banner6

Özersay: Hükümete destek veren vekiller, hukuksuzluğa da ortak

banner37

Halkın Partisi (HP), köy ve bölge ziyaretleri çerçevesinde Dikmen’i ziyaret ederek, vatandaşlarla bir araya geldi, sorunlarını dinledi ve çözüm önerilerini anlattı.

Özersay: Hükümete destek veren vekiller, hukuksuzluğa da ortak
banner8

HP’den verilen bilgiye göre, Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay başkanlığındaki heyette, HP Girne İlçe Başkanı Ahmet Tokatlıoğlu, Lefkoşa İlçe Başkanı Serhan Aktunç, merkez ve ilçe yönetimi üyeleri ile parti gönüllüleri yer aldı.

Ziyarette, “hükümetin hukuka aykırı icraatları” yanında Kıbrıs müzakere süreci de konuşuldu.

Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay ziyarette yaptığı konuşmada, sayısı “azınlık” olan hükümetin kurulmasını mümkün kılan ve dışarıdan destek veren milletvekillerinin hükümetin her tür “hukuksuzluğuna” da ortak olduğunu kaydetti.

Özersay, hükümete destek veren milletvekillerinin hükümetin yaptığı uygulamalara ortak olmak istemiyorsa atmaları gereken adımın belli olduğuna işaret ederek, “kırsal kesim arazisi ve sanayi bölgesi arsası dağıtmaya, kuyu açma ve T izni vermeye, hukuka aykırı şekilde vatandaş yapmaya, çeşitli kamu kurumlarına ve bankalara istihdama yönelen azınlık hükümetinin seçim yatırımı yapmakta olduğunu görmek için alim olmaya gerek olmadığını” söyledi.

Özersay, kendi müdür ve müsteşarına vatandaşın işini yapmayıp konuyu bakana götürmelerini, bu yolla bakanların vatandaşa “iyilik yapar” görüntüsü çizmeye ve vatandaşı kendilerine muhtaç etmeye çalıştıklarını savundu.

“Hükümet HP’den ciddi rahatsızlık duyuyor”

Hükümetin Halkın Partisi’nden ciddi şekilde rahatsızlık duyduğunu, bu nedenle de toplumun farklı kesimlerinden vatandaşlara baskı yapmaya başladığını öne süren Kudret Özersay, şu görüşlerini dile getirdi:

“Başlangıçta bize sempatiyle bakan, destek vermek isteyen isimlere makam, mevki ya da başka türden menfaatler önerdiler ve bu yolla Halkın Partisi’nin yükselişini engelleyebileceklerini sandılar. Şimdi bunun başarısız olduğunu gördükleri için vatandaşlara çeşitli baskılar yapmaya başladılar. Hatta o kadar ileriye gidiyorlar ki köy ziyaretlerimize kimlerin katıldığını gözetleyip not alıyorlar, sonra da insanlara bu toplantıya neden katıldığını soruyorlar, imalarda bulunup tehdit ediyorlar. Ancak bunların hiçbiri herhangi bir sonuç vermeyecek, artık bunu kendileri de biliyorlar. Yaptıkları şey sadece biraz daha zaman kazanmaktır, sonucu değiştiremeyeceklerini biliyorlar. Yozlaşmış, şahsi menfaate dayalı siyasal anlayışı temsil eden onlarca isimden kurtulmamıza sadece aylar kalmıştır. Halk kendine güvenmelidir çünkü değiştirme gücü halktadır. Halkın Partisi, halkla birlikte bu yolu yürüyüp elini taşın altına koymaya adaydır. Yanımızda çok ciddi bir toplumsal destek görüyor, hissediyoruz. Bu değişim gerçekleşecek, hep birlikte başaracağız.”

“Müzakerelere yönelik yaptığımız öneriler etkili olmaya başladı”

Cumhurbaşkanlığına müzakereler konusunda yaptıkları bazı eleştirilerin ve önerilerin etkili olmaya başladığını görmekten memnuniyet duyduklarını da söyleyen Özersay, bu konuda ise şunları söyledi:

banner134

“Beşli toplantının tarihi belli olmadan harita görüşmesine geçilmemesi gerektiğini net şekilde söyledik ve BM açıklamalarında buna dair bir unsur olmadığına dikkat çektik, sakıncalarını anlattık. Kısa süre önce Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü sayın Burcu kriterlerde anlaşma olması ve beşli toplantının da belirlenmesi şartıyla harita ve rakam görüşülmeye başlanabileceğini açıklamıştır.

Biz Halkın Partisi olarak dile getirdiğimiz bu noktaların dikkate alındığını gördük ve memnun olduk. Şimdi bu söylenenlerin İsviçre’de fiiliyatta uygulanıp uygulanmayacağına bakacağız, yani takipçisi olacağız. Kuşkusuz burada iki önemli ilave mesele vardır. Bunlardan birincisi Kıbrıs Türk tarafının İsviçre konusunda dile getirdiği temel unsurların BM tarafından yapılan açıklamada yer almamış olmasıdır.

Bir diğeri ise İsviçre’de Kıbrıs Rum tarafının beşli toplantının tarihi belirlenmeden ya da kriterlerde bir uzlaşmaya varmadan masaya harita koymak istemesi durumunda Kıbrıs Türk tarafının sergileyeceği tavırdır. Biz Halkın Partisi olarak, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü sayın Burcu tarafından dile getirilen bu şartların yerine getirilmesini, İsviçre’de buna uygun, tutarlı davranılmasını bekliyoruz ve bunun takipçisi olacağız.” 

HP, CHP ile görüştü

Bu arada Halkın Partisi yetkilileri KKTC’de temaslarda bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz ve beraberindeki bir heyet ile de bir araya geldi.

Kıbrıs müzakere sürecindeki gelişmelerin ele alındığı görüşmede, sürecin bundan sonrasına dair görüş alışverişinde bulunuldu.

Görüşmede HP Genel Başkanı Kudret Özersay’a, Genel Sekreter Tolga Atakan ve Lefkoşa İlçe Başkanı Serhan Aktunç da eşlik etti.

 

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2016, 14:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88