Özel güvenlik şirketlerinin derdi büyük

Özel Güvenlik Hizmetleri Yasası ve bu yasaya bağlı olarak hazırlanan Özel Güvenlik Eğitim Tüzüğü’nün, birçok özel güvenlik şirketini, işyerinin kapısına kilit vurmaya ittiği belirtiliyor

Özel güvenlik şirketlerinin derdi büyük

Ceren ÖZBİL

Ülkede kısa süre önce Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren Özel Güvenlik Eğitim Tüzüğü, özel güvenlik şirketlerinin derdine tuz biber oldu.

Özel Güvenlik Hizmetleri Yasası'nın, "özel güvenlik görevlilerinde aranan nitelikler" kısmında yer alan "en az lise veya dengi bir okuldan mezun olma" maddesi, özel güvenlik şirketleri için sorun yarattı.

Bu madde nedeniyle ortaokul mezunu çalışanları işten durdurmak zorunda kalan şirket direktörleri, bu düzenlemenin koşullarına uyan personele de Özel Güvenlik Eğitim Tüzüğü nedeniyle eğitim aldırmak zorunda kaldı.

Personel başı yaklaşık 2 bin TL olan bu eğitim ücretini karşılayamayacağını düşünen birçok güvenlik şirketi ise şirketi kapatmayı düşünmeye başladı.

Özellikle 500 civarı güvenlik personeli çalıştıran bir şirketin, personel eğitim ücreti olarak yaklaşık bir milyon TL ödemesi gerekiyor.

KIBRIS Gazetesi'ne konuşan Özel Güvenlik Sistemleri Ltd. Direktörü Nurettin Çırakoğlu, söz konusu yasa ve tüzüğün bir an önce değiştirilmesini talep etti.

Tüzük, işleri daha da yokuşa sürükledi

Özel Güvenlik Sistemleri Ltd. Direktörü Nurettin Çırakoğlu, Özel Güvenlik Hizmetleri Yasası nedeniyle zaten güçlükle ayakta duran özel güvenlik şirketlerinin, önceki gün yürürlüğe giren tüzükle, tamamen kepenk indirmeye doğru sürüklendiğini anlattı.

Söz konusu tüzüğün, özel güvenlik şirketlerinde çalışan güvenlik görevlilerinin eğitim alması şartını koştuğunu kaydeden Çırakoğlu, bu eğitim ücretinin ise 2 bin TL civarında olduğunu söyledi.

Çırakoğlu, kendi şirketinde yaklaşık 500 çalışan olduğunu ve bunların tümüne eğitim aldırması için bir milyon TL civarında bir para harcaması gerekeceğini belirtti.

Nurettin Çırakoğlu ayrıca, bu personelin, aynı işte kalacağının da garantisi olmadığını ve şirketin, o personelin işten ayrılması halinde yatırımın da boşa gideceğini ifade etti.

"Personel bulmakta sıkıntı yaşayacağız"

Çırakoğlu, bu işi yapmak isteyen kişilerin de bu eğitimi alması gerektiğini ve eğitim masraflarını da kendi ceplerinden ödeyeceğini belirterek, kimsenin bu parayı ödemeyi göze alamayacağını kaydetti.

Nurettin Çırakoğlu, bu şartlar altında personel bulmakta da ciddi sorunlarla karşı karşıya kalacaklarının altını çizdi.

"En az lise mezunu isteniyor"

Özel Güvenlik Hizmetleri Yasası'nı da hatırlatarak, bu yasa doğrultusunda, güvenlik personelinin lise mezunu olması zorunluluğunun getirildiğini ifade eden Çırakoğlu, bu nedenle, yüzlerce çalışanı işten durdurmak zorunda kalacaklarını belirtti.

Lise mezunlarının da her yer de güvenlik görevlisi olarak çalışmak istemediğini söyleyen Nurettin Çırakoğlu, "Bir lise mezununu, ova olan bir yere göndersek, gitmeyi kabul etmeyecek" dedi.

"Uyuşturucu suçu işleyene serbest, kumarhaneye girene yasak"

Nurettin Çırakoğlu, 18 yaşının altındayken uyuşturucu suçu işlemiş birinin güvenlik görevlisi eğitimi almak için başvurabileceğini ancak kumarhanede yakalanan birinin güvenlik görevlisi olarak başvuramayacağını söyledi.

Bunu bir çelişki olarak değerlendiren Çırakoğlu, söz konusu yasanın yeniden görüşülmesi gerektiğini belirtti.

Yasa birçok koşul içeriyor

Özel Güvenlik Hizmetleri Yasası'na göre, özel güvenlik görevlilerinde, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yurttaşı olma, en az lise veya dengi okul mezunu olma, on sekiz yaşından büyük olma, erkekler için yurt ödevini yerine getirmiş olmak veya yurt ödevini yerine getirmiş sayılma, herhangi bir suçtan hapis cezasına çarptırılmamış olma şartı aranıyor.

Ayrıca, affa uğramış olsalar dahi rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtekarlık, irtikap, hileli iflas ve benzeri yüz kızartıcı bir suçtan, Ceza Yasası’nın İkinci Kısmının Birinci Bölümünde yer alan “Devlete Karşı İhanet ve Öteki Suçlar”, Dördüncü Kısmının Üçüncü Bölümünde yer alan “Cinsel Nitelikli Suçlar” başlığı altındaki bir suçtan, Ateşli Silahlar Yasası, Patlayıcı Maddeler Yasası, Şans Oyunları Yasası, Uyuşturucu Maddeler Yasası veya bu yasada yer alan herhangi bir suçtan dolayı mahkum olmamış olmak gerekiyor.

Ancak bu fıkra, on sekiz yaşından küçükken uyuşturucu madde kullanmak suçundan mahkum olan kişilerin, özel güvenlik görevlisi olmasına engel teşkil etmiyor.

Tüm bunların dışında, kamu haklarından yasaklı bulunmamak, görevin yapılmasına engel olabilecek bedensel bir hastalık veya engeli ve/veya akıl hastalığı ile engeli bulunmamak ve özel güvenlik görevlisi çalışma belgesi sahibi olmak gerekiyor.

Güncelleme Tarihi: 05 Ağustos 2018, 10:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER