banner6

Özyiğit: Hesap soracağız

banner37

KIBRIS TV’ye konuşan TDP Genel Başkanı Özyiğit, geçmiş hükümetlerin çok büyük yanlışlar yaptığı halde iktidara gelenlerin “yapanın yanına kalır” anlayışıyla hareket edip onlardan hesap sorulmadığını, ancak kendilerinin iktidara gelmesi halinde bu durumun değişeceğini söyledi.

Özyiğit: Hesap soracağız
banner151

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, geçmiş hükümetlerin çok büyük yanlışlar, yasa dışılıklar, usulsüzlükler yaptığını, çok büyük adaletsizlikler yaşandığını ancak, muhalefetteyken “hesap soracağız” diyen partilerin iktidara gelince bu sözlerini tutmadığını söyledi.

İktidara gelen partilerin “hesap soracağı” sözünü unuttuğunu ve “yapanın yanına kalır” anlayışıyla hareket ettiklerini belirten Özyiğit, “Biz iktidara gelmemiz durumunda mutlaka bizden öncekilerden hesap soracağız” dedi.

Cemal Özyiğit, adaletsizliklerin son bulması, insanların vicdanın huzur bulması için hesap sormanın ve gereğinin yerine getirilmesinin  şart olduğunu söyledi.

Halkın kendileri dışında, mecliste bulunan ve değişe değişe hükümete gelen siyasi partilerden sıkıldığını söylediğini ifade eden Özyiğit, “Bu işin ayıbı yok. Eğer bu partilerden halk sıkıldıysa artık kırmızı kartı göstermelidir. Alternatif TDP’dir. Kadromuzla, toplumsal vaatlerimizle göreve hazırız” dedi.

“Yağma, talan, vurgun halkın tabiriyle kokuşmuş düzeni daha iyi yöneteceğiz iddiasında değiliz” diyen Özyiğit, düzeni değiştirmek için yola çıktıklarını belirtti. Özyiğit, halkın TDP’ye şans tanımasını isteyerek, bu şansı tanımanın kendileri dışındaki diğeri siyasi partileri de kendine getireceğini söyledi.

Cemal Özyiğit, TDP’de ‘benmerkezci’ politikalara artık yer olmadığının altını çizerek, “Biz olmak için yoldayız. Benmerkezci davrananlara partide yer yoktur” dedi.

Özyiğit, toplumsal düşünce fikrinin ön plana çıkması gerektiğinin altını da çizerek kendilerinin topluma bireysel vaatlerde bulunmadığını, ciddi değişim vaat ettiklerini belirtti. Özyiğit, haksızlıkların peşine düşüleceğini ancak partiyi desteklemek için bireysel menfaat beklenirse böyle bir vaatte bulunmayacağını aktardığını söyledi.

KIBRIS Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Ali Baturay’ın KIBRIS TV’de yayınlanan “Markaj” adlı programına konuk olan TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, partinin çalışmaları, hükümetin icraatları ve müzakere süreciyle ilgili konuştu.

Özyiğit: Vizyonumuzu netleştireceğiz

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, partiden ayrılmalar yaşanmasının ardından “parti bölündü” iddialarının asılsız olduğunun halk tarafından anlaşıldığını söyledi.

“Gelenekten geleceğe” adlı 41’inci yıl resepsiyonu düzenlediklerini ifade eden Özyiğit, geleceğe emin adımlara ilerlediklerini belirtti. Örgütlerini hızla artırdıklarını söyleyen Özyiğit, Lefke, Alayköy, Lapta, Alsancak, Aygün, Mutluyaka, Serdarlı örgütlerinin de nisan ayında kurulacağını ifade etti.

Özyiğit, partinin merkez yönetim kurulunun, komitelerin daha aktif olması konusunda çalıştığını belirterek, komitelerin parti programını inceleyeceğini ardından çalıştay düzenleneceğini söyledi. Haziran ayı ortalarında tüzük ve program kurultayı yapmayı planladıklarını ifade eden Özyiğit, tüzükte çakışan noktaların ve son geçen Siyasi Partiler Yasası’na göre düzeltilmesi gereken maddeler olduğunu söyledi.

