banner6

Öztürkler, “Bir hafta içerisinde 25 bine yakın TC vatandaşının giriş yaptığı, neredeyse de 25 bine yakın bir TC vatandaşının çıkış yaptığı bir noktadayız”

banner37

Öztürkler, “Bir hafta içerisinde 25 bine yakın TC vatandaşının giriş yaptığı, neredeyse de 25 bine yakın bir TC vatandaşının çıkış yaptığı bir noktadayız”
banner90
banner99

İçişleri Bakanı Ziya Öztürkler, KTV ekranlarında yayınlanan Aytuğ Türkkan’ın hazırlayıp sunduğu ‘Detay’ programına konuk olarak, soruları yanıtladı.
Türkiye’de yaşanan deprem felaketinin ardından yoğun bir mesai harcadıklarını ve sadece çözüm odaklı davrandıklarını aktaran Bakan Öztürkler, yakınları için ülkemizden giden ve gelen depremzedelerin giriş-çıkışlarında her türlü kolaylığın sağlandığını aktardı.
Son günlerde yaşanan rakam krizine netlik getiren Öztürkler, doğru ve resmi rakamın sadece Başbakanlık Afet ve Koordinasyon Merkezi tarafından paylaşıldığını belirtti. 

“KKTC, TC’ye vize uygulayan bir ülke değil”
Seyahat amacına göre ülkeye gelenlere izinlendirme yapıldığını belirten Bakan Öztürkler, “KKTC, TC’ye vize uygulayan bir ülke değil. Biz giderken vizesiz giriş yapıyoruz. TC’den de KKTC’ye gelirken vizesiz giriş yapıyorlar. O insanın geliş amacına göre polis muhaceretimizin izinlendirme süreçleri vardır. Seyahat amacına göre 10-15 gün izinler verilmektedir” şeklinde konuştu.


“KKTC’den çıkışları kolaylaştırdık”
Deprem sürecinin yaşanmasının ardından ülkeden çıkışların kolaylaştırıldığını aktaran Öztürkler, “Deprem sonrasında ciddi sıkıntıların olacağını ve bir sürece ihtiyacımız olduğunun da farkında olarak, genelgemizde KKTC’den çıkışları da kolaylaştırdık çünkü cezalı durumda olan ve deprem bölgesinde sıkıntılar yaşayan TC vatandaşlarımız vardı. Onların cezalı çıkışlarına olanak sağladık. Cezalı durumda olup da KKTC’ye ailesinin yanına dönemeyenler vardı, onların da girişi ile ilgili de kolaylık sağladık ve bu ülkenin baş muhaceret memuru olan bir İçişleri Bakanı olarak 90 günlük bir genelge yayınladık ve gidişleri-gelişleri kolaylaştırdık” ifadelerine yer verdi.
“Bir hafta içerisinde 25 bine yakın TC vatandaşı giriş çıkış yaptı”
Bir hafta içerisinde çok yoğun bir giriş çıkış trafiğinin yaşandığını vurgulayan Öztürkler, “Bir hafta içerisinde 25 bine yakın TC vatandaşının giriş yaptığı, neredeyse de 25 bine yakın bir TC vatandaşının çıkış yaptığı bir noktadayız” şeklinde konuştu.


“Başbakan’ın açıkladığı rakam resmi rakamdır”
Başbakan Ünal Üstel’in ülkemize gelen depremzedelerle ilgili açıkladığı rakamın resmi olduğunu vurgulayan Öztürkler, “Biz her hafta bu verileri düzenli bir şekilde Başbakanlık Afet ve Koordinasyon Merkezi ile paylaştık. Başbakanımızın geçen gün açıklamış olduğu yaklaşık bin 500 rakamı, İçişleri tarafından Başbakanımıza verdiği muhaceret rakamıdır. Resmi rakamdır. Bu resmi rakam 8 Şubat tarihinden 1 Mart tarihine kadar KKTC hükümetinin yayınlamış olduğu, İçişleri Bakanı imzalı ve 90 günlük vize kapsamından depremzede olarak yararlanan resmi rakamlardır. En doğru bilgi İçişleri Muhaceret ve Polis Muhaceret verileri noktasına çıkan bilgidir. Bu veriler sonucunda Başbakan bin 500 demişti. Tam olarak bin 497’yi ortada koyduk” ifadelerine yer verdi.


6 Şubat 2023 depremleri esnasında ülkemizde 11 afet bölgesinde aileleri yaşayan, evlerini, yakınlarını kaybetmiş deprem mağduru öğrenci, ikamet izinli ve çalışma izinli kişiler bulunmaktaydı. Bu kardeşlerimizin içerisinde de depremlerde yakınlarını, evlerini ve ailelerini kaybetmiş deprem mağduru insanlarımız vardır. Muhaceret kayıtlarımızda 11 afet bölgesinden gelerek 31 Ocak 2022 tarihinden itibaren izinli olan ve deprem sırasında ülkemizde olan 6818 kişi vardı.


Öztrürkler farklı rakamların neden  ortaya atıldığını da şu sözlerle açıkladı:
 “Bu 6 bin 818 kişi doğrudan depremden etkilenen insanlardır. Kendisi burada yaşıyordur ama annesinin babasının evi yıkılmıştır. Kendi çalışma izinli olarak buradaydı ama evi deprem bölgesindeydi. İşte bu tip insanlar da depremden etkilendikleri için online sistemlere bireysel başvuru yapıyorlar. Ya da öğrenciler var mesela. Ailesi depremden etkilendi buradaki sistemlere başvurdu depremden etkilendiği için. İşte bu nedenlerden dolayı farklı rakamlar ortaya çıkıyor. O nedenle biz resmi verileri ortaya koyacağız” 


“Bu ülkede kalanların verilerini de biz açıklayacağız”
Olağan üstü hal sonrasında yayımlanan genelgenin işleyişi hakkında da bilgi veren Öztürkler, “Şu anda ülkeye gelen veya geldikten sonra ayrılan herkes turist vizesiyle girmiştir. 90 günlük uyguladığımız özel genelgenin de uyguladığımız temel yine turist vizesidir. Bu 90 gün yavaş yavaş yarılandıktan sonra bu ülkede kalmak isteyen kişiler içişleri muhacerete gelerek başvuracaklardır, esas veride bu olacaktır. Geçici olarak bu ülkeye gelenler değil, esas bu ülkede kalanların verilerini de biz açıklayacağız” sözlerini kaydetti.


“650 civarı depremzede okullara kayıt yaptırdı”
Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu’ndan da veriler aldığını dile getiren Öztürkler, “Eğitim Bakanımız Nazım Bey ile konuştuğumda da yaklaşık 650 -680 civarı depremzedenin okullara kayıt yaptırdığı hakkında bilgi vermişti. En doğru rakamı da Eğitim Bakanı biliyor” dedi.

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2023, 21:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104