banner6

Özelde, yatırımların yüzde 60’ı asgari ücret üzerinden yapılıyor

banner37

Özelde, yatırımların yüzde 60’ı  asgari ücret üzerinden yapılıyor
banner151 banner143

Ceren ÖZBİL

   Ülkemizdeki binlerce özel sektör çalışanının sosyal sigorta yatırımlarının yüzde 60’ı asgari ücret üzerinden yapılıyor.

   Bu konuda Cumhuriyet Meclisi’ne yazılı soru veren CTP Milletvekili Devrim Barçın, bu durumun özel sektörde yatırımların gerçek maaş üzerinden yapılmadığının bir göstergesi olduğunu söyledi.

   Barçın, “Bu durum da sigortalardaki aktüeryal dengeyi sıkıntıya sokuyor. Gerçek maaş üzerinden yatırım yapılması yönünde herhangi bir mevzuat düzenlemesi, ya da denetim veya tedbir alınması planlanması gerekirken, maalesef imzalanan bu protokol ile özel sektör emekçilerinin sigortalara ödediği prim oranı ve emeklilik yaşının yükseltilmesi tartışılıyor” dedi.

“Sigorta primlerinin yükseltilmesi

emekçilerin aldığı net maaşın düşmesi anlamına geliyor”

   Sigorta primlerinin yükseltilmesinin emekçilerin aldığı net maaşın düşmesi anlamına geldiğini kaydeden Barçın, şöyle konuştu:

   “Yazılı soru önergesi verdim. Sigortaya özel sektörden yatırım yapanların yüzde 60’ının yatırımlarının asgari ücret üzerinden yapıldığı cevabını aldım.  Bu da gerçek maaş üzerinden bir yatırım yapılmadığının bir göstergesidir.

   Bu durum sigortalardaki aktüeryal dengeyi sıkıntıya sokuyor. Gerçek maaş üzerinden yatırım yapılması yönünde herhangi bir mevzuat düzenlemesi, ya da denetim veya tedbir alınması planlanması gerekirken, maalesef imzalanan bu protokol ile özel sektör emekçilerinin sigortalara ödediği prim oranı ve emeklilik yaşının yükseltilmesi tartışılıyor.

   Sigorta priminin yükseltilmesi demek, emekçilerin aldığı net maaşın daha da düşmesi anlamına gelmektedir”.

“47 yıl çalışması gerekecek”

   Ülkemizde ölüm yaş ortalaması dikkate alındığı zamanda emekli yaşının 65 olması ile birlikte insanların 10, 15 yıl emekli maaşı almasının söz konusu olacağından söz eden Barçın, şunları kaydetti:

   “47 yıl çalışılması gerekecek. 47 yıl çalışıp, 10 -15 yıl emekli maaşı almak, sigortaları artıya değil, tam aksine eksiye düşürecektir. Çünkü bu durum insanları kayıt dışılığa itecektir.

   Bugün 47 yıl asgari ücret üzerinden yatırımı yapılan bir kişinin alacağı emekli maaşı da 7 bin 100 TL’dir. Sigortalardaki sorunun temeli, kayıt dışılık ve gerçek maaşlar üzerinden yatırımın yapılmamasıdır” dedi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104