banner6

Özgürgün: Aplıç açılmazsa, Derinya da açılmaz

banner37

Başbakan Hüseyin Özgürgün, hükümet olarak Aplıç ve Derinya sınır kapılarını açmaya hazır olduklarını vurgulayarak, “Eğer Aplıç açılmazsa, Derinya da açılmaz. İkisi de aynı anda açılmalıdır. Hükümet olarak net görüşümüz budur” dedi.

Özgürgün: Aplıç açılmazsa, Derinya da açılmaz
banner90
banner99

Beraberindeki heyetle dün öğleden sonra Aplıç Sınır Kapısı’nda incelemelerde bulunan Başbakan, basına açıklama da yaptı.

Türk tarafının bu konuda üzerine düşeni yaptığını söyleyen Özgürgün, “Aynı karşılığı onlardan da bekliyoruz. Bu iş tek taraflı olmaz. Nasıl ki Kıbrıs’ta anlaşma istendiğinde bu tek taraflı iradeyle olmadı, olamaz. Kapıların açılması ve bu tip adımların atılması eş zamanlı ve karşılıklı olmalı” dedi.

Bunların iyi niyet göstergesi olduğunu da belirten Özgürgün, “Geliş-geçişler temel nokta. Dolaşma, iç içe geçme arttıkça, yıllar sonra anlaşma masada, siyasi olmasa bile kendiliğinden olur” şeklinde konuştu.

Özgürgün, bu adımların atılması konusunda tereddüt edilmemesi gerektiğini vurgulayarak, “ ‘Rum tarafındaki siyasi iradeye Aplıç ve Derinya sınır kapılarını aynı anda açalım’ çağrımı yineliyorum” dedi.

Başbakan, açıklamasının devamında şunları da kaydetti:

“Buraya süratle, Avrupa standartlarında bir yol yapıldı. Bu yol ara bölgenin sınırına kadar geldi. Bana verilen bilgiye göre, 500 metrelik ara bölge var. Bunun 250 metresini bizim yapmamız gerek. Ara bölge kontrolü Birleşmiş Milletler’de.

Eğer izin verirlerse üzerimize düşen 250 metreyi derhal yapmaya hazırız. Biz devlet olarak da halk olarak da buna hazırız, önemli olan iradenin Güney’de olması. Gördüğüm kadarıyla Güney’de bu irade henüz oluşmuş değil.”

“Derinya açılırsa eminim ki Aplıç açılmaz”

BM’nin, Avrupa Birliği’nin süreci olumlu sonuçlandırmaya çalıştığını da kaydeden Başbakan, “2009’da yaşadığımızı yaşamak istemiyoruz” diyerek şunları ekledi:

“O dönem ben Dışişleri Bakanı’ydım. Aplıç ile Yeşilırmak kapılarının aynı anda açılmasını gündeme getirdik. Bölge halkının Lefkoşa’ya ulaşması uzun saatler alır diye, insani koşullar nedeniyle bu konuda geri adım attık. ‘Önce Yeşilırmak Kapısı açılsın, Aplıç da açılır’ dedik. Açılmadı.

Biz her iki kapıyı hükümet olarak derhal açmaya hazırız. Önce Derinya gibi bir şey dolaştı. Bunu kesinlikle kabul etmiyoruz. Derinya açılmasın demiyoruz, Derinya açılırsa eminim ki Aplıç açılmaz.”

Hüseyin Özgürgün, Lefke 16 Ağustos Stadı’nı ve Lefke Avcılık Atıcılık Kulübü Poligonu’nu ziyaret ederek, buralara gerekli desteği sağlamaya hazır olduklarını kaydetti. Özgürgün, statla ilgili ihaleye pazartesi çıkılacağı bilgisini aldığını dile getirirken, poligonun hem standardı hem de doğasıyla olimpik bir tesis olduğunu ifade etti.

Lefke Kaymakamı Halil Çorba'dan, Lefke barajıyla ilgili bilgi alan Başbakan, daha sonra ise Spor Dairesi Lefke Bölge Amirliği ve Piyangolar Birimi binasının açılışını yaptı.

Özgürgün açılışta, Lefke’nin devlet kurumlarıyla ilçe faaliyetlerinin yürütüldüğü merkez haline geleceğini kaydederek, “Süreç başladı. Değişim zaman içinde gözle görülür hale gelecek” dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2017, 10:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104