banner6

Özel sektörün umudu asgari ücret

banner37

DPÖ’nün belirlediği hayat pahalılığı bazı kamu çalışanlarının maaşına yüzde 12.11; bazılarının ise yüzde 15 oranında yansıyacak. Özel sektör çalışanları ise hayat pahalılığı nedeniyle oluşan kaybı yerine koymak için yine asgari ücretin artmasını bekliyor

Özel sektörün  umudu asgari ücret
banner99

Ceren ÖZBİL

Kamu çalışanları ile kamudan ödenenler temmuz ayı maaş ve ücretlerini zamlı alacak. Devlet Planlama Örgütü’nün (DPÖ) belirlediği hayat pahalılığı bazı çalışanlarının maaşına yüzde 12.11, bazı çalışanların maaşına ise yüzde 15 oranında yansıyacak.

Bu doğrultuda halk arasında “Göç Yasası” olarak adlandırılan 1 Ocak 2011 tarihinde yürürlüğe giren Kamu Çalışanlarının Aylık (Maaş-Ücret) ve Diğer Ödeneklerinin Düzenlenmesi Yasası, uygulamaya geçmeden önce kamuda işe başlayanlar maaşlarını yüzde 12.11, bu yasanın yürürlüğe girmesinin ardından işe girenlerse yüzde 15 zamlı alacak.

banner134

Ancak söz konusu hayat pahalılığı yine özel sektörde çalışanların maaşına yansımayacak. Hayat pahalılığının özel sektör çalışanlarının maaşlarına yansıması konusunda herhangi bir yasal düzenleme olmaması nedeniyle özel sektör çalışanları yine asgari ücretin artmasını bekleyecek.

KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Başkanı Güven Bengihan, kamu çalışanlarının maaşına yansıyacak hayat pahalılığı oranını değerlendirdi.

Bengihan, Göç Yasası’ndan önce işe girenlerle Göç Yasası’ndan sonra işe girenlerin maaşına yansıyacak zam oranda yüzde 2.89’luk bir fark olmasının nedeninin maaşlar arasındaki farkın daha da artmaması olduğunu söyledi.

Ancak bu farkın yeterli olmadığını kaydeden Bengihan, bu oranın lise hizmet sınıfında yüzde 4.66 ve yüksek öğrenimli hizmet sınıflarında da yüzde 5.27 olması gerektiğini anlattı.

Bengihan ayrıca, özel sektör çalışanlarının da durumuna değinerek, hayat pahalılığının asgari ücrete de yansıması için yasal düzenlemeler yapılması gerektiğini ifade etti.

Bengihan: Artış değil, hayat pahalılığının yansıması

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası Başkanı Güven Bengihan, Devlet Planlama Örgütü’nün (DPÖ) belirlediği hayat pahalılığının kamu çalışanlarının maaşına yansıtılacağını söyledi ve bunun bir artış değil, hayat pahalılığının yansıması olduğunu ifade etti.

Yasaya göre her altı ayda bir DPÖ’nün hayat pahalılığını belirlediğini ve bunun kamu çalışanları ile emeklilerin maaşlarına yansıtıldığını ifade etti.

Bengihan, DPÖ’nün hayat pahalılığını net yüzde 12.11 olarak belirlediğini ve bunun maaşlara yansımasının kişilerin hangi vergi diliminde olduğuna göre değişeceğini belirtti.

“Asgari ücretlinin işi daha da zor”

Bengihan, TL’nin değer kaybetmesi nedeniyle mart ayında 620 doların 2 bin 365 TL yani asgari ücrete denk geldiğini ancak şimdi 620 doların 2 bin 940 TL denk geldiğini anlattı.

Zaten kesintilerle birlikte vatandaşın eline geçen asgari ücretin 2 bin 57 olduğunu ifade eden Bengihan, bunun açlık sınırının da altında bir ücret olduğunun altını çizdi.

Güven Bengihan, hayat pahalılığının özel sektörde çalışanların maaşına yansıtılmamasının sosyal devlet anlayışı ile ters düştüğünü belirtti ve bunun kabul edilemez olduğunu söyledi.

“Özel sektörde çalışma koşulları daha zor”

Bengihan, özel sektörde çalışma koşullarının daha zor olduğunu ifade ederek, günde 14 ya da 15 saat çalıştırılanlar olduğunu belirtti.

Güven Bengihan hükümetin bu konuda yasal düzenlemelere gitmesi gerektiğini söyledi.

“Sosyal yardım maaşlarına da yansıtılmıyor”

Hayat pahalılığının sosyal yardım maaşlarına da yansıtılmadığını kaydeden Güven Bengihan, bunun da ciddi sıkıntılar yarattığını belirtti.

Bengihan, hayat pahalılığının emekli ve kamu çalışanlarının maaşlarına yansıtıldığını söyledi.

“Yapılması gereken çok şey var”

Bengihan, hayat pahalılığının asgari ücrete ve sosyal yardım maaşlarına yansıtılması için yasal bir düzenlemeye gidilmesi gerektiğini belirtti.

Yapılacak yasal değişikliğin ardından Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda işçiyi temsil edecek bir sendikanın da yer almasının sağlanması gerektiğini kaydeden Bengihan, “Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda işçiyi temsil eden bir kesim yok. İşveren temsilcileri, hükümet yetkilileri ve kamu işçilerini temsil eden kesimler yer alıyor.   İşçiyi de temsil edecek bir kesimin komisyonda olması şart” dedi.

Bengihan ayrıca, hükümetlerin sorunlara çözüm üretmek zorunda olduğunu ve mazeret üretme hakkı olmadığını kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2018, 08:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104