Ozarsay: Örtülü ödeneğin örtüsünü kaldıracağım

banner37

Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı ve Bağımsız Cumhurbaşkanı Adayı Kudret Özersay, Cumhurbaşkanlığına seçilmesi durumunda örtülü ödenek konusunda verdiği söz tutacağını vurguladı

Ozarsay: Örtülü ödeneğin örtüsünü kaldıracağım
banner90
banner99

Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı ve Bağımsız Cumhurbaşkanı Adayı Kudret Özersay, K Tv’den Sibel Kolçak’a konuk oldu.

Özersay, ülkedeki artan COVİD 19 vakaları nedeniyle seçimlerin ertelenip ertelenmeyeceği ve ertelenmesi durumunda görevi kimin yürüteceği hakkındaki soruya şöyle yanıt verdi;

“Şu anda seçimin ertelenmesini gerektirecek bir durum olduğunu düşünmüyorum. İlerleyen gün ve haftalarda şartlar değişir, farklı bir karar alınması gerekir… Ona da şimdiden bir şey demek mümkün değil. İçinde bulunduğumuz süreçte seçim çalışmalarını televizyon ve sosyal medya kanalları üzerinden yürütmesi mümkün”.

Beş yıllık zaman dilimi için seçilen bir Cumhurbaşkanının görev süresini uzatmasını hiç kimse tarafından doğru bulunmayacağının altını çizen Özersay, demokratik meşruiyet prensipleri çerçevesinde çok doğru bir karar olmamasına rağmen, işlerin aksamadan yürümesi için mevcut cumhurbaşkanının görevinin uzatılması kararı alındığını dile getirdi.

“GELECEĞE DÖNÜK KARARLARA İMZA ATILMAMALI”

banner134
Özersay, “Beş yıllığına göreve getirilerek yetkilendirilen bir cumhurbaşkanı, 5 yıldan sonra özellikle Kıbrıs meselesi, dış politika, Kıbrıs Türk halkının geleceğine dönük olarak kararlara imza atmamalı” şeklinde konuştu.

KKTC Anayasası’nda seçimlerin yeniden ertelenmesi gibi bir madde olmamasına rağmen özel zamanlarda durum değişikliğine gidilebileceğini kaydeden Özersay, şöyle konuştu:

“ANAYASA YOK ANCAK…”

“Anayasamızda ertelenmeye ilişkin bir madde yok. Ama dünyanın pek çok ülkesinde sıradışı gelişmeler olduğu zaman, ‘zaruret hali’ şeklinde ifade edilen bir durum söz konusu olur. Zaman zaman anayasada yazmasa bile, açık hüküm olmasa bile, devletin devamlılığı için bazı şeyleri yapmak gerekebilir. Bu hukuk genel prensibidir.”

“ÖRTÜLÜ ÖDENEĞİ KALDIRACAĞIM”

2018 yılında Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı olarak göreve geldiğinde hane halkına yardım adında yarım milyon TL’lik bir bütçe olmasına rağmen buna dokunmadığını söyleyen Özersay, 2019 yılı bütçesinde de bu rakamı kabul etmediğini ve kullanmayacağını söylediğini anlattı. Özersay, vatandaşa verilmiş sözleri olduğunu ifade ederek Cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda da bu sözünün arkasında duracağını vurguladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75