banner6

Özyiğit: Ekonomik kriz daha da derinleşecek

banner37

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Türk Lirası'nın döviz karşısında değer kaybetmesiyle ekonomik zorluk yaşayan vatandaşların, UBP-DP hükümetinin yaptığı okkalı zamların ardından çok daha ciddi bir krizle karşı karşıya bırakıldığını vurguladı.

Özyiğit: Ekonomik kriz daha da derinleşecek
banner150

banner150

banner99

UBP-DP hükümetinin elektrik, akaryakıt ve tüp gaza yaptığı zamların ardından harçlara yüzde 900'lere varan zamlar yaptığını anımsatan Özyiğit, bu zamların zincirleme zamlara neden olacağına, ulaşımdan, gıdaya birçok ürünün pahalılaşacağına, dikkat çekti.

Özyiğit, yaptığı yazılı açıklamada, hükümetin görevinin vatandaşlarını zora sokacak, fakirleşmesine neden olacak kararlar almak değil, tam tersine halkın yaşamını kolaylaştıracak ve refahını artıracak kararlar almak olduğunu belirtti.

Düzenli vergi toplayamayan, kayıt dışılığı önleyemeyen, kamuya ek yük bindirmeye devam eden hükümetin asli görevlerini unuttuğunu savunan Özyiğit, kendi sorumluluğunu yerine getirmekten aciz olan hükümetin en kolay yolu seçerek, zamlarla vatandaşın sırtına yüklendiğini kaydetti.

“Koca bir yalan”

Hükümetin tasarruf söylemlerinin de yalandan öteye gitmediğini belirten Özyiğit, “Tasarruftan bahsedeceksiniz, sonra da lüks makam aracı alacaksınız. Sınavsız-münhalsız partizanca istihdamlara devam edeceksiniz. Bu nasıl bir tasarruf anlayışıdır” diye konuştu.

Ülkedeki resmi rakamların toplumun büyük çoğunluğunun günden güne fakirleştiğini, fakirleştikçe borçlandığını ortaya koyduğunu belirten Özyiğit, bu durumun sürmesi halinde özel sektörde iflasların, çek yasaklarının artabileceği uyarısında bulundu.

Özyiğit, hükümetin acil tedbir olarak zam kararlarını geri alması ve dövizle ödenen borç ve harçların sabit kura endekslenmesi gerektiği görüşünü bildirdi.

Cemaş Özyiğit, hükümetin lüks harcamaları kısıtlaması, kamuda tasarrufa gitmesi, fazla mesailerle birlikte görev zararlarını azaltması, kayıt dışılığı önlemesi, bağış ve af getirmekten vazgeçmesi gerektiğini kaydetti. Özyiğit, ekonominin canlanması için de gerçek hayat pahalılığı üzerinden, çalışan ve tüm emeklilere maaş artışı yapılması, asgari ücretin de hayat pahalılığı endeksi üzerinde refah payı ile birlikte artırılması gerektiğini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2017, 14:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104