Özel sektörde sendikalaşma olmadığı sürece sorun çözülmez

banner37

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, ülkedeki kayıt dışı yaşam ve işgücüne karşı ciddi bir mücadele başlattı. Ancak işçi sendikaları, özel sektörde sendikalaşma olmadığı sürece bu yönde atılan adımların çözüm olmayacağı görüşünde

Özel sektörde sendikalaşma olmadığı sürece sorun çözülmez
banner99

7 BUÇUK AYDA 536 KAÇAK… Ülkede suçla operasyonel mücadele çalışmaları başlatılırken son 7 buçuk ayda 536 ülkede kayıt dışı yaşam süren kişi olduğu tespit edildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, kısa süre önce katıldığı bir TV programında, kayıt dışılıkla mücadeleye karşı ciddi bir mücadele başlattıklarını ve “gelen işçilerin nerede çalıştığını bileceği” ve “işçi getirip, mağdur edilenlerin kara listeye alınıp işçi getirmesine izin verilmeyeceği” bir sistem kurmayı hedeflediklerini anlattı

“SENDİKALAŞMA ŞART”… KIBRIS Gazetesi’ne konuşan DEV-İŞ Başkanı Hasan Felek de, TÜRK-SEN Başkanı Arslan Bıçaklı da, ülkedeki kaçak işgücü sorununu çözmenin yolunun özel sektörde sendikalaşmadan geçtiğini söyledi. Her iki sendika başkanına göre, özel sektörde sendikalaşma zorunlu hale getirilmedikçe atılan adımlar bir anlam ifade etmiyor

Ceren ÖZBİL


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, ülkedeki kayıt dışı işgücüne karşı ciddi bir mücadele başlattı. Ülkede son 7 buçuk aylık dönemde ise tespit edilen kaçak sayısı 536 oldu.


Tüm bu çalışmaların dışında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, kısa süre önce katıldığı bir TV programında, kayıt dışılıkla mücadeleye karşı ciddi bir mücadele başlattıklarını ve “gelen işçilerin nerede çalıştığını bileceği” ve “işçi getirip, mağdur edilenlerin kara listeye alınıp işçi getirmesine izin verilmeyeceği” bir sistem kurmayı hedeflediklerini anlattı.


Ancak sendikalara göre, ülkedeki kayıt dışı yaşamın ve kaçak işçiliğin önüne geçilmesi için tüm bunlar tek başına yeterli değil...


 KIBRIS Gazetesi’ne konuşan DEV-İŞ Başkanı Hasan Felek de TÜRK-SEN Başkanı Aslan Bıçaklı da, ülkedeki kaçak işgücü sorununu çözmenin yolunun, özel sektörde sendikalaşmadan geçtiğini söyledi.


Her ikisi de özel sektörde sendikalaşma zorunlu hale getirilmedikçe, atılan adımların bir anlam ifade etmeyeceğini savundu.

Felek: İşçileri göndermek çözüm değil


DEV-İŞ Başkanı Hasan Felek, kayıt dışı işçiliğin ciddi bir sorun olduğunu söyledi ve bunun ülkeye çalışma izni ile gelen kişilerin çalışma izni bittikten sonra yeniden çalışma izni yaptırılmadığı, ya da patronuyla anlaşamayıp işi bıraktığında ülkede kayıt dışı olarak kaldığı anlamına geldiğini belirtti.


Felek, son dönemlerde Çalışma Bakanlığı’nın bu konuda ciddi adımlar attığını ancak bunun tek başına kayıt dışı oldukları tespit edilen işçileri ülkeden gönderip, işverene de küçük bir para cezası kesmekle önlenemeyeceğini belirtti.


Hasan Felek, yapılması gerekenin, işçileri koruyacak tedbirlerin alınması gerektiğini söyledi ve “İşçilere suçlu muamelesi yapılıp, sınır dışı edilmeleri doğru değil” dedi.

banner134

“Nerden gelip, nerede çalıştığı zaten belli”


Felek, bir işçinin hangi ülkeden gelip, nerede çalıştığının zaten şu anda da belli olduğunu ifade etti ve bu konuda uygulamaya geçecek kara listenin çok önemli olduğunu vurguladı. Ancak sorunu tamamen çözebilmek için özel sektörde de sendikalaşmanın şart olduğunu kaydeden Felek, şunları kaydetti:


“Asgari ücretten düşük maaş alıp, günde 8 saatten fazla çalıştırılan işçiler var. Bu sorunu çözmek için özel sektörde sendikalaşmanın önünü açmak gerekir. Bu şekilde hem ağır şartlarda çalıştırılan işçilerin sorunlarına, hem de kayıt dışı durumuna düşen işçilerin sorunlarına çözüm bulunabilir.”

“Dil önemli bir sorun”


Ülkede, Türkiye dışından getirilen işçiler de olduğunun altını çizen Felek, farklı bir dil konuşan işçilerin bu nedenle haklarından haberdar olmadığını ifade etti.


Felek, bu işçilere ofisler kurulup, danışmanlık hizmeti verilmesi gerektiğini bildirdi.

“Hangi alanda işçi açığı var bilinmiyor”


Hasan Felek, ülkeye yurtdışından işçi getirilirken, hangi alanda işçi açığı olup olmadığına bakılmadığını ve bu yönde bir veri çalışmasının da bulunmadığını söyledi.


 Felek, bunun da aslında işverenlerin bu işçileri ülkede ihtiyaç olduğu için değil, ucuz iş gücü olarak getirdiğini gösterdiğini kaydetti.

“Ülkenin geleceği için de tehlike”


Felek, bu sorunun ülkenin geleceği için de ciddi bir tehlike olduğu söyledi ve şöyle konuştu:


“İşverenler ucuz işgücü amacıyla yurtdışından işçi getirirken, ülke gençleri işsiz kalıyor, göç ediyor. Bu da ülkenin geleceği için ciddi bir tehlikedir. Özellikle gelecekte çok ciddi sıkıntılar yaşanabilir.”

Bıçaklı: Sendikalaşma şart


TÜRK-SEN Başkanı Arslan Bıçaklı, ülkedeki kayıt dışılığın ele alınıp, çözülmesi gereken bir sorun olduğunu söyledi.


Gelen- giden hükümetlerin kayıt dışılık ve kaçak işçilik sorununu çözmek için bazı yöntemler geliştirdiklerini kaydeden Bıçaklı, ancak bu sorunu kökten çözecek olanın özel sektörde sendikalaşma olduğunu ifade etti.


Bıçaklı, özel sektörde sendikalaşma olmadığı sürece ne kayıt dışılığın, ne kaçak işçiliğin önüne geçilebileceğini ifade etti.

“Hedefleri ucuz işçi çalıştırmak”


Bıçaklı, işverenlerin, kaçak işçi çalıştırmasının nedeninin, ucuz işgücü ve 8 saatin üzerinde çalıştırma olduğunu belirtti ve tüm bunları önlemek için özel sektörde sendikalaşmanın şart olduğunu belirtti.


Arslan Bıçaklı, “Nasıl ki ticari alanda bir işyeri açılırken Ticaret Odası’na, sanayi anlamında bir işyeri açılırken de Sanayi Odası’na kaydı gerekiyorsa, işçiler için de sendika şartı olmalıdır” dedi.

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2019, 09:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75