Özel sektör aç!

banner37

UBP Girne Milletvekili İzlem Gürçağ Altuğra, siyasetteki hedeflerini ve ülkenin durumuyla ilgili düşüncelerini KIBRIS Gazetesi ile paylaştı. Ülkedeki en büyük sorunu ekonomi olarak gören Altuğra, bu düşüncesini de tek bir cümle ile özetledi:

Özel sektör aç!
banner99

“EN BÜYÜK SORUN, EKONOMİK”… UBP Girne Milletvekili İzlem Gürçağ Altuğra, ülkedeki en büyük sorunun ekonomik olduğunu söyledi ve bunda Covid-19 salgının etkisinin olduğunu ancak tek nedenin de bu olmadığını belirtti. Ayrıca yolların bozuk olması, okul ile hastane sayısının yetersizliği gibi sorunların da unutulmaması gerektiğini ifade eden Altuğra, bu konularda atılan bazı adımların umut verici olduğunu ifade etti

“GENEL BAŞKANLIK DÜŞÜNCEM VAR”… Siyasette hâlâ erkek egemenliğinin olduğu düşüncesinde olan İzlem Gürçağ Altuğra “ ‘Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı neden bir kadın olmasın’ diye düşünüyorum. Bu nedenle de genel başkanlık için aday olma düşüncem var. Ancak aday olacağım dönemle ilgili henüz bir kararım yok” dedi

Ceren ÖZBİL

   Cumhuriyet Meclisi’ne 2013 yılında gerçekleşen genel seçimle giren Ulusal Birlik Partisi (UBP) Girne Milletvekili İzlem Gürçağ Altuğra, siyasetteki hedeflerini ve ülkenin durumu ile ilgili düşüncelerini KIBRIS Gazetesi ile paylaştı.

   Ülkedeki en büyük sorun olarak ekonomiyi gören Altuğra, bu durumu ise “özel sektör açtır” cümlesi ile anlatıyor.

   Ayrıca siyasette hâlâ erkek egemenliğinin olduğu düşüncesinde olan İzlem Gürçağ Altuğra “Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı neden bir kadın olmasın” diye düşünüyor ve genel başkanlık için aday olmayı da hedefliyor.

   KIBRIS Gazetesi’nin sorularını yanıtlayan Altuğra, hedefleri ve ülkenin içerisinde bulunduğu durum hakkında bilgi verdi.

KIBRIS: Ülkede gözlemlediğiniz en büyük sorun nedir?

Altuğra: Şu anda en büyük sorun ekonomiktir.

   İnsanların yaşadığı ciddi bir ekonomik sıkıntı vardır. Hatta bu durumu şu anda en iyi ifade eden cümle “özel sektör açtır” dır. Bundan daha açık bir ifade kullanamam.

   Bu noktaya gelinmesinin en büyük nedeni de dünyanın bir sorunu olan Covid-19 virüsüdür. Tüm dünya ekonomik yönden ciddi sarsıntı geçirmiştir, bizim ülkemiz de aynı sarsıntıyı yaşadı.

   Tabii ki tek etken bu değildir. Bu salgının öncesinde de ülkenin çok büyük sıkıntıları vardı.

KIBRIS: Peki ekonomi dışında gördüğünüz en büyük sorun nedir?

   Altuğra: Ekonomi dışında okul sıkıntısı vardı. Özellikle Girne bölgesinde yeterli okula sahip değiliz.

   Hızlı ve kontrolsüz artan bir nüfusumuz vardır.

   Var olan mevcut ilkokullarımız, artan nüfusa cevap verecek durumda değildir.

   Marka haline gelen 23 Nisan İlkokulu’ndaki sınıf sayıları 40 kişiyi buldu. 41’inci, 42’inci konumundaki öğrenci, okula komşu mesafesinde ikamet etmesine rağmen bu okula kayıt yaptıramıyor, çünkü sınıfta yer yok. Şimdi yeni okulların yapılacağını Eğitim Bakanı müjdeledi. Bunlar güzel haberler.

KIBRIS: Yollar ve hastaneler konusunda da sık sık şikâyetler alıyoruz. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

   Altuğra: Yolların harap şekilde olması da ülkenin ciddi bir sorunudur.

   İnsanların canı avucunda hayati tehlike arz eden yollarda seyretmesi de büyük bir sorundur. Sağlıksız yollarda biz araçlarımızla seyrediyoruz. Artık bazı bölgelerde yolların tadilatı değil de olduğu gibi karayolunun ana arterlerinin yenilenmesi gerekiyor.

   Hastanelerimizin artan nüfusa bir noktada yetersiz kaldığı da artan sıkıntılarımızdan bir diğeridir.

KIBRIS: Mesleğiniz biyolog… Bir biyolog olarak bu salgın sürecini nasıl değerlendiriyorsunuz? Alınan önlemler yeterli mi?

