Özel sektör çalışanı üvey evlat mı?

Hava trafik kontrolörlerinin ‘ek mesai’ tartışması sonucu koyduğu Ercan eylemini değerlendiren vatandaş, hükümetle girişilen pazarlıktan elde edilemeyen taleplerin halka fatura edilmesinden rahatsız:

Özel sektör çalışanı üvey evlat mı?
  • 31 Ağustos 2018, Cuma 8:31

Ali ÇATAL

Hava Trafik Kontrolörleri Sendikası tarafından 28 Ağustos’ta Ercan Uluslararası Havalimanı’nda hava trafiğini beş saatliğine felç eden ‘ek mesai çalışmama eylemini’ değerlendiren vatandaşların geneli, herkesin hak ettiği ücreti alması gerektiğinde mutabıkken; hükümetle girişilen pazarlıkta elde edilemeyen taleplerin halka fatura edilmesinden de rahatsız.

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanların genelinin durumunun, özel sektör personelinden ekseriyetle çok daha iyi olduğunu savunan yurttaşlar, Kuzey Kıbrıs özelinde, çalışan kesimde hakiki mağduriyeti yaşayanların da özel sektördeki emekçiler olduğu iddiasında.

Halk, söz konusu eylemi ve genel anlamda süreci KIBRIS Gazetesi için değerlendirdi…

 

Ömer Akgönül:

KKTC, herkesin her istediğini yapabildiği ‘böyle’ bir devlet işte. Alt tabaka ne söylerse söylesin ve ne yaparsa yapsın kimsenin umurunda değil. Ekonomik krizin cezasını bunlar çekmesin de kim çekerse çeksin. Hakiki mağdurlar, devlette iş bulamayıp ‘son çare’ olarak özel sektörde çalışanlardır.”

 

Hamdi Özkan:

Ben de özel sektör çalışanıyım ama bu arkadaşların haklarının da verilmesinden yanayım. Lakin bu eylemi de doğru bulmuyorum.”

 

Nazan Anmış:

Eylemciler, kendilerince haklı olabilir fakat şu da unutulmamalıdır ki halkın durumu kendilerinden çok daha kötüdür. Ailecek sandığa gitmeme kararı aldık. Bundan böyle oy kullanmayacağız. Birileri bu kötü gidişe dur demeli.”

 

Cemal Sakallı:

Memurlar, özel sektör çalışanlarına nazaran kesinlikle çok daha rahat yaşıyorlar ama bu konuda eylem yapanları da destekliyorum. Yapılan, hükümetin yanlışlığı.”

 

Şerife Karabıyıklı:

Sadece ek mesaide değil; maaş ödemelerinde, devlet dairelerindeki işlemlerde, partizanlıkta, asgari ücrette de sıkıntı var. Asgari ücret, bu ülkede sürekli yerinde sayıyor. Yapılan bütün maaş zamları, sadece çok yüksek miktarda kazananlara yarıyor. Alım gücü yok olan halkı düşünen yok. Sadece kule çalışanlarının mı derdi var?”

 

Zeka Özdiren:

Bu hükümet başta olduğu sürece, değil ek mesai; maaş dahi alamadığımız günler gelecek ama bu, ayrı bir konu. CAS çalışanlarının hakları halen ödenmemişken, son derece yersiz ve zamansız bir eylemdir Ercan’da yapılan. Bu memlekette, devlet memuru veya en iyisi öğretmen olmak varmış.”

 

Gamze Topçu:

Herkesin hak ettiği ücreti almasından tabiî ki yanayım ancak ülkemizde özel sektörün bütününün durumu, kamu çalışanlarından çok daha kötü.”

 

Süleyman Adalıer:

Yurdumuzda özel sektör çalışanları, devlet memurlarının haklarına hiçbir anlamda sahip değil. Kamu personelinin durumu, diğer çalışanlardan ‘birkaç tık’ iyi.”

 

Özcan Şengül:

Garibanların her zaman yanındayız ama gerçek garibanların.”

 

İbrahim Miharbi:

Bu ülkedeki en büyük haksızlık, özel sektörle kamu sektörü çalışanlarının hakları ve ücretleri arasındaki makasın orantısız açıklığıdır. Herkesin tek derdi devlete kapağı atıp memur olmak. Peki özel sektör çalışanı üvey evlat mı? Henüz son bayramda bütün memurlar dokuz gün tatil yaptı. Savaş gazisiyim, bir bacağımı kaybettim. İki kızım da özel sektörde çalışıyor. Onlar ne yapsın? Madem bu ülkede işsizlik var, ek mesaiye falan gerek yok. Bir de gece ekibi istihdam edilsin, ek mesai diye verilecek paralarla onlar da ekmek yesin. Adalet de zaten bunu gerektirir.”

