banner6

Özyiğit: Çözüm için ciddi bir zemin var

banner37

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Crans Montana'da sürdürülmekte olan Kıbrıs müzakerelerinde ilerleme sağlanabilmesi ve çözüme doğru  adımların atılması için ciddi bir zemin olduğunu belirtti.

Özyiğit: Çözüm için ciddi bir zemin var
banner99

Kıbrıs müzakerelerinin devam ettiği Crans Montana'da bulunan TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit yaptığı açıklamada, Kıbrıs Türk tarafının sorunun çözümü yönünde kararlı bir duruş sergilediğini, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Guterres'in Crans Montana'da sürece dahil olmasıyla birlikte yeni bir evreye geçildiğini, müzakerelerde ilerleme sağlanabilmesi ve çözüme doğru  adımların atılması için ciddi bir zemin olduğunu anlattı.

banner134

Müzakerelerde Kıbrıs sorununun konuşulmayan yanı kalmadığını, önemli olanın al-vere geçilmesi olduğunu ifade eden Özyiğit, “BM Genel Sekreteri'nin tavrı bu aşamaya geçilmesinde önemli rol oynayacaktır" dedi.

Anastasiadis’in tutumu müzakereden uzak

Bir taraf adım atarken diğer tarafın açılım yapmamasının sürece katkı koymadığını kaydeden Özyiğit, “Rum Lider Anastasiades'in ilk 2 gün izlediği katı tutum ve müzakereden uzak tutumun sürece yardımcı olmadığı aşikardır. Ancak karşılıklı adım atılması halinde uzlaşı formülü mümkündür" dedi.

Garantiler konusunda ise bir tarafın garantisi sağlanırken, bunun diğer tarafın güvenliğini tehdit eder nitelikte olmaması gerektiğini kaydeden Özyiğit, Kıbrıs Türk toplumunun büyük oranda  garanti konusunda hassasiyeti olduğunu vurguladı.
 
Crans Montana'da yabancı misyon temsilcilerinin yanı sıra Kıbrıs  Rum parti temsilcileri ile de görüşmeler gerçekleştirdiklerini belirten Özyiğit, dün DISI Genel Başkanı Averof Neofitu ile bir araya geldiklerini, bugün de AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu ile görüştüklerini belirtti. Görüşmelerinde devam eden müzakerelerle ilgili değerlendirmelerde bulunduklarını belirten Özyiğit, anlaşabilmek için karşılıklı adımların atılması gereği üzerinde durduklarını bildirdi.

 

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2017, 20:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88