banner6

Özdenefe, Hellim’inin PDO sertifikası almış olmasını memnuniyetle karşılamaktayım

banner37

Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Fazilet Özdenefe hellim'in PDO sertifikası alması hakkında basın açıklamasında bulundu

Özdenefe, Hellim’inin PDO sertifikası almış olmasını memnuniyetle karşılamaktayım
banner150

banner150

banner99

Özdenefe yaptığı açıklamada:

Hellim/Halloumi’nin Avrupa Birliği’nde menşe ismi korunmuş ( PDO ) bir ürün olarak tescil edilmiş edilmesini  takiben, bir Kıbrıslı Türk süt mamülleri üreticisinin ilgili denetimleri başarıyla tamamlayıp  Hellim’inin PDO sertifikası almış olmasını büyük bir memnuniyetle karşılamaktayım.
 En önemli kültürel ürünümüz olan Hellim’in AB pazarlarına erişimi doğrultusunda 2008 yılından bu yana yürütülen kararlı uğraşların ilk meyvesini almak bizleri gururlandırmıştır.
Elde edilen sonucun diğer hellim üreticisi firmalara da örnek teşkil edeceği aşikardır.
Kıbrıs sorununun eşitliğe dayalı bir federal çatı altında çözümlenmesi ve ülkemizin bir bütün olarak Avrupa Birliği’nde yerini alması için yürütülen süreçlerde,  PDO gibi toplumlar arası sinerjik kazanımlar sağlayacak uygulamaların önemli bir kaldıraç niteliğinde olacağına dair inancım tamdır. 
Bu düşüncelerle, bahse konu üreticimize takdirlerimi sunar, AB pazarlarına erişim hedefleri doğrultusunda vizyoner çalışmalarının devamını dilerim.
Ürettiğimiz  hellimi dış pazarlara açma mücadelesi veren diğer üreticilerimize de başarılar temenni ederim.
İfadelerinde bulundu.

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2023, 10:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104