Özersay, 5 yılda yüzde 15’den fazla oy kaybetti

banner37

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda yarışacak UBP adayı Ersin Tatar ile bağımsız aday Mustafa Akıncı’nın seçim heyecanı sürerken, bazı adaylar da ilk turda sandıktan çıkan sonuçlar karşısında büyük bir hayal kırıklığı yaşadı

Özersay, 5 yılda yüzde  15’den fazla oy kaybetti
banner99

HAYAL KIRIKLIĞI… Seçime bağımsız aday olarak katılan Kudret Özersay, hem bir önceki Cumhurbaşkanlığı seçimine göre, hem de kendisine destek veren Halkın Partisi’nin (HP) son milletvekilliği seçimlerindeki oy oranına göre ciddi bir oy kaybına uğradı. Cumhurbaşkanı olmak için 2015 yılında gerçekleşen ve o dönemde seçmenin yüzde 21.25’inin oyunu alan Kudret Özersay, önceki günkü seçimde sadece yüzde 5.74 oranında oy aldı. Özersay’a destek veren HP’nin de 7 Ocak 2018’de gerçekleştirilen milletvekilliği seçiminde yüzde 17.7 oranında oy aldığı biliniyor

Ceren ÖZBİL

   Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin(KKTC) yeni Cumhurbaşkanı’nı belirlemek üzere yapılan seçimin ilk turu önceki gün tamamlandı ve Ulusal Birlik Partisi (UBP) adayı Ersin Tatar ile bağımsız aday Mustafa Akıncı ikinci tura kaldı. 11 adaylı seçimden çıkan sonuçlar, bazı aday ve partiler için hüsran oldu.

   Özellikle seçime bağımsız aday olarak katılan Kudret Özersay, hem bir önceki Cumhurbaşkanlığı seçimine göre, hem de kendisine destek veren Halkın Partisi’nin (HP), son yapılan milletvekilliği seçimindeki oy oranına göre ciddi bir kayba uğradı.

   Özersay dışında Demokrat Parti (DP) desteği ile seçime katılan bağımsız aday Serdar Denktaş da seçimde umduğunu bulamayanlar arasında yer aldı.

   Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin (CTP) oy oranında ise hem bir önceki Cumhurbaşkanlığı seçimine, hem de genel seçime göre çok da bir değişiklik olmadı. 

Özersay’ın oyu  yüzde 15.51 düştü

   Cumhurbaşkanı olmak için 2015 yılında yapılan ve o dönemde seçmenin yüzde 21.25’inin oyunu alan Kudret Özersay, önceki gün gerçekleştirilen seçimde ise sadece 5.74 oranında oy aldı.

   Ayrıca bu seçim sonuçları, Cumhurbaşkanlığı seçiminde Kudret Özersay’ın, kendisine destek veren Halkın Partisi’nin oyunun büyük bir bölümünü alamadığının da göstergesi oldu.

   Bilindiği üzere Halkın Partisi, 7 Ocak 2018’de gerçekleştirilen milletvekilliği seçiminde seçmenin yüzde 17.7’sinin oyunu almıştı.

CTP’nin oyu neredeyse aynı kaldı…

   Ülkede önceki gün gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı seçimine, adayı Tufan Erhürman ile katılan Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin oy oranında, hem bir önceki Cumhurbaşkanlığı, hem de milletvekili seçimine göre değişiklik olmadı.

   2015 yılında gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı seçimine, Sibel Siber ile katılan CTP, o seçimde seçmenin yüzde 22.53’ünün oyunu almıştı. Son, yani önceki gün gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı seçiminde ise CTP, seçmenin yüzde 21.71’nin oyunu aldı. 

   Ayrıca 7 Ocak 2018’de gerçekleştirilen milletvekili seçiminde de CTP’nin oy oranı 20.95’di.

Denktaş, DP oyunun tamamını alamadı

   Demokrat Parti Milletvekili olan ve önceki gün gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı seçimine bağımsız aday olarak katılan Serdar Denktaş, milletvekili olduğu partinin oyunun tümünü alamadı.

