banner6

Özel televizyonları susturma operasyonu

banner37

UBP-DP-YDP koalisyon hükümeti, Kıbrıs Türk halkının dünyaya açılan yayın penceresi özel televizyon kanallarını susturmak için sessiz sedasız ‘darbe gibi’ karar aldı; özel televizyonların ödeyeceği mali koşullar var

Özel televizyonları  susturma operasyonu
banner151

EN AZ 100 BİN DOLAR… UBP-DP-YDP koalisyon hükümetinin ‘tepeden inme’ kararıyla TV’ler, 2023 yılında Ankara’daki Türksat şirketine toplamda en az 100 bin dolar (bugünkü kurla 1.8 milyon TL) ödemek zorunda kalacak. Devletin vizyonsuzluğu ve ilgisizliği nedeniyle uydu dışında hiçbir alternatifi kalmayan TV’ler, sadece internet üzerinden yayın yapabilecek.

ÖZEL TV’LERE DARBE… KKTC’nin özel TV kanalları, 1 Ocak 2023’te TV ekranlarından, UBP-DP-YDP koalisyonunun ‘darbesiyle’ kaybolacak. 31 Ağustos tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan ve Yayın Yüksek Kurulu dahil, kişisel ve kurumsal kimseyle temas kurulmadan hazırlanıp yayımlanan karar, 1 Ocak 2023’te uygulamaya girecek. O tarih, televizyon kanallarımız açısından ‘kara milat’ olacak.

EKSTRA ÖN KOŞULLAR DA GELİYOR… Türksat’la sözleşme şartının yanı sıra UBP-DP-YDP koalisyon hükümeti, özel TV’lere bir dizi ön koşul daha getiriyor. Son dönemlerde meclise gönderilen ve basın örgütlerinin büyük tepkisini çeken yasa tasarılarında yer alan maddelere benzeyen şartlar arasında, çok sayıda muğlak ifade de bulunuyor. Karar, “Basını susturma operasyonunun bir parçası” olarak da nitelendiriliyor.

Çok zor koşullarda varlığını sürdüren, KKTC’den yayın yapan Kıbrıslı Türk özel TV kanallarını susturmak için hükümet sessiz sedasız düğmeye bastı.

Resmi Gazete’de 31 Ağustos 2022’de yayınlanan karara göre özel televizyonlar, Türksat şirketine toplamda 100 bin dolar, bugünkü kurla 1 milyon 800 bin TL ödeme yükümlülüğü altına sokuluyor.

Devletin öngörüsüzlüğü nedeniyle internet dışında seçenek kalmayacağı için KKTC’nin özel TV kanalları 1 Ocak 2023’te TV ekranlarından, UBP-DP-YDP koalisyonunun ‘darbesiyle’  kaybolacak.

Yüksek Yayın Kurulu dahil, kişisel ve kurumsal kimseyle temas kurulmadan hazırlanıp yayımlanan karara göre1 Ocak 2023, televizyon kanallarımız açısından ‘kara milat’ olacak.

Konunun uzmanlarına göre, Kuzey Kıbrıs’ta fiber altyapı olmadığı için internet yayınları düşük hızda. Bu altyapıyla internet üzerinden TV yayınları da çok zor.

100 bin doları hangi kanal ödeyebilir?

 UBP-DP-YDP koalisyon hükümetinin ‘tepeden inme’ kararıyla TV’ler, 2023 yılında Ankara’daki Türksat şirketine toplamda en az 100 bin dolar yani güncel kurla 1.8 milyon TL ödemek zorunda kalacak. Devletin vizyonsuzluğu ve ilgisizliği nedeniyle uydu dışında hiçbir alternatifi kalmayan TV’ler, sadece internet üzerinden yayın yapabilecek ancak ülkenin fiber altyapısının yetersizliği nedeniyle, Kuzey Kıbrıs’ta sağlıklı IP tabanlı yayıncılık yapmak imkansız.

Devlet desteği yüzde 25’e inecek

Diğer taraftan, 1 Ocak 2023’ten itibaren, Türksat yayınları için devletin TV’lere verdiği destek de yüzde 25’e indirilecek.

