banner6

Özersay, deprem sonrası yaşanan süreçle ilgili eleştiri getirdi

banner37

HP Başkanı Kudret Özersay, deprem sonrası yaşanan süreçle ilgili hem hükümetin, hem de ana muhalefetin tavrına tepki gösterdi, hem de CTP’ye “sütten ağzınız yanmadı mı?” sorusunu yönelterek eleştiri getirdi..

Özersay, deprem sonrası yaşanan süreçle ilgili eleştiri getirdi
banner90
banner99

“CTP de kendi rolünü oynuyor!” 

“CTP HÜKÜMETE MEŞRU MUAMELESİ YAPIYOR”…

Özersay, “Bugün geldiğimiz noktada en başında “bu hükümet meşru değildir” denmiş olmasına rağmen hükümete “meşru” muamelesi yapılmaktır. CTP’nin Meclis’teki varlığı esasen hükümete sahne kurmaya yardımcı oluyor ve onlar da kendi rollerini oynuyor” iddiasında bulundu 


   Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay, Türkiye’de yaşanan deprem felaketi sonrasında hem Türkiye’ye yardım hem de ülke içerisinde olası bir depreme karşı hazırlık için oluşturulan özel komite konusuna yönelik değerlendirmede bulundu.
   Ana muhalefet CTP’nin oluşturulan özel komiteden çekilmesine kadar gelen sürece yönelik eleştirilerde bulunan Özersay, hükümetin maaş kesintisi hamlesinin yanlış olduğunu savundu. Eleştirilerini hükümet ile sınırlı bırakmayan Özersay, CTP’nin de meşru olmadığını iddia ettiği hükümete bir sahne hazırladığını ve CTP’nin de kendi rolünü oynadığını savundu

“Hükümetin yaklaşımı problemli”
   Kudret Özersay Kıbrıs Tv’de katıldığı Detay programında Aytuğ Türkkan’ın sorularını yanıtladı. 
   Özersay, HP’nin “meşru bir hükümet” olmadığı için Meclis’ten çekildiğini anımsatarak, deprem ile ilgili Meclis’te oluşturulan özel komiteden ana muhalefet Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin çekilmesini değerlendirdi, hem hükümete, hem de CTP’ye eleştiri getirdi. 
   Özersay, depremi direkt yaşayan Türkiye’nin henüz maaş kesintisi tartışmadan KKTC’de bu tartışmanın açılmasının güven sorununu beraberinde getirdiğini savunan Özersay, “Bize göre gayrı meşru hükümet sendikalarla konuşmadı, meclisin içindeki veya dışındaki partilere danışmadı. Bakanlar Kurulu’nda karar alıp yürürlüğe koydu, yasayı da meclis’e gönderdi. Tepki gelince geri çekti, sonra Meclis’te komite kuruldu. Ne yapılıyor, ayni şey yasalaştırılmaya çalışılıyor. Dönemsel olarak ihtiyaç olursa maaş kesintisi olabilir. Biz HP olarak pandemi döneminde hükümetteydik ve maaş kesintisi yaptık. Ama biz karar alırken önce sendikalarla istişare ettik, genel konsensüs sağladık ve dedik ki biz en fazla kendimizden kestik. Biz maaşımızdan yüzde 45 kestik. Hem süreci şeffaf yönettik hem de önce kendimizden başladığımız için kimse tepki göstermedi. Hükümetin bu yaklaşımı problemliydi” dedi.
   
“CTP hükümet meşruymuş gibi ilişkiye giriyor”
   Özersay, muhalefetin konuya yaklaşımına da eleştiri getirdi, şöyle konuştu:
   “CTP açısından da bakalım. Sütten ağzı yanmak diye bir laf vardır. “Bu hükümete meşru değildir” dedi CTP. Ama bu hükümet meşruymuş gibi bir ilişkiye giriyor. Ama daha önce yaşadığı bir tecrübe var, belediyeler yasası, hatırlayın! Hükümet demişti ki CTP’ye “Gel bir adhoc komite kuralım da beraber karar verelim. Kuruldu görüştüler bir gece kavga çıktı. CTP’li vekiller oradayken UBP’lilerin çoğunlukta olduğu başka komiteye yasayı kaydırıp istedikleri gibi geçirdiler. Tüm kavga patırtıya rağmen yasa geçti. Bu örnek CTP’nin önünde durmuyor mu? Belediye seçimlerinde CTP Anayasaya aykırı olmasına rağmen bir seçim tarihini kabul etmek zorunda kaldı mı, evet kaldı. Şimdi ayni adhoc yöntemi önüne geldi, yine buna girdiler. Biz 10 gün öce uyardık ve dedik ki “Sizi dinlermiş gibi yapıp muhalefet gazını alacaklar ve bildiklerini yapacaklar dedik” ama maalesef aynen devam ediyorlar.”

“Meclis’te CTP’nin görüşleri alındığı için mi Meclis’ten çekilmiyor?”
   Komiteden çekildikten sonra CTP’den yapılan açıklamaları anımsatan Özersay, “CTP şimdi diyor ki; “bizim görüşlerimiz dikkate alınmadığı için komiteden çekiliyoruz”. İşte o zaman sorarım; Meclis’te CTP’nin görüşleri alındığı için mi Meclis’ten çekilmiyorlar?. Tamam mıdır yani Meclis’teki durum? Komiteden çekilme tamam ya meclis?” diye sordu.
   “Halkın Partisi’nin Meclis’ten çekilmekle ilgili kararı “gidip evde oturalım” kararı değildi” diyerek sözlerine devam eden Özersay, “Meşru olmayan bir hükümeti sonlandırmak ve meşru bir hükümet oluşumu için bir çaba olması gerekir. Biz sine-i millet kararının henüz test edilmiş bir karar olduğunu düşünmüyoruz. Çünkü bu kararın sonuç alınabilmesi için tüm muhalif partilerin buna dahil olması gerekir. Muhalefetin olmadığı bir meclis hayatta kalamaz. Bunu geçmişte Kıbrıs Türk siyasi yaşamında gördük” ifadelerine yer verdi.  

“Sokakta hareketi başlatırsak hükümet orada duramaz”
   CTP’nin “Hem sokakta ve meclis’te” sloganına atıfta bulunan Özersay, “Sendika ve sivil toplum örgütleriyle de birlikte sokakta gerçek anlamda bir hareketi başlatırsak, hükümet bu baskıya dayanamaz. Bugün geldiğimiz noktada dışarıdan bakıldığında en başında “bu hükümet meşru değildir” denmiş olmasına rağmen hükümete meşru muamelesi yapmaktır. CTP’nin oradaki varlığı esasen mecliste hükümete sahne kurmaya yardımcı oluyor ve onlar da kendi rollerini oynuyor. İşin esası budur” diyerek ana muhalefete tepki gösterdi.  
   Sine-i millet kararından sonra CTP’li yetkililerle görüşmeler yaptıklarını da sözlerine ekleyen Özersay, yeni bir görüşme sürecinin olmadığını kaydetti. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104