Özel öğrencilerden, özel başarılar

banner37

2006 yılından bu yana eğitim veren, Gazimağusa Özel Eğitim Merkezi’nde 100 çocuk eğitim görüyor

Özel öğrencilerden, özel başarılar
banner87

Ahmet İLKTAÇ

Gazimağusa’da, 2006 yılının ekim ayında eğitime başlayan Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Gazimağusa Özel Eğitim Merkezi’nde öğrenim gören 100 öğrenci, başarılı işlere imza atıyor.

KKTC’de, ikili öğretim yapan tek devlet okulu olan Gazimağusa Özel Eğitim Merkezi’nde, sabah 77, öğleden sonra da 23 öğrenci öğrenim görüyor.

Gazimağusa Özel Eğitim Merkezi’nde öğrenim gören çocuklar, organik sebzeler yetiştiriyor, pasta, kek, börek, çörek yapabiliyor. Çocuklar, dikiş atölyelerinde gösterilerde kullandıkları ve kendi hayallerindeki kıyafetleri dikebiliyor.

Evcimen: 2006’da eğitime başlandı

Gazetemiz KIBRIS’a konuşan Gazimağusa Özel Eğitim Merkezi Sorumlusu Emirali Evcimen, eğitimin, her bireyin sahip olduğu gizil güçleri geliştirme olanağı sağlayan, planlı etkinlikler süreci olduğunu söyledi.

Emirali Evcimen, her bireyin kendine özgü bir varlık olup, değişik niteliklere sahip olduğunu kaydetti.

Gazimağusa Özel Eğitim Merkezi’nin, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı, 0-18 yaş arasındaki özel gereksinimli bireylere eğitim hizmeti vermek için 2 Ekim 2006 yılında kurulduğunu anlatan Evcimen, merkezlerinde, zihin ve işitme engeli, yaygın gelişimsel bozukluk, öğrenme güçlüğü, gelişim geriliği, bedensel engelli ve konuşma bozukluğu olan öğrencilerin yararlanmakta olduğunu bildirdi.

Evcimen, KKTC’de 2’li öğretim yapan tek devlet okulu olduklarını, sabah 77, öğleden sonra da 23 olmak üzere toplam 100 öğrenciye eğitim verdiklerini aktardı.

Emirali Evcimen, eğitim ortamlarının 14 sınıf, mutfak, rahatlama odası (yumuşak oda), alt değiştirme odası (duşlu), veli bekleme odası, müzik odası, 8 atölye, idareci odası, rehberlik odası, sekreterlik odası ve toplantı odası olduğunu belirtti.

Amaçlarının çocuklara sadece akademik, öz bakım ve iletişim becerileri değil, bunların yanı sıra onları toplumsal yaşama ve iş yaşamına hazırlayabilmek olduğunu söyleyen Evcimen, bu amaçla merkezlerinde 8 adet atölye kurulduğunu kaydetti.

Emirali Evcimen, bu atölyelerde günlük ve sosyal becerileri kazandırmak, el işleri, el becerileri geliştirmek ve bunları bağımsız olarak yapabilmelerini sağlamaya çalıştıklarını dile getirdi.

Yine çocukları pasif konumdan, aktif konuma getirerek üretebilen, ürettiğini uygun noktalarda kullanarak toplum içerisinde kullanabileceği ve yer edineceği bir konuma getirmelerini amaçladıklarını söyleyen Evcimen, mutfak atölyesinin, bireyin bağımsız yaşayabilmesi için temel gereksinim olan beslenme problemini gerçekleştirebilmeleri için kurulduğunu kaydetti.

Pasta, börek her şeyi yapabiliyorlar

Emirali Evcimen, en fazla 6 öğrencinin, aynı anda yararlanabildiği mutfak atölyesinin, öğrencilere, temel mutfak becerilerini kazandırmak için kurulduğunu belirtti.

Bıçak tutma, dilimleme, dilimlenen ürünlerin farklı amaçlarla kullanılması, su ısıtıp çay yapma gibi basit amaçlarla çıktıkları yolculukta, öğrencilerin zaman içerisinde hızlıca yol aldıklarını anlatan Evcimen, ilk günden bugüne gelindiğinde, mutfaklarında, pasta, börek, kek, çorba, köfte, makarna ve pizza gibi çalışmalar gerçekleştirdiklerini bildirdi.

Emirali Evcimen, öğrencilerinin DAÜ Gastronomi Bölümü’ne haftada bir gün gidip eğitim aldıklarını da dile getirdi.

Öğrencilerinin bir bölümünün herhangi bir yerde çalışmayacağını bildiklerini ifade eden Evcimen, bu nedenle evlerinin bahçesi olan öğrencilerine tohumdan itibaren bitki yetiştirip, bitkilerden ürün alabilecekleri ve aldıkları ürünü duruma göre kendi evlerinin mutfağında kullanabilecekleri gibi organik olarak pazarlayıp para kazanacakları sera oluşturulduğunu aktardı.

Evcimen, KKTC Özel Eğitim Alanı’nda ilk kez böyle bir sera oluşturulduğunu, 3 yıldan bu yana da faaliyet gösterdiğine dikkat çekti.

Dikiş atölyelerinde sökük düğmeleri dikmek için kurulmuş bir atölye olduğunu anlatan Evcimen, fakat zaman içerisinde öğrenci ve atölye öğretmenlerinin gayretleri sonucunda amaçlarının çok üzerine çıkılarak gösterilerde kullandıkları kıyafetlerden, öğrencilerin hayal ettiği kıyafetlerin dikimine kadar dikimler gerçekleştirdiklerini

bildirdi.

Erken çocukluk ünitesi var

Emirali Evcimen, merkezlerinde sundukları faaliyetler arasında bireysel eğitim, grup eğitimi, fizik tedavi, özel gereksinimli öğrenci velilerine bilgi desteği, anne, baba etkileşim programı, sinema kulübü ve iş eğitimi olduğunu aktardı.

Merkezlerinde yapılan rehberlik faaliyetlerinin diğer okullardan bir farkı olmadığına değinen Evcimen, sadece faaliyetlerin özel eğitime göre uyarlandığını ifade etti.

Emirali Evcimen, öğrenci tanıma hizmetleri, ilgi ve yetenekleri keşfetmelerini sağlamak, kişilik gelişimini sağlama çalışmaları, sosyal beceri geliştirme ve özgüven geliştirme gibi çalışmalarda bulunduklarını söyledi.

Merkezlerinde yürütülen sosyal faaliyetlere de değinen Evcimen, halk dansları, modern dans, spor faaliyetleri, yaşama uyum becerileri ve koro olduğunu dile getirdi.

Emirali Evcimen, KKTC’de diğer özel eğitim merkezlerinde olmayan bir farkları daha olduğunu açıkladı. 0-6 yaş erken çocukluk özel eğitim üniteleri olduğuna vurgu yapan Evcimen, 0-2.5 yaşta veliye ev eğitim programları hazırlandığına da değindi.

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2018, 10:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER