenin sandık başına gittiğini anımsatan aynı yetkililer, referandum oylamasına seçmenin çok daha fazla ilgi gösterdiğini ve sandıkların kurulduğu ilk dört günde 35 bin rakamının aşıldığını belirtti.

Seçmenlerin oy verme işlemini son güne bırakması nedeniyle dün sandıkta büyük bir yoğunluk yaşandığını belirten yetkililer, oy verme işleminin sona ereceği saat 21.00’e kadar oy kullananların sayısının 50 bini aşmasını beklediklerini ifade etti.

Oy vermek için yaşanan yoğunluk nedeniyle polis de sıkı güvenlik önlemleri aldı ve oy verme işlemi dün akşam olaysız sona erdi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2017, 09:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner75

banner88

banner104