banner6

Özdemir Berova Sorularmızı yanıtladı

banner37

Ulusal Birlik Partisi'nin (UBP) Girne Milletvekili ve Avrupa Konseyi Parlamenter Asemblesi üyesi Özdemir Berova, Kıbrıs TV ekranlarında yayınlanan ve Halil Esendağlı’nın hazırlayıp, sunduğu ‘Her Şey Masada’ programına konuk olarak, soruları yanıtladı.

Özdemir Berova Sorularmızı yanıtladı
banner90
banner99

“E-VİZE UYGULAMASI EĞİTİM VE ÖĞRETİMİN KALİTESİNİ ARTTIRACAK”
E-Vize uygulaması ile adaya eğitim amacıyla gelen 3’üncü ülke vatandaşlarının denetlenmesinde kolaylık sağlanacağını ifade eden Berova, “Adaya yükseköğrenim için gelen 3’üncü uyruklu kişilerin, adada gerçek anlamda yükseköğretim için geldiklerinin tam olarak ortaya konulması gerekmektedir. E-vize uygulaması hayat bulduktan sonra KKTC’de eğitim ve öğrenim görmek isteyen bir öğrenci okulun web sayfasına girerek başvuru yapmak suretiyle ve parasını ödemek suretiyle ön izin alarak ülkeye gelemeyecektir. Öğrencinin, hem güvenlik dâhil hem de diğer soruşturmaları tamamlanacak ve ona göre ülkeye gelme şansına sahip olacaktır. Bu da gelen öğrenci kalitesini arttıracaktır” şeklinde konuştu.
GKRY, TÜRKİYE VE YUNANİSTAN ART ARDA SEÇİM DÖNEMİNE GİRECEK
Rum Kesimi, Türkiye ve Yunanistan art arda seçim dönemine gireceğini anımsatan Berova, “Doğu Akdeniz’e Kıbrıs açısından baktığımız zaman, Güney Kıbrıs’ta Şubat ayı içerisinde bir seçim olacak, Mayıs ayı içerisinde Anavatan Türkiye’de bir seçim var, Nisan ayı içerisinde de Yunanistan’da bir seçim var. Bölgenin ana aktörleri olan Türkiye ve Yunanistan’da bir seçim süreci içerisine gidildi. Böyle anlar içerisinde duygusal ve seçime yönelik söylemler bölgedeki tansiyonu yükseltecektir. Bu yükselme belli bir seviye içerisinde kalırsa makuldür” ifadelerine yer verdi.

2004 VE 2010 YILINDAKİ SÜRECİN ÇÖKÜŞÜ
Avrupa Konseyi Parlamenter Asemblesi  içerisinde bulunan Rum vekillerin Kıbrıs konusundaki söylemlerini paylaşan Berova, “Güney Kıbrıs’a baktığımız zaman, sürekli olarak şunu ifade ediyorlar, BM kararları, BMGK kararları ve uluslararası konjonktüre göre bundan sonraki süreç içerisinde de Kıbrıs ve federasyona dayalı çözüm olması gerektiğinin tezini koyuyorlar ama şu soruya cevap veremiyorlar. 2004 yılında Annan Planı’nın reddi konusunda neden ret verdiklerini açıklayamıyorlar. 2010 yılında Crans Montana’daki çöküş sürecinin neye bağlı olduğunu açıklayamıyorlar” dedi.

“EN SERT SÖYLEME SAHİP CHRİSTODOULİDES BİR ADIM ÖNDE”
5 Şubat tarihinde Güney’de gerçekleşecek seçimi değerlendiren Berova, “Ulusal Konsey’in aldıkları kararların dışına hangi lider seçilirse seçilsin kesinlikle çıkmıyorlar. Demokrasi açısından bakacak olursak biz Cumhuriyet Meclisi’nde her türlü konuyu tartışıyoruz. Kıbrıs Rum kesiminin aday profiline baktığımız da değişen bir profil yapısı yoktur. 3 adayda bilindik tezleri, bu bilindik tezlerin arkasında da çözümsüzlük oynayacaklarını kendi seçmenlerine anlatmaya çalışıyorlar. Bizim açımızdan baktığımız zaman her kim kazanırsa kazansın çok fazla değişecek bir unsur olmayacak. Bu 3 aday içiresinde sayın Nikos Christodoulides’in bir adım önde olduğunu görüyoruz. Bu bağlamda da en sert söyleme Christodoulides sahip. Çokta bir şey değişeceğini düşünmüyorum” ifadelerine yer verdi.

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2023, 22:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104