Özel gereksinimli çocuklar öğretmen bekliyor!

banner37

Özel gereksinimli çocuklara, hayata tutunabilmeyi, yaşayabilmeyi ve üretebilmeyi öğreten Gazimağusa Özel Eğitim Merkezi’nde öğretmen eksikliği büyük mağduriyetler yaşatıyor

Özel gereksinimli çocuklar öğretmen bekliyor!
banner8

Ahmet İLKTAÇ
Gazimağusa Özel Eğitim Merkezi’ndeki öğretmen eksikliği, özel gereksinimli 33 öğrencinin, eğitim alamamasına neden oluyor.
Merkezde, 5’i geçen yıldan kayıtlı, 28’i de yeni kayıt yaptıran öğrenci derslere başlayamadı. 
Gazimağusa Özel Eğitim Merkezi’nde ayrıca spor salonu, müzik odası ve resim odası bulunmasına rağmen, burada, ne beden eğitimi öğretmeni, ne resim öğretmeni ne de müzik öğretmeni var.

Gazimağusa Özel Eğitim Merkezi Okul Aile Birliği, okuldaki öğretmen eksikliğine tepki göstererek, sorunun çözülmesi için her türlü mücadeleyi yapacaklarını söyledi.
Bu yıl da okula başlayamayan öğrencilerin velileri, çocuklarının eğitim alamadıkları için mağdur olduklarını ve sabah okula gitmek için heyecanla uyanan çocuklarına, neden okula gidemeyeceklerinin cevabını dahi veremediklerini üzülerek anlattı.
  

Püsküllü: Öğretmen eksikliği büyük sorun
Gazimağusa Özel Eğitim Merkezi Okul Aile Birliği Başkanı Ceyda Püsküllü, okullarında, 17 Eylül tarihinde, eğitim yılının başladığını söyledi.
Ceyda Püsküllü, okullarının her yıl olduğu gibi bu yıl da öğretmen eksikliğiyle döneme başladığını kaydetti.  Okullarının alt yapısından ve mevcut öğretmenlerin performanslarından oldukça memnun olduklarını anlatan Püsküllü, ancak öğretmen eksikliğinin ciddi sıkıntılara yol açtığını bildirdi.
Püsküllü, okullarında 6 özel eğitim ve 3 atölye öğretmeni eksikliği bulunduğunu belirtti.
Bunun yanında okullarında spor salonu inşaatı tamamlanmasına rağmen beden eğitimi öğretmeni, resim atölyeleri olmasına rağmen resim öğretmeni eksikliği ve müzik odaları olmasına rağmen müzik öğretmeni eksikliği bulunduğunu ifade eden Püsküllü, öğretmen eksikliği yüzünden çocuklarının ciddi sıkıntılar yaşadığını dile getirdi.
Ceyda Püsküllü, öğretmen eksiklikleri nedeniyle geçen yıldan okula kayıt yaptıran 5 öğrencinin ve okula gelmesi gereken 28 öğrencinin derslere giremediklerini ifade etti.

banner134

Milli Eğitim Bakanlığı’nın, bir özel eğitim öğretmeni almak için münhale çıktığını ancak bu öğretmenin okula gelmesinin 1 ayı bulacağını söyleyen Püsküllü, öğretmen eksikliği nedeniyle geçen yıldan okula kayıtlı olan 5 öğrencinin hala ders başı yapamamasından yakındı.

Püsküllü, 1 öğretmenin okula gelmesiyle sorunun çözülemeyeceğini, okula hiç kayıt yaptıramayan 28 öğrencinin de okula gelebilmesi için 6 özel eğitim öğretmenine ihtiyaç duyulduğunu aktardı.
Çocukların özel eğitime ve ilgiye ihtiyaçları olduğuna işaret eden Püsküllü, “Çocuklarımız kendilerini geliştirebilmeleri, aileleri olmadan kendi yaşamlarını idame ettirebilmeleri için özel eğitim haklarını devletimiz onlara sağlamalıdır. Devletimizden artık özel gereksinimli çocuklara daha fazla özen göstermesini istiyoruz” dedi.
Siyasilerden artık açıklama duymak yerine icraat beklediklerini ifade eden Püsküllü, gerekli yerlerle, gerekli telefon görüşmelerini yaptığını, ancak aldığı cevaplardan tatmin olmadığını söyledi.

Püsküllü, özel eğitim çocuklarının değil 1 ay, 1 saatlik eğitim kaybının çok büyük bir kayıp olduğunu kaydetti.
Ceyda Püsküllü, mücadelelerinden vazgeçmeyeceklerini, ömürlerinin yettiği kadar evlatları için gereken her şeyi yapacaklarını sözlerine ekledi.
 

Çocuğu okula gelemeyen veliler ne dediler…
 

Gülay Öztürk:
“Okulumuzla bir problemimiz yoktur. Mevcut öğretmenler görevlerini çok iyi yapıyorlar. Benim 13 yaşındaki evladım 15 gündür okula gelemiyor. Okulda öğretmen eksikliği bizi mağdur etti. Evladım okula gelemediği için tırnaklarını yemeye başladı. Benim çocuğum eğitim görmelidir. Devletimiz ona bu eğitimi sağlamalıdır. Öğretmen eksikliği çocuklarımızı mağdur ediyor. Yazık oluyor. Allah aşkına artık sesimizi duysunlar. Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza ve Milli Eğitim Bakanımıza sesleniyorum. Biz haklıyız. Bize hakkımızı versinler.”
 

Nesrin Şakacı:
“Benim 10 yaşında oğlum var. Geçen yıl öğrenim görmeye başladığı Gazimağusa Özel Eğitim Merkezi’ne, öğretmen eksikliği olduğu için, bu yıl okulların açılmasının üzerinden 3 hafta geçmesine rağmen hala başlayamadı. Oğlum heyecanla okula gelmek istiyor. Ama biz öğretmen eksik diye başlatamıyoruz. Artık kendine zarar vermeye başladı. Acilen eğitime başlaması gerekiyor. Bu öğretmen eksikliği sorunu her yıl vardır. Neden kimse çare bulamıyor, anlayamıyorum. Söz verdiler çözecekler. Ama artık sözlerini tutup çözmeleri gerekiyor. Ben artık çocuğumu okul bahçesine bırakıp gideceğim. Oğlumun tüm sorumluluğu devletin üstündedir. Devlet artık sorumluluğunu bilsin.”
  

Osman Erdoğan:
“7 yaşında oğlum var. Geçen yıl Gazimağusa Özel Eğitim Merkezi’ne başladı. Bu yıl ise öğretmen eksikliğinden dolayı oğlum okula başlayamadı. Her gün sabah kalkıp okula gitmek istiyor. Ama ben ona onu okula neden götüremediğim için cevap bile veremiyorum. Talebim, devletimiz bu sorunu acilen çözmesidir.”

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2018, 09:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75