"Özersay, ortağına şantaj yaparak, Özgürgün’ün dokunulmazlığını kaldırtmak istedi"

banner37

banner87
"Özersay, ortağına şantaj yaparak, Özgürgün’ün dokunulmazlığını kaldırtmak istedi"
banner90
banner99

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Ulusal Birlik Partisi (UBP) Lefkoşa Milletvekili Hüseyin Özgürgün'ün yasama dokunulmazlığının kaldırılması istemini incelemek üzere oluşturulan özel komitenin kararı ele almaya başladı.

Komitenin konuya ilişkin raporunun okunması sırasında CTP, DP, YDP ve TDP milletvekilleri genel kurulu salonundan ayrıldı. Milletvekilleri, raporun okunmasının ardından salona geri döndü.

Konuya ilişkin ilk sözü alan YDP Milletvekili Erhan Arıklı, 1990’dan bu yana 19 milletvekilinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasının istendiğini ve 17 dokunulmazlığın kaldırılması talebinin ret edildiğini söyledi.

Hükümet ortağı Halkın Partisi (HP) Genel Başkanı Kudret Özersay’ın ortağına şantaj yaparak, Özgürgün’ün dokunulmazlığını kaldırtmak istediğini savunan Arıklı, hiçbir UBP milletvekilinin gönül rahatlığıyla oy vermeyeceğini iddia etti.

Arıklı, siyasetin saygınlığının yerlerde süründüğü bir dönemde bu oylamayla meclisin saygınlığının da ayaklar altına alınmaya çalışıldığını kaydetti.

HP Genel Başkanı Kudret Özersay’ın seçim propagandasını Özgürgün’ün üzerine kurduğunu söyleyerek Arıklı, UBP’de genel başkanlığı ve başbakanlık yapmış bir kişi üzerinden siyaset yapılmaya çalışıldığını belirtti.

Anayasa değişikliği yaparak bütün milletvekillerinin dokunulmazlıklarını kaldırma önerisi yapan Arıklı, “Samimi iseniz bu önergeye evet dersiniz ve hepimiz yargının karşısına çıkarız” dedi.

Özersay’ın ‘kimini yargıya kimini mahalleye’ söylemini eleştirerek, 10 yıldır bekleyen dosyaların üzerine gidilmeyip, bir milletvekilinin üzerine gidilmesinin anlaşılmadığını söyledi.

UBP milletvekillerine seslenen Arıklı, “Genel başkanını harcıyorsunuz” ifadelerini kullanarak, milletvekillerinin vicdanlarını dinlemelerini istedi.

Anayasa değişiklik önerisini meclis başkanına veren Arıklı, yasa tasarısının imzaya açık olduğunu söyledi.

Bu taslağın yeniden şekil alabileceğini kaydeden Arıklı, “Herkesin dokunulmazlığını kaldıralım … Hodri meydan. Birilerine şov yapma imkanı vermeyelim” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108