Özyiğit, tüzükte yapılacak değişikliklerden birinin, partinin başkan ve parti meclisi adaylarının seçimden daha önce başvurusunu sağlayarak, ilçelerde tanıtımlarını daha iyi yapmak, onlara söz hakkı vermek istediklerini belirtti.

Yeni dönemle ilgili vizyonlarını netleştirmek için çalıştıklarını ifade eden Özyiğit, yaz aylarında da bunun halkla paylaşılacağını söyledi.

Özyiğit, ilk seçimlere güçlü kadro, liste ve vizyonla gireceklerini vurguladı.

“TDP’de ‘benmerkezci’ politikalara artık yer yok”

TDP çatısından bazı isimlerin ayrılmasıyla ilgili konunun kamuoyuna taşınması hakkında Cemal Özyiğit, kendisinin bu konunun “aile içi mesele” olduğu vurgusu yaptığını ancak karşı tarafın işi dallandırıp, budaklandırarak büyüttüğünü söyledi.

Özyiğit, bu durum karşısında artık kendilerinin sessiz kalmasının doğru olmayacağını düşündüklerini ifade ederek, basının sorularına yanıt vermeye başladıklarını, halkın doğruları öğrenmesi gerektiğine inandıklarını belirtti.

Partiden ayrıldı gibi görünen birçok kişinin aslında partiden ayrılmadığını, kendisine gidip, “Başkan, biz partiden ayrılmadık, bir yere gitmedik. Listelerde bizim adımızın çıktığını gördük ama öyle bir şey yok” dediğini anlatan Özyiğit, bazı kongrelere partiden ayrıldığı söylenen isimlerin katıldığını hatta görev aldığını söyledi.

Özyiğit, TDP’de ‘benmerkezci’ politikalara artık yer olmadığının altını çizerek, “Biz olmak için yoldayız. Benmerkezci davrananlara partide yer yoktur” dedi.

Toplumsal düşünce fikri ön plana çıkmalı”

Anketlerde halkın, icraatlarından memnun olmadıkları halde bazı partileri olası seçimde üst sıralara taşıdığının görülmesiyle ilgili Özyiğit, halkın “bireyselcilik” ve “toplumsalcılık” konusunda gidip- gelen bir süreç yaşadığını söyledi.

Özyiğit, anket sonuçlarının “bireyselciliğin” ön planda olduğunu gösterdiğini ifade ederek, “işim olsun” mantığının ön planda olduğunu belirtti. Annan Planı döneminde “toplumsal” hareket edildiğini örnek gösteren Özyiğit, o dönemde sendikaların bile hiçbir hak talep etmediğini ifade etti.

Özyiğit, toplumsal düşünce fikrinin ön plana çıkması gerektiğinin altını çizerek, kendilerinin topluma bireysel vaatlerde bulunmadığını, ciddi değişim vaat ettiklerini belirtti.

İnsanların bireyselcilik alışkanlığına örnek olarak bir toplantıda vatandaşın kendisine “Başkan, yalandan da olsa sen de bize bir şeyler vaat et” dediğini anlatan Özyiğit, “Ben de sadece hak, adalet ve eşitlik vaat edebileceğimi söyledim” dedi.

Cemal Özyiğit, haksızlıkların peşine düşüleceğini ancak partiyi desteklemek için bireysel menfaat beklenirse böyle bir vaatte bulunmayacağını aktardığını söyledi.

“Keyfi ve usulsüz vatandaşlıklar vermeyi bir kenara bırakın”

Hükümetin icraatlarına ve hükümeti yönetenlerin açıklamalarına da eleştiriler getiren TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş’ın vatandaşlıklarla ilgili söylemlerine işaret etti.

Özyiğit, bu ülkede doğan, büyüyen, yıllarca kalan insanlara vatandaşlık verilmesi konusunun görüşülebileceğini ancak adaya dün gelmiş, kendilerine oy verecek diye, keyfi ve usulsüz şekilde vatandaş yapılanların kabul edilemez olduğunu söyledi.