 

Türker Umuroğlu:

Hükümet zor durumdaysa, bu tarz tedbirler de normal. Bu taşın altına herkes elini sokmalı.”

 

Ayhan Karatosun:

Devlet, ek mesaiyi tamamen kaldırsın. Bu ülkede ek mesaiye ayrılan bütçeyle iki tane daha bakanlık kurulur. İşçi, sıcağın altında üç kuruşa çalışır; bunlar da klimalı odalarda ‘salla başını al maaşını’ yapıp dünya kadar parayı ceplerine koyar. Bununla da yetinmezler ve ‘ek mesai’ adı altında bir kez daha baş sallayıp ‘bir o kadar daha’ kazanırlar. Bir sürü işsiz var. Ek mesailere ödenen paralarla onlar istihdam edilsin.”

 

Soner Akbaş:

Allah hepimizin yardımcısı olsun. Bu memleketten de halktan da hiçbir şey olmaz!”

 

İbrahim Şeref Meriali:

Eylem gecesi uçamadık. 23.55 uçağına biletimiz vardı ama havaalanında kaldık. 84 yaşındayım. Çocuklarım ve torunlarım burada yaşıyor. Ne olduğunu sorduğumuzda “Uçuşlar iptal edildi” dediler ve biletimizi de ertesi gün 19.10 uçağına kestiler. Tekrar havalimanında kalmayalım ve para ödemeyelim diye çalmadığım kapı kalmadı ama insan yerine bile konulmadım. İnsanlar haklarını böyle mi aramalı?”

 

Hüseyin Kumaş:

Bu insanları bu kuruma devlet yerleştirdi ve kendilerine bu hakları da yasa ve protokollerle yine devlet verdi. Şimdi bu haklar gasp edilmeye çalışılıyor. Grevcileri destekliyorum ama eylemin beş saat sürmesi ayıp. Milleti mağdur etmek çözüm değil.”

 

Menderes Güldalı:

Hem devlet memurları hem de özel sektör çalışanları bu ülkede aynı oranda mağdurdur. Ek mesai için kavga çıkaranlara şunu sormalı: Sigortasız çalıştırılan işçiler ne yapsın?”

 

Gönül Kılıç:

Devlette çalışanlar, özelde çalışanlara nazaran her anlamda zaten çok daha iyi durumda. Ek mesai ücretlerinde, hem de böylesi bir dönemde sorun çıkarmak son derece yanlış.”

 

Remzi Atakan:

Özel sektör çalışanları senelerdir mağdur. Devlet memurlarının şikayeti fena halde absürt.”

 

İbrahim Üstüner:

Beş saat boyunca insanları havalimanına hapsetmek ayıp olsa da hükümetin yaptığı da basbayağı ayıptır.”

 

Margarita Barani:

Benim normal mesaim bile yok. Ne kadar çalışmam gerekiyorsa o kadar süreyle çalışıyorum. Ben ne yapayım? Benim gibiler ne yapsın?”

 

Güngör Topçu:

Adamlar haklı. Bu hayat pahalılığında ve döviz fiyatlarında yaşamak kolay mı? Pahalılık ve döviz, aldı başını gidiyor; mevcut hükümetin dört bileşeni de sadece seyrediyor. Koalisyonun bütün ortaklarının bu yaptığı affedin maskaralıktır, karagözlüktür. Hükümetin elinde her türlü yetki var. Yöneticilerden beklediğimiz, aldıkları o maaşların hakkını verip halkın sorunlarını çözmeleri. KIBRIS Gazetesi’ndeki haberi de okudum. Söz konusu olayda yolcular da haklı. Sendikanın yaptığı hoş değil ama insanlar emeklerinin karşılığını istiyor. Eylemden mağdur olanlar, hükümete kızsın.”

 

Yunus Sılta:

Sivil toplumdan ve özel sektörde ezilenlerden yanayım. Kamu çalışanları hiç yakınmasın.”