   Demokrat Parti, 7 Ocak 2018’de gerçekleştirilen milletvekili seçiminde seçmenin yüzde 7.89’unun oyunu alırken, Serdar Denktaş, önceki günkü seçimde seçmenin yüzde 4.17’sinin oyuyla yetindi.

YDP’nin de oyu neredeyse aynı kaldı…

   Yeniden Doğuş Partisi (YDP) önceki gün gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı seçimine adayı Erhan Arıklı ile katıldı. 7 Ocak 2018 tarihinde gerçekleştirilen genel seçimde seçmenin yüzde 6.99’unun oyunu alan YDP, önceki günkü Cumhurbaşkanlığı seçiminde de adayı Erhan Arıklı ile seçmenin 5.41’nin oyunu aldı.

banner134

UBP, Cumhurbaşkanlığı

seçimindeki oyunu artırdı…

   Ulusal Birlik Partisi 2015 yılında gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı seçiminde daha önce UBP içerisinde çeşitli görevlerde bulunan Derviş Eroğlu’nu desteklemişti.

   Eroğlu, bu seçimin ilk turunda seçmenin 28.15’inin, ikinci turunda ise 39.50’sinin oyunu almıştı.

   Önceki gün gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı seçiminde ise UBP adayı Ersin Tatar seçmenin yüzde 32.34’ünün oyunu aldı.

   Ulusal Birlik Partisi’nin 7 Ocak 2018’de gerçekleştirilen milletvekili seçimindeki oy oranı ise yüzde 35.61’di.

Akıncı’nın oyu arttı…

   Ülkede 2015 yılında gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı seçiminde seçmenin yüzde 26.94’ünün oyunu alan Akıncı, önceki günkü seçimde de seçmenin yüzde 29.80’inin oyunu almayı başardı.

UBP, bir önceki Cumhurbaşkanlığı seçimine göre her ilçede oyunu artırdı…

   Ülkede 2015 yılında gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı seçiminde UBP’nin desteklediği aday olan Eroğlu,  Güzelyurt’ta seçmenin yüzde 30.70’inin, Girne’de yüzde 25.45’inin, Mağusa’da yüzde 31.83’ünün, Lefkoşa’da yüzde 22.88’inin ve İskele’de de yüzde 37.47’sinin oyunu almıştı.

   11 Ekim’de, yani önceki gün gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı seçiminde ise UBP adayı Ersin Tatar,  Güzelyurt’ta seçmenin yüzde 30.81’inin, Girne’de yüzde 28.58’inin, Mağusa’da yüzde 37.27’sinin,     Lefkoşa’da yüzde 22.88’inin ve İskele’de de yüzde 43.16’sının oyunu alarak ikinci tura kaldı.

   Ayrıca Tatar, Lefke’den de son seçimde yüzde 30.92 oranında oy aldı.

Akıncı, Lefkoşa, Girne ve Güzelyurt’ta önde…

   Ülkede 2015 yılında gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı seçimine bağımsız aday olarak katılan Mustafa Akıncı, bu seçimde Güzelyurt’ta seçmenin yüzde 32.47’sinin, Girne’de yüzde 27.71’inin, Mağusa’da yüzde 21.35’inin, Lefkoşa’da yüzde 31.27’sinin ve İskele’de de yüzde 19.47’sinin evet oyuyla birinci turu geçti.

   Son yani önceki gün gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı seçiminde ise Akıncı, Güzelyurt’ta seçmenin yüzde 31.78’inin, Girne’de seçmenin yüzde 29.83’ünün, Mağusa’da seçmenin yüzde 24.26’sının, Lefkoşa’da seçmenin yüzde 37.23’ünün ve İskele’de de seçmenin yüzde 16.39’unun oyunu aldı.

   Ayrıca Akıncı, Lefke’den de son seçimde yüzde 29.92 seçmenin oyunu aldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75