Özelde de maaşlar bankalar aracılığıyla ödenmeli

banner37

Ülkede kayıt dışı ekonominin önlenmesi için hazırlanan yasa tasarısı meclisten oybirliği ile geçti. Ekonomist Okan Veli Şafaklı, bu tasarıyı değerlendirdi ve tasarının ardından atılması gereken adımlar hakkında konuştu

Özelde de maaşlar bankalar  aracılığıyla ödenmeli
banner90

 

YÜZDE 1 İADE… Kredi Kartı ve Debit Kart ile Yapılan Perakende Mal ve Hizmet Alımlarına İade Yapılması Hakkında Yasa Tasarısı dün Cumhuriyet Meclisi’nden geçti. Görüş için Cumhurbaşkanı’na gönderilecek yasa tasarısı, olumlu görüş verilmesi durumunda Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmiş olacak. Tasarı, kredi kartı ve debit kartı ile yapılan belli mal ve hizmet alımlarında ödenen paranın yüzde 1’nin iade edilmesini öngörüyor

DEVAMI GELMELİ… LAÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Okan Veli Şafaklı, söz konusu yasanın, kayıt dışı ekonominin önüne geçilmesi için önemli bir adım olduğunu söyledi. Şafaklı, ancak bu adımı özel sektörde ödemelerin ve yatırımların bankalar aracılığıyla yapılması adımının takip etmesi gerektiğinin altını çizdi

Ceren ÖZBİL

Ülkede kayıt dışı ekonominin önlenmesi ve bundan doğan haksız rekabet koşullarının da ortadan kaldırılması amacıyla hazırlanan Kredi Kartı ve Debit Kart ile Yapılan Perakende Mal ve Hizmet Alımlarına İade Yapılması Hakkında Yasa Tasarısı, dün Cumhuriyet Meclisi’nden geçti.

Görüş için Cumhurbaşkanı’na gönderilecek yasa tasarısı, olumlu görüş verilmesi durumunda Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmiş olacak.

Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Lefke Avrupa Üniversitesi(LAÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Okan Veli Şafaklı, Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından yürürlüğe girecek bu yasa tasarısının önemi hakkında bilgi verdi.

Şafaklı, tasarının kayıt dışı ekonominin önüne geçilmesinde önemli bir adım olduğunu, ancak bu adımı, ödemelerin ve yatırımların bankalar aracılığı ile yapılmasının takip edilmesi gerektiğini söyledi.

Devamı gelmeli

LAÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Okan Veli Şafaklı, söz konusu yasanın, kayıt dışı ekonominin önüne geçilmesi için önemli bir adım olduğunu söyledi ancak bu adımı, özel sektörde ödemelerin ve yatırımların bankalar aracılığıyla yapılması adımının takip etmesi gerektiğini anlattı.

Şafaklı “Amaç eğer kayıt dışılığın önüne geçmekse, oto kontrol mekanizmasının daha da genişletilebilmesi için ödemelere ve yatırımlara yönelik de oto kontrol mekanizması oluşturulması için çalışma yapılmalı” dedi.

banner9
“Yüzde 1 yeterli bir oran değil”

Şafaklı, kredi kartı ve debit kartı ile yapılan alışverişleri teşvik etmek için yüzde 1 iade oranının yetersiz olduğunu kaydetti ve bu oranın, geçişi süreci için bile daha yüksek tutulabileceğini söyledi.

Ayrıca belli bir yaşın üzerindeki kesimin de kredi kartı ya da debit kartı kullanma alışkanlığı olmadığını, hatta kullanmayı dahi bilmediğini ifade eden Şafaklı, bu kişiler için de farklı bir formül bulunması gerektiğini belirtti.

Yasa tasarısında iade kapsamı dışında olanlar

Söz konusu tasarıya göre; Gece Kulüpleri ve Benzeri Eğlence Yerleri Yasası, Şans Oyunları Yasası ve Beden Eğitimi ve Spor Yasası kapsamındaki işletmelerden yapılan mal ve hizmet alımları için yapılan ödemeler ve askeri kantinlerden yapılan mal alımları için yapılan ödemelerde yüzde 1’lik iade verilmeyecek.

Ayrıca devlet ve belediyelere ödenen her türlü vergi, resim, harç ile diğer bedeller ve Banka ve Sigorta İşlemleri Vergisi Yasası kapsamında yapılan ödemeler de iade kapsamında olmayacak.

Buna ek olarak tüzel kişiliğe sahip kurumların, yasal temsilci ve çalışanlarının kurum için harcama yapılması amacıyla sahip oldukları ve harcamaların münhasıran kurumun ihtiyaçları için yapıldığı kredi kartı ve/veya debit kart ile yapılan ödemeler, iade kapsamına girmeyecek.

İade konusuna girecek mallar tüzükle belirlenecek

Maliye işleriyle görevli bakanlık, Bakanlar Kurulu’nun onaylayacağı bir tüzük ile iade konusuna giren mal ve hizmet çeşitlerini belirlemeye, kapsamı genişletmeye veya daraltmaya, iade usul ve esaslarını belirlemeye yetkili olacak.

Maliye işleri ile görevli bakanlık, Bakanlar Kurulu’nun onaylayacağı bir tüzük ile bu yasa kapsamında belirlenen yükümlüleri, bu yasa kapsamına almaya, yasa kapsamı dışına çıkarmaya yetkili olacak.

Kredi kartı veya debit kart ile yapılan harcama tutarı dikkate alınacak

İadeye esas alınacak harcama tutarı kredi kartı veya debit kart ile yapılan tüm harcamalar olacak. Vergi iadesi, aylık dönemler itibariyle yapılacak ve aylık hesaplanacak.

Hesaplama, yasanın 2’nci maddesi kuralları dikkate alınarak mal ve hizmet alımları tutarına yüzde 1 iade oranı uygulanması suretiyle yapılacak.

Bakanlar Kurulu bu oranı yüzde 1,5 oranına kadar yükseltmeye veya yüzde 0,1 oranına indirmeye yetkili olacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner96

banner108