 

Oğuz Kural:

KTHY’de on yıl pilotluk yaptım. Eşim de Pegasus Havayolları’nın Kıbrıs sorumlusu. Eylemci arkadaşların çoğunu şahsen de tanırım. Bu insanlar, Türkiye ve dünya ile kıyaslandığında zaten çok düşük bir ücrete çalışıyorlar. Ayrıca hava kontrolörlüğünün ne denli meşakkatli bir iş olduğunu da ne yazık ki pek az kişi biliyor. Bu iş inanılmaz bir özveri ve dikkat ister. En ufak bir hata kocaman bir felaketle sonuçlanabilir. Yani kendilerine hak veriyorum ama beş saatlik bir krize neden olmak da en hafif tabirle ayıptır. Uyarı grevi dediğiniz, bilhassa böyle bir işte bir saati geçmemeli. Bu arkadaşlar, seslerini duyurmak için çok uğraştı ama kendilerini duymazlıktan gelen bir Ulaştırma Bakanlığı’yla karşı karşıyayız. Son çare olarak greve başvurulması yanlış değil ama trafiği beş saat kilitlemek, biraz önce de dediğim üzere son derece yanlış.”

 

Ayşe Sürmelioğlu:

Hükümetin yaptığı hangi iş doğru ki? Kazançlarda kesintiye bu insanlardan değil; meclistekilerden başlanmalı. Şunu da belirteyim: Bu sorunlar, sadece bu hükümetin hatasından kaynaklanmıyor. Onlar, bombayı kucaklarında buldu. Zaten yeterince kötüydük.”

 

Meltem Küçük:

Eylemcilerden birisi yakın arkadaşım. Bu insanların taşıdığı sorumluluğun büyüklüğünden pek az kişi haberdar. En ufak bir hatayı kaldırmayan bir işi yapıyorlar ve Türkiye başta olmak üzere, aynı işi yapanlardan çok daha az kazanıyorlar. Eylemcileri ve sendikayı haklı görüyorum ama vatandaşı zor duruma düşürmeyi de desteklemiyorum.”

 

Kemal Kandaz:

Bu işte bir orta yol bulunsun ve özel sektör de devlet personeli de halk da mağdur olmasın. Kimse havaalanında sabahlamak zorunda değil.”

 

Fazilet Safa:

Bilet acentesiyiz ve eylem yüzünden dolandırıcılıkla itham edilmekten bıktık. Buraya gelip her türden hakareti eden insanlara, kendilerinin yaşadığı mağduriyetin sorumlusu olmadığımızı anlatmaya çalışıyoruz ama kimse bunu anlamıyor. Herkes hakkını alsın ama beş saatlik eylem de çok abartılı.”

 

Havva Kandaz:

Hükümet bu işe bir el atsın ve ‘canı isteyenin’ ortalığı karıştırmasına izin vermesin. Hak aramak başka, faturayı halka kesmek başka.”

 

Arman Lord:

Hiçbir hükümet bu ülkede hiçbir soruna çözüm bulamaz. Tek çare, Kıbrıs’ta yaşanacak kalıcı bir çözümdür, ki şimdiki hükümetin de elinden geleni yaptığına eminim. Kendileri çok şanssız bir dönemde iktidar oldu. Bütçede disiplin kesinlikle şart. “İstediğimiz parayı vermezseniz uçuşlar durur” diyen sendika yöneticileri de kendilerini tövbe estağfurullah, Allah zannetmesin.”

 

Abdullah Bilgin:

Devletten istenen parayı alamadın diye milleti cezalandıramazsın! Ek mesai azdır veya çoktur ama halkın seyahat özgürlüğüne tecavüz etmek çok ayıptır. Ek mesai uygulaması kesinlikle kaldırılmalı ve vardiya sistemine geçilip işsizlere de istihdam sahası açılmalı.”

Beğendim 3 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 YENİCAMİ AK 22 17 3 2 41 54
2 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 22 17 2 3 37 53
3 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 22 15 0 7 21 45
4 ÇETİNKAYA TSK 22 11 5 6 9 38
5 CİHANGİR GSK 22 11 4 7 4 37
6 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 22 11 4 7 2 37
7 LEFKE TSK 22 10 4 8 5 34
8 GÖNYELİ SK 22 10 3 9 4 33
9 TÜRK OCAĞI LİMASOL 22 9 4 9 6 31
10 GENÇLİK GÜCÜ TSK 22 8 4 10 -4 28
11 BAF ÜLKÜ YURDU 22 7 6 9 1 27
12 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 22 5 7 10 -24 22
13 BİNATLI YSK 22 5 3 14 -25 18
14 ESENTEPE KKSK 22 5 1 16 -24 16
15 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 22 3 6 13 -30 15
16 GİRNE HALK EVİ 22 3 2 17 -23 11
yukarı çık