Özersay: Sistem istismar ediliyor

banner37

Halkın Partisi (HP) Genel Başkanı Kudret Özersay, re’sen vergi sisteminin istismar edildiğini savunarak, “ Bu sistemin, ya insanlara baskı yapmak ya da esnafı siyasilere muhtaç bırakmak için istismar edildiği açıktır” dedi.

Özersay: Sistem istismar ediliyor
banner90

Halkın Partisi’nin bu konuyu programına aldığını ifade eden Özersay, “Re’sen vergi uygulamasını değiştireceğiz” ifadesine yer verdi.

Halkın Partisi, Güzelyurt Sanayi Bölgesi esnafını ziyaret etti.

“Siyasiler devreye girebilmek için bunu fırsat biliyor”

Partiden verilen bilgiye göre, HP Genel Başkanı Kudret Özersay, esnafla ilgili değerlendirmesini şu şekilde yaptı:

“Çok sayıda esnafın normal gelirinin belki de 20 katı oranında re’sen vergi gönderilerek ciddi şekilde huzursuz edildiğini gözlemledik.

banner9
Bu girişim ertesinde insanları ‘gelin de konuşup hallederiz’ diyerek davet ettiklerini, at pazarlığı misali vergiyi aşağıya düşürdüklerini öğrendik.

Siyasilerin devreye girebilmek için bunu fırsat bildiği ortadadır. Re’sen vergi sisteminin ya insanlara baskı yapmak ya da esnafı siyasilere muhtaç bırakmak için istismar edildiği açıktır.”

“Vergi takdir ve itiraz komisyonları oluşturacağız”

Re’sen vergi uygulamasını değiştireceklerini belirten Özersay, “Meslek birliklerinin ve sivil toplum örgütlerinin de temsil edileceği vergi takdir ve itiraz komisyonları (vergi tahkim kurulu) oluşturacağız. Bu yolla siyasilerin esnafa baskı yapmasının önüne geçeceğiz” ifadelerini kullandı.

Döviz konusuna değinen ve bu konuda hükümeti eleştiren Kudret Özersay, “Esnaf elektrik başta olmak üzere girdi maliyetleri konusunda ciddi sıkıntı çekmektedir. Bunları görüp adım atması gerekirken hükümetin kamudaki vergi, resim ve harçlara ciddi anlamda zam yapmış olması bu sıkıntının üzerine tuz-biber olmuştur” dedi.

Özersay, “Kendi insanını, özellikle de üreterek yaşamaya çalışan vatandaşlarını bu kadar görmezden gelen bir hükümet olabilir mi?” diye sordu. 

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2017, 15:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner96

banner108