   Altuğra: Pandemi sürecinde hükümetin zamanında aldığı tedbirler ve önlemler başarı elde edilmesini sağlamıştır. Ancak bu başarının tamamı hükümetin almış olduğu tedbirlerle sınırlı değildir. Başarının yarısı hükümete aittir, diğer yarısı da halka aittir. Çünkü alınan tedbirlere KKTC halkı ziyadesi ile uymuştur. Maske takmıştır, fiziksel mesafeye uymuştur, evinde kalmıştır. Ne talimat verilmişse uymuştur.

   Sonrasında yavaş yavaş yeni normale alışmaya çalıştık. Hâlâ uyum sağlamaya çalışıyoruz. Sınır kapılarımız açıldı. Gerek karadan, gerek havadan, gerekse de denizden ulaşım başladı. Bu ulaşımın başlama zorunluluğu vardı. Çünkü biz hayatı durduramayız.

   Sağlık anlamında da yurtdışına gidip tedaviye ihtiyaç duyan insanlarımız vardır. O anlamda biz, ulaşımın açılmasını sağlamak zorundaydık.

   Bu yolların açılmasıyla birlikte elbette ki Covid-19 hastalarına rastlayacağımızı biliyorduk. Her gelen seferden bazılarının Covid-19 hastası olabileceğini biz önceden tahmin ediyorduk.

   Şimdi 5 pozitif, 10 pozitif, 2 pozitif vakaya rastlandı haberlerini biz sürpriz gibi karşılamıyoruz. O nedenle PCR testini talep ediyoruz. O yüzden ülkeye gelmeden 72 saat önce yapılması gereken ve ülkeye geldikten sonra tekrar PCR testi yapma zorunluluğu var.

   Yakaladığımız pozitif olan insanları da toplumdan tecrit ediyoruz. Tedaviye alıyoruz, negatifleştiği zaman da taburcu ediyoruz. Bu önlemler yerinde önlemlerdir.

KIBRIS: Pandemi ile mücadelede Sağlık Bakanlığı’nı başarılı buluyor musunuz?

   Altuğra: Hastane yapılanması adına da Sağlık Bakanı’nı takdir ediyorum ve ona teşekkür ediyorum. Kısacası hakkını teslim ediyorum.

   Özetle Covid-19 hastalığı bizim ülkemize ulaşmadan 28 Şubat tarihinde Lefkoşa Devlet Hastanesi’nde talihsiz bir yangın çıkmıştı. Bunu biliyor ve hatırlıyoruz. Yoğun bakım yanmıştı ve ciddi hasar alınmıştı. Tam bunun tadilatına başlanırken, hemen ardından mart ayı başında ilk Covid-19 vakası KKTC’de görüldü. Herkesin hatırladığı gibi ilk vaka Alman turistteydi. Ardından ciddi şekilde önlem alındı ve buna uyuldu.

   Bunun yanında devlet hastanesi altında da ciddi alt yapı çalışmalarına geçildi. Hem yangından dolayı yanan bölümlerin tamiri yapıldı, hem de devlet hastanesinin sınırları içinde olan iki katlı Ayaktan Tanı Polikliniği de olduğu gibi pandemi bölümü olarak ayrıldı.

   Birinci kata sadece Covid-19 hastaları, ya da Covid-19 hastası gibi belirtilen insanların müracaatı kabul ediliyor.

   Ayaktan Tanı Polikliniği’nin iki katı da şu anda iki yataklı yoğun bakım servisi olarak hizmet verebilecek donanıma sahiptir.

  

KIBRIS: Halka tavsiyeleriniz nelerdir?

   Altuğra: Halkımız paniğe kapılmamalıdır ancak tedbiri de elden bırakmamalıdır.

banner134
   Biz ne yapacağımızı bildiğimiz zaman hiçbir şeyden endişe etmemize gerek yoktur.

   Mümkün olduğunca kalabalık ortamlara karışmamalıyız, maskemizi ihmal etmemeliyiz, ömür boyu ellerimizi yıkamadan hiçbir şey yememeliyiz ve kaliteli beslenmeliyiz.

   Yani meyve ve sebze ağırlıklı beslenmeliyiz.

KIBRIS: Bir süre önce UBP eski genel başkanlarından Hüseyin Özgürgün milletvekilliğinden istifa etmek için dilekçesini Cumhuriyet Meclisi Başkanlığı’na sundu. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

   Altuğra: Sayın Hüseyin Özgürgün yaklaşık bir yıldır zaten hayatını Türkiye’de sürdürüyor.

   Geçtiğimiz günlerde de istifa dilekçesini yüce meclise gönderdi. Şu anda zaten seçim yasakları vardır. Ayrıca meclis tatildedir. Genel kurul toplantıları yapılmıyor.

   Özgürgün’ün istifası elbette bizim parti meclisimizde değerlendirilecektir.

   Başbakan’ın bu konuda “kabul edilmeyecek” şeklinde açıklaması vardır.

   Bence Hüseyin Özgürgün’ün istifa etmesi olabilir, mutlaka bir bildiği vardır. Onun da kendine göre bir düşüncesi vardır diye değerlendirmek istiyorum.

   Kendisinin aldığı bir karardır ve ben buna saygı duyuyorum.