Serdar Denktaş’ın Maliye Bakanı olduğu dönemde KKTC’deki özel TV’lerin, kamu yayıncısı BRT’nin Türksat’la yaptığı sözleşme çerçevesinde uyduya çıkması, TV başına 2 MegaBit’lik kapasite kullanılması ve özel TV’lerin BRT’ye 2 bin dolar ödemesi kararlaştırılmıştı.

Dönemin hükümeti, ‘IP tabanlı yayıncılık için gerekli altyapı bulunmadığı için’ TV yayıncılığının desteklenmesini taahhüt etmiş, bu arada gerekli altyapının hazırlanmasını öngörmüştü ancak KKTC’de IP yayıncılık için adım atılmadığı gibi ‘normal anten’le izlenebilen‘karasal analog yayınlar’ da kapatıldı.

‘Dijital karasal yayın’ var gibi görünse de BRT dışında bu platformda yayın yapan kanal yok. Avrupa Birliği (AB) fonuyla BRT’nin bu yönde devam eden bir projesi var fakat bunun ne zaman tamamlanacağı bilinmiyor.

Ön şart çok

Türksat’la ilgili karar alırken yayıncı kuruluşları bilgilendirmeyen hükümet, özel TV’lere vereceğini söylediği ‘yüzde 25’lik katkı’ için de bir yığın ‘ön şart’ sıraladı.

Bunlar arasında, ‘Türksat’la önceden sözleşme yapmak’ da var. Türksat ile kanalların sözleşme yapabilmesi için aylık kapasite kullanım bedelinin üç katı bir ‘teminat mektubu’ gerekiyor.

Diğer hizmetlerle beraber 2 MegaBit’lik kapasite bedeli ise ayda 11 bin dolar. Üç aylık teminat mektubu için de 33 bin dolar, yani yaklaşık 600 bin TL gerekiyor.

Teminat mektubunu karşılaması ve diğer kurallara da uyması durumunda, hükümetten iki ayda bir yüzde 25’lik katkı alacağı söylenen TV kanallarının her ay Türksat’a 8 bin 250 dolar yani bugünkü kurla 152 bin TL ödemesi gerekecek. Bu da yılda 99 bin dolara yani yaklaşık 1.8 milyon TL’ye denk düşüyor.

Teminat mektubuyla beraber rakam 132 bin dolara, yani yaklaşık 2.4 milyon TL’ye yükseliyor.

TL’deki erozyonla birlikte bu bedel ödenemez

Türk Lirası’nın sürekli değer kaybettiği, ekonominin giderek gerilediği bu dönemde reklam gelirleri zaten yetersiz olan KKTC TV kanallarının yıllık 2.5 milyon TL’ye varan Türksat bedelini karşılaması mümkün görünmüyor.

Alınan kararın uygulanması durumunda, devlet televizyonu BRT dışında Türksat’ta KKTC kanalı kalmayacağı tahmin ediliyor.

Bir dizi ‘kötü niyetli’ koşul

Türsat’la sözleşme şartının yanı sıra UBP-DP-YDP koalisyon hükümeti, özel TV’lere bir dizi ön koşul daha getiriyor. Son dönemlerde meclise gönderilen ve basın örgütlerinin büyük tepkisini çeken yasa tasarılarında yer alan maddelere benzeyen şartlar arasında, çok sayıda muğlak ifadeler de bulunuyor.

Radyo, TV ve interneti daha sıkı kontrole almayı öngören yasa tasarısı da bugünlerde meclis komitesinde görüşülürken; Bakanlar Kurulu’nun Türksat’la ilgili aldığı karar “Basını susturma operasyonunun bir parçası” olarak da nitelendiriliyor.

UBP-DP-YDP hükümetinden meclise yollanan tasarıda, TV ve radyoların desteklenmesine dönük tek bir satır yer almazken; yabancı yatırımcının TV yayıncılığını bir anlamda ele geçirmesini sağlayacak maddeler yer alıyor.

Buna göre mevcut yasada yüzde 25’le sınırlanan ‘TV’lerdeki yabancı hisse oranı’ yüzde 75’e çıkarılmak isteniyor. Komite aşamasında mücadele veren basın örgütleri, bu madde dahil birçok maddeyi değiştirmek için çaba sarf ediyor.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110