banner6

Özersay: Polise dair mevzuat insan hakları dikkate alınarak güncellenmeli

banner37

Polis Emeklileri Derneği Halkın Partisi’ni ziyaret etti. Polis Eemeklileri Derneği Başkanı Nurettin Çırakoğlu ve beraberindeki bir heyet, Cumhuriyet Meclisi’nde polisin görevlerini yerine getirmesine dair bir takım yasaların geçirilmesi konusunda görüş alış verişinde bulunmak ve destek istemek maksadıyla Halkın Partisi’ni ziyaret etti.

Özersay: Polise dair mevzuat insan hakları dikkate alınarak güncellenmeli
banner151

Görüşmede bir yandan bu alanda ihtiyaç duyulan mevzuat değişiklikleri diğer yandansa Kıbrıs müzakerelerinde gelinen son aşama ele alındı. Halkın Partisi adına görüşmeye Genel Başkan Kudret Özersay, Lefkoşa İlçe Başkanı Serhan Aktunç, Merkez Yürütme Organı üyesi Kemal Bağzıbağlı ve İlçe Yönetimi üyesi Öcal Dallı katıldı. Ziyaret sırasında Çırakoğlu polisin görevini olması gerektiği gibi yerine getirebilmesi için hem bir yandan var olan mevzuatta değişiklikler yapılması, hem de bazı konularda yeni yasal düzenleme yapılması gerektiğini dile getirdi. Halkın Partisi Başkanı Kudret Özersay da “Halkın Partisi olarak bizim bu meclisten bir beklentimiz yoktur. En erken zamanda seçime gidilmesi ve gerçek anlamda halkın iradesini yansıtacak bir meclisin ortaya çıkması gerektiğini düşünüyoruz. Öte yandan Polis Emeklileri Derneği’nin ortaya koyduğu mevzuat eksikliklerinin uzun bir süredir geciktirildiğini gözlemliyoruz. Bilişim suçlarından organize suçlara varıncaya kadar pek çok alanda acil düzenleme yapılması gereklidir. Öte yandan bizler bu düzenlemelerin özel hayatın gizliliği ve kişisel bilgilerin korunması gibi konularda insan hakları konusunda yerleşmiş kuralların dışına çıkılmadan yapılması gerektiği düşüncesindeyiz. Modern hukuk sistemlerinde insan hakları konusunda yerleşmiş bazı içtihatlar var. Özellikle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından geliştirilmiş olan standartların göz ardı edilmeyeceği bir modeli hayata geçirmeliyiz. Halkın Partisi ülkede kamu düzeninin sağlanmasını, yolsuzluk, kara para, uyuşturucu ticareti gibi konularda etkili tedbirler alınmasını parti programına da koyarak bir hedef olarak belirlemiştir. Öte yandan tüm bunların insan hakları ve yerleşmiş dünya örnekleri çerçevesinde hukuk devleti olmanın gereklerine uygun olarak yapılması gerektiğine de dikkat çekmektedir” ifadelerini kullandı.

Görüşmede müzakere süreci konusuna da değinildi. Müzakereler sonunda Kıbrıs Türk halkının hak ve menfaatlerini dikkat alacak, karşılıklı kabul edilebilir dengeli bir çözüm belgesinin ortaya çıkması gerektiğine dikkat çekildi. Başta garanti sisteminin devamı, iki-kesimlilik, siyasi eşitlik ve çözümün AB içerisinde erozyona uğramayacağı düzenlemeler gibi olası bir çözüm antlaşmasında yer alaması gereken temel unsurlara dair görüş alış-verişinde bulunuldu.

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2016, 14:27
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110