KIBRIS: Son yapılan genel seçimle birlikte Cumhuriyet Meclisi’ndeki kadın vekil sayısı arttı. Ancak hâlâ kadınları parti başkanlığında, belediye başkanlığında göremiyoruz. Bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

   Altuğra: Kadınların karar mekanizmalarında mutlak surette yer almaları gerektiğini savunan biriyim ve savunmaya da devam ediyorum.

   Dünya nüfusu sadece erkeklerden oluşan bir nüfus değildir. O nedenle kadınlara yönelik de kararlar alınıyor, çocuklara yönelik de kararlar alınıyor.

   Bu noktadan hareketle kadınların da her türlü karar mekanizmasında aktif yer alması gerektiğine inanıyorum. Çünkü çocuğa yönelik ve kadına yönelik hayata geçirilecek icraatlarda kadınların da var olması gerekir.

   Kadını en iyi anlayan kadındır. Erkeklerle birlikte ortak noktasında buluştuktan sonra icraatların hayat bulması çok daha bütüne hizmet eden ve çok daha sürdürülebilir olur.

   Genel kurulda kadın sayısı ilk defa 9’a yükseldi. Bu benim için çok güzel bir şey.

   2013-2018 döneminde UBP’de tek kadın milletvekili bendim. Şu anda 3 kişiyiz, kendimi yalnız hissetmiyorum.

KIBRIS: Şu anda sadece tek bir kadın bakan var. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

   Altuğra: Bakanlar Kurulu’nda UBP’yi temsil eden bir kadın bakan yoktur.

   Bu da bize gösteriyor ki hâlâ erkek egemenliği vardır.

   Verilen mesaj “Kadının siyasetten çok fazla anlamadığı” ve “siyasetin erkek işi olduğu” yönündedir. Sadece kadınlar oy toplamak için evlere gidip broşür dağıtmak, erkeklere oy toplamak için görevlendirilen kişiler değildir.

   Kadınların da erkeklerle birlikte çok güzel başarılara imza atabileceği gerçeğini ben savunuyorum.

   Ümidimi kesmedim. Bu yolda mücadeleye devam edeceğim. Bir gün fırsatım olursa kabinenin çoğunu kadınlardan oluşturmayı hedefliyorum.  

KIBRIS: Parti başkanlığı hedefiniz var mı?

   Altuğra: UBP’de neden bir kadın genel başkan olmasın diye ben kendi adıma düşünüyorum. Tarih olarak şu anda net bir tarih veremem ancak genel başkanlık için aday olmayı düşünüyorum.

KIBRIS: Meclise ilk girdiğiniz dönem ile şimdiki dönemi kıyaslar mısınız?

   Altuğra: Ben meclise gireli 7 yıl oldu.

   Milletvekiliyken yapabileceğiniz şeyler var. Bunlar da yasa çalışmaları babındadır.

   Benim özellikle dikkat ettiğim, yasalara, hukuka aykırı olabilecek hiçbir konuya oy vermemek ve imza atmamaktır. Özellikle üstünde durduğum konu budur.

   Halkın refah düzeyini yukarıya çekebilmek için siyaset mükemmel bir araçtır. Halkın refah düzeyini yukarıya da hizmetlerinizle çekersiniz. Biraz önce saydığımız eksiklikleri gidermek için çalışırsınız.

  Yani huzurevi yaparsınız, bakımevi yaparsınız, hastane yaparsınız, yolları yaparsınız. Birçok icraatlar vardır ve bunlar halka yönelik hizmetlerdir. Halkın sıkıntılarını en aza indirecek hizmetlerin yaşama geçirilmesidir. Böylece istihdam da sağlanmış ve ekonomiye de katkı sağlanmış olur. Çünkü bu gibi icraatlar hayata geçerken personele de ihtiyaç olur ve oralara da istihdam sağlanmış olur.

   Bu gibi icraatları yapabilmek için maalesef bakan olmanız gerekir. Bakan değilseniz bu gibi icraatları yapamazsınız. Milletvekili olarak ne yaparsınız, komite çalışmalarında yasa çalışması yaparsınız.

KIBRIS: Vekillikteki en unutulmaz anınız nedir?

   Altuğra: Milletvekili olarak iyi ki yapmışım dediğim bir konu var. O da şu an milletvekilliğinde gururla vicdanla yaptığım hizmettir.

   Hüseyin Özgürgün’ün Başbakanlığı döneminde Yavuz Çıkarma Plajı’nın bahçesi konumunda olan ve vakıflara ait olan bir toprak alana, otel, kumarhane yapılmak istenmişti ve 99 yıllık kiralanması söz konusuydu. Ben de o zaman dedim ki “şehit kanının üstünde ne rulet çevrilebilir, ne de dans edilebilir”…

   Benim vicdanım bunu kabul etmezdi. Ben buna karşı çıktım ve imza koymayacağımı belirttim.

   Ardından oranın SİT alanı olması için çalışmalarımızı yürüttük.

   Şu anda komite arkadaşlarımla birlikte bunu başardığımız için gurur duyuyorum. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75