"Özel sektörde çalışanların yüzde 90’nın yatırımları asgari ücretten yapılıyor"

banner37

"Özel sektörde çalışanların yüzde 90’nın yatırımları asgari ücretten yapılıyor"
banner90
banner99

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın 336 milyon 692 bin 500 TL’lik bütçesi oyçokluğuyla kabul edildi.

Cumhuriyet Meclisi Ekonomi Maliye Bütçe ve Plan Komitesi 2020 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı’nı görüşmeye devam ediyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın 336 milyon 692 bin 500 TL’lik bütçesi ele alınmaya başladı.

Bütçe üzerine ilk sözü TDP milletvekili Zeki Çeler aldı.

Çeler, Sosyal Sigortalar, İhtiyat Sandığı, Çalışma Dairesi, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Dairesi, Sosyal Hizmetler Dairesi’nin teşkilat şemalarının değiştirilmesi ve buralardaki personelin artırılması gerektiğini söyledi.

Çeler, insan odaklı çalışan Çalışma Bakanlığı’nın personelinin duygusal yükünün ağır olduğunu belirterek, personelin motivasyonunun yükseltilmesinin önemine işaret etti.

banner134
Çeler, kendi dönemlerinde yapılan denetim ve teftişlere işaret etti, bu dönemde denetimlerin çok az olduğunu üzülerek takip ettiklerini belirtti, “Denetim yoksa tüzüğün orada olmasının da manası yok” şeklinde konuştu.

Özel sektörde çalışanların yüzde 90’nın yatırımlarının asgari ücret üzerinden yapıldığını söyleyen Çeler, “Bu oran kabul edilemez” dedi, denetimlerin ne aşamada olduğunu sordu.

Yoksullara artış kaleminde artış olduğunu belirten Çeler, bu artışın yeterli olmayacağını, buralardan destek alan kişilerin kendi ayakları üzerinde durabilecek yapıyı sağlayabilmenin önemli olduğunu söyledi.

Sigortalarla ilgili yanlış bir yol izlendiğini savunan, affı eleştiren Çeler, afla dairenin prim toplama kabiliyetinin zora sokulduğunu, Genel Sağlık Sigortası’na giderken de af çıkarılmasının doğru olmadığını söyledi.

Çeler, özel sektörde sendikalaşma konusuna değindi, bunu teşvik edemediklerini, hükümetleri döneminde bu uygulamanın belirli unsur ve baskılarla geçirilemediğini kaydetti.

Çalışma Bakanlığı’nın insana dokunan bir bakanlık olduğuna işaret eden Çeler, farklı partilerde olunsa da birlikte çalışmanın önemli olduğunu belirtti.

Konuşmasında kendi bakanlığı döneminde yapılan işleri de değinen Çeler çalışanların sorunlarına yerli ya da yabancı şeklinde ayırmadan yaklaşmak gerektiğini söyledi.

Çeler bakanlığın denetimlere ağırlık vermesi gerektiğini de vurguladı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75