“Özeldekiler” kör mü olsun?

banner37

Sağlık Bakanlığı’nın, göz içi ilaç tedavisinde kullanılan ve çok pahalı olan “EYLEA” ve “LUCENTİS” isimli ilaçları kullanmak zorunda olan özel sektör çalışanları ve sigorta emeklilerinin masraflarını artık karşılamayacağı bildirildi

“Özeldekiler” kör mü olsun?
banner99

İLAÇLAR ATEŞ PAHASI… Göz içi ilaç tedavisinde kullanılan “EYLEA” ve “LUCENTİS” isimli ilaçların özel sipariş üzerine getirildiği ve bu ilaçların piyasada ortalama 3 -4 bin TL arasında satıldığı bildirildi.  Ancak Sağlık Bakanlığı, her ay rutin olarak bu ilaçları kullanan ‘devlet çalışanları’ ve ‘devlet emeklilerinin’ masraflarını karşılarken, ‘özel sektör’ çalışanları ve sigorta emeklilerinin masraflarını karşılamaması, birçok kesim tarafından ‘ayrımcılık’ olarak nitelendirildi. Bu karara büyük tepki gösteren özel sektör çalışanları ve sigorta emeklileri, “Bu nasıl bir uygulama? Devlet niye bu ayrımcılığı yapıyor? Asgari ücretle değil bu pahalı ilaçları almak, geçinemiyoruz bile. Ne yani, biz kör mü olalım?” diye isyan ediyor

BAKANLIK SUS, PUS… KIBRIS Gazetesi’nin konuyla ilgili yetkililerden bilgi almak için uzun süreli uğraşları sonuçsuz kaldı. Muhabirimizin, gerek telefoniyen, gerekse de yazılı olarak yetkililere yaptığı başvurularından yanıt gelmedi. Önce, İlaç ve Eczacılık Dairesi’nden bilgi almak için yetkililere ulaştı. Ancak yetkililerin, kamu görevlisi oldukları gerekçesiyle ‘bakanlıktan onay almadan konuşamayacaklarını’ söylemeleri üzerine, yaklaşık bir ay önce Sağlık Bakanlığı’na dilekçe gönderdi. Ancak bu kez de Sağlık Bakanlığı yetkilileri ısrarla bu konuda ‘açıklama’ yapmaktan kaçındı ve dilekçeye cevap vermedi. Bakanlığın bu konuda açıklama yapmaktan neden kaçındığı ise merak konusu oldu

“HER AY BU PARAYI ÖDEMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL”… Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde iki yıl önce dört şeker hastasına uygulanan göz içi ilaç tedavisinin ardından gözlerinde meydana gelen enfeksiyon nedeniyle uzun bir süre tedavi altında tutulan kişilerden biri olan Salih Kıranoğlu, yaşananlara isyan etti. Gazetemize konuşan Salih Kıranoğlu, ayda en az iki kere ‘göz içi iğne tedavisi’ uygulamak zorunda olduklarını, ancak bakanlığın artık bu tedavinin masraflarını karşılamadığını söyledi.  Söz konusu ilaçların 3 bin TL’nin üzerinde satıldığının altını çizen Kıranoğlu, “Bizim her ay bu parayı ödememiz mümkün değil” dedi

Ahmet KARAGÖZLÜ

Ülkede, gelecek güvencesinden yoksun “çerez” parasına ömür çürüten binlerce özel sektör çalışanı ile “üç kuruşluk” maaşa talim eden sigorta emeklileri, devlet tarafından yine yok sayıldı.


Tüm çalışan ve emeklileri kucaklaması gereken Sağlık Bakanlığı, sağlıkta büyük bir ayrımcılığa imza atarak, göz içi tedavisinde kullanılan ve çok pahalı olan bir ilacın masraflarını karşılama konusunda “taraflı” davranması, büyük tepkilere neden oldu.


Sağlık Bakanlığı’nın göz içi ilaç tedavisinde kullanılan “EYLEA” ve “LUCENTİS” isimli ilaçları kullanmak zorunda olan özel sektör çalışanları ve sigorta emeklilerinin masraflarını artık karşılamayacağı iddia edildi.


Özel sipariş üzerine getirilen bu ilaçların piyasada ortalama 3 bin- 4 bin TL arasında satıldığı bildirildi.  Ancak Sağlık Bakanlığı, her ay rutin olarak bu ilaçları kullanan ‘devlet çalışanları’ ve ‘devlet emeklilerinin’ masraflarını karşılarken, özel sektör çalışanları ile emeklilerin kapsam dışı bırakıldığı belirtiliyor.


Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde her ay rutin olarak göz iğnesi yaptırmak zorunda olan özel sektörün “bahtsız” çalışan ve emeklilerinin ilaç masraflarının artık bakanlık tarafından karşılanmayacağı ifade ediliyor.


Göz içi ilaç tedavisinde kullanılan “EYLEA” ve “LUCENTİS” isimli ilaçların ‘sarı nokta hastalığı’, ‘şeker hastalığına bağlı göz sinir tabakasındaki su toplaması’ ve ‘göz içindeki damar tıkanıkları’ hastalıklarında kullanıldığı ve bu ilaçların özel sipariş üzerine getirildiği belirtildi.


Ayrıca söz konusu ilaçların piyasada 3 bin TL ile 4 bin TL arasında değişen fiyatlardan satılmasından dolayı özel sektör çalışanı ya da emeklilerinin bu masrafı karşılaması mümkün görünmüyor.


Sağlık Bakanlığı’nın söz konusu ilaçları kullanmak zorunda olan ‘devlet çalışanları’ ve ‘devlet emeklilerinin’ ilaç masraflarını karşıladığı, ancak ‘özel sektör’ çalışanlarıyla ‘sigorta emeklilerinin bu durumun dışında bırakılması, ‘sağlıkta büyük ayrımcılık’ olarak nitelendiriliyor.


Bu karara büyük tepki gösteren özel sektör çalışanları ve sigorta emeklileri, “Bu nasıl bir uygulama? Devlet niye bu ayrımcılığı yapıyor? Asgari ücretle değil bu pahalı ilaçları almak, geçinemiyoruz bile. Ne yani, biz kör mü olalım?” diye isyan ediyor.

banner134

Sağlık Bakanlığı suskun!


KIBRIS Gazetesi’nin konuyla ilgili yetkililerden bilgi almak için uzun süreli uğraşları ise sonuçsuz kaldı. Gerek telefoniyen, gerekse de yazılı olarak yetkililere yaptığı başvurularından yanıt gelmedi.


Muhabirimiz önce, İlaç ve Eczacılık Dairesi’nden bilgi almak için yetkililere ulaştı. Ancak yetkililerin, kamu görevlisi oldukları gerekçesiyle ‘bakanlıktan onay almadan konuşamayacaklarını’ söylemeleri üzerine, yaklaşık bir ay önce Sağlık Bakanlığı’na dilekçe ile başvurdu.


Ancak bu kez de Sağlık Bakanlığı yetkilileri ısrarla bu konuda ‘açıklama’ yapmaktan kaçındı, dilekçemize  cevap dahi vermedi.


Bakanlığın bu konuda açıklama yapmaktan neden kaçındığı ise merak konusu oldu.

Kıranoğlu: Ayda iki kez bu parayı ödememiz mümkün değil


Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde iki yıl önce, dört şeker hastasına uygulanan göz içi ilaç tedavisinin ardından gözlerinde meydana gelen enfeksiyon nedeniyle uzun bir süre Türkiye’deki Dünya Göz Hastanesi’nde tedavi altında tutulan kişiler arasında bulunan Salih Kıranoğlu, yaşadığı bu duruma isyan etti.


Gazetemize konuşan Salih Kıranoğlu, ayda en az iki kere ‘göz içi iğne tedavisi’ uygulamak zorunda olduklarını, ancak bakanlığın artık bu tedavinin masraflarını karşılamadığını söyledi.


Söz konusu ilaçların 3 bin TL’nin üzerinde satıldığının altını çizen Kıranoğlu, “Bizim her ay bu parayı ödememiz mümkün değil” dedi.


Sağlık Bakanlığı’nın eskiden göz içi ilaç tedavisinde kullanılan ilaçların masraflarını karşıladığını, ancak kimseye haber vermeden bundan bir anda vazgeçtiğini kaydetti. 


Söz konusu ilaçların çok pahalı olmasından dolayı her eczanede satılmadığına da dikkat çeken Kıranoğlu, eczanelerin bu ilaçları sadece ‘özel sipariş’ üzerine getirebildiğini dile getirdi.


Kıranoğlu, “Bu ilaçlar yüzünden geçmişte başıma gelmeyen kalmadı. Bu yüzden de ilacı satın almak için gittiğim eczanedeki eczacıdan garanti istedim ve eczacıya; ‘Bu getirdiğiniz ilaç tamam mı?’ diye sordum. Çünkü birkaç sene önce bana bozuk ilaç enjekte edildiği için içimde bir korku var” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75