banner6

Özel okullara da öğrenci taşınmayacak

banner37

Hükümetin kendileriyle gün boyunca diyalog kurmasını beklediklerini ancak bir sonuç alamadıklarını belirten KAR-İŞ Başkanı Topaloğlu, süresiz grevin bugün de devam edeceğini açıkladı

Özel okullara da öğrenci taşınmayacak
banner151 banner143

Ceren ÖZBİL

Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren yeni fiyat tarifesinin öğrenci taşımacılığında da uygulanması talebiyle başlatılan genel grev bugün de devam ediyor. Toplu taşıma araçları dün olduğu gibi bugün de ne öğrenci ne de sivil yolcu taşıyacak.

KAR-İŞ, bugünden itibaren eylem alanını genişleterek Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’na bağlı devlet okulları yanında özel okullara öğrenci taşınmasını da süresiz olarak durdurduğunu açıkladı.

KAR-İŞ yetkililerinden alınan bilgiye göre, grev hükümet yetkilileriyle görüşülüp, uzlaşı sağlanıncaya kadar devam edecek.

Grev nedeniyle dün Lefkoşa Terminal alanında toplanan otobüs şoförleri ve toplu taşımacılık şirketi yetkilileri, durumu protesto etmek için davul zurna çaldırdı.

KIBRIS Gazetesi’ne konuşan KAR-İŞ Başkanı Fuat Topaloğlu, hükümet yetkililerinin kendileriyle diyalog kurmasını beklediklerini ancak buna rağmen, hükümetin diyalog kurmaktan kaçındığını ve halen bir sonuç alamadıklarını belirtti.

“Talihsiz bir açıklama”

Eğitim Bakanı’nın “Öğrenci taşımaya devam eden şirketlere paraları ödenecektir” yönündeki açıklamasını talihsiz bir açıklama olarak değerlendiren Topaloğlu, otobüs işletmecilerinin devletten 52 günlük alacağı olduğunu ve bunun bile hâlâ ödenmediğini hatırlattı.

Topaloğlu, bakanın kendileriyle görüşmek istemesi durumunda görüşmeye hazır olduklarını belirtti ve Eğitim Bakanı’nın uymadığı tarifenin Resmi Gazete’de yayınlanan tarife olduğunu ifade etti.

Topaloğlu, diğer ayların olmasa bile Mayıs aynın olsun yeni tarifeden kabul edilmesini istediklerini vurgulayarak öğrenci ailelerinden de bu konuda kendilerine destek vermesini istedi.

“Bu sistem sürdürülebilir değildir”

Mevcut sistemin sürdürülebilir bir sistem olmadığını kaydeden Topaloğlu, otobüs tarifelerinde yıllardır bir düzenleme yapılmadığını ve bu süre zarfında da defalarca akaryakıt, yedek parça, toplu taşımacılığın girdi fiyatlarının arttığını vurguladı.

Hükümetin artık toplu taşımacıların sesini duyması gerektiğini belirten Fuat Topaloğlu, “Hükümetin bizimle diyalog kurmasını bekliyoruz” dedi.

Fotoğraflar: Özmen YILANCILAR

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2017, 09:06
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104