Özyiğit, uluslararası hukuk çerçevesinde vatandaşlıkların verilebileceğini ifade ederek, hükümete “keyfi ve usulsüz vatandaşlıklar vermeyi bir kenara bırakın. En azından bir önceki hükümet sayın cumhurbaşkanının da uyarısını dikkate alarak, nüfus yapısını gözeterek dikkatli davrandı. Hatta beyaz kimlik uygulamasına destek vermiştik” dedi.

Ülke nüfusunun net olarak bilinmediğini ifade eden Özyiğit, nüfus bilinmeden üretilen politikaların yetersiz olduğunu vurguladı. Özyiğit, bu vatandaşlıkların verilmesiyle müzakerelerde iki liderin nüfus konusunda vardığı mutabakata ters hareket edildiğini söyledi. “Kimi, niçin vatandaş yaptığınızı açıklayın” diyerek hükümete seslenen Özyiğit, toplumun bunu bilmesi gerektiğini belirtti.

Özyiğit, hükümetin özellikle vatandaşlıklarla ilgili tutumunu, Denktaş’ın “7 bin değil gerekirse 27 bin kişiye vatandaşlık veririz” şeklindeki sözlerini protesto ettiğini ifade ederek, “Kendinize gelin. Bu tavır müzakere sürecinde cumhurbaşkanının elini zayıflatır. Toplumda da yara açar” dedi.

“TDP’ye şans tanıyın”

Halkın kendileri dışında, mecliste bulunan ve değişe değişe hükümete gelen siyasi partilerden sıkıldığını söylediğini ifade eden Cemal Özyiğit, “Bu işin ayıbı yok. Eğer bu partilerden halk sıkıldıysa artık kırmızı kartı göstermelidir. Alternatif TDP’dir. Kadromuzla, toplumsal vaatlerimizle göreve hazırız” dedi.

Özyiğit, 2013 genel seçimlerindeki sonuçların, 2014’teki yerel seçimlerin sonucunun halkın tercihinin değişmeye başladığının göstergesi olduğunu ifade ederek, bu durumun kendilerini umutlandırdığını söyledi. 28 yıl sonra TDP’ye Lefkoşa Türk Belediyesi’nin geri verildiğini belirten Özyiğit, belediyede büyük ilerlemeler olduğunu ifade etti.

Özyiğit, toplumun nabzını doğru tutmanın önemine işaret ederek, “yağma, talan, vurgun” düzenini değiştirmeye çalışacaklarını belirtti.

“Yağma, talan, vurgun, halkın tabiriyle kokuşmuş düzeni daha iyi yöneteceğiz iddiasında değiliz” diyen Cemal Özyiğit, düzeni değiştirmek için yola çıktıklarını belirtti.

Özyiğit, halkın TDP’ye şans tanımasını isteyerek,  bu şansı tanımanın kendileri dışındaki diğeri siyasi partileri de kendine getireceğini söyledi.

Siyasi partilerin bugüne kadar yaptığının “makyajlama” olduğunu düşünen Özyiğit, “Başkanı değiştirelim, bir iki söylemi değiştirelim, yola devam edelim” düşüncesinde olduklarını savundu.

Özyiğit, toplumun siyasi olarak güvensizliği nedeniyle tüm siyasileri aynı kefeye koyarak “herkes aynıdır” söylemine karşı durarak, “Herkes aynı değildir. Biz farklıyız. Partimizi süzün ve bu şansı partiye verin” dedi.

“Başarısız olduğum anda kenara çekilmesini bilirim”

“Eskiye rağbet olsa, bit pazarına nur yağardı” sözünü anımsatan TDP Genel Başkanı Özyiğit, ülkemizde bazı eski siyasetçilerin bir süre geri çekildiğini daha sonra da geri gelmenin yollarını aradığını söyledi.

Özyiğit, kendinin iki seçim geçirdiğini, partinin bu seçimlerde önemli başarı elde ettiğini ifade ederek, “Başarısız olduğum anda kenara çekilmesini bilirim. ‘Bir daha nasıl geri gelirim?’ diye de ayak oyunlarına başvurmam” dedi.

Özyiğit, TDP’nin hedefinin yeni vizyon, yeni bakış açısı olduğunu vurguladı.

“İkide bir el avuç açılmasın”

Türkiye-KKTC ilişkilerine de değinen Özyiğit, KKTC’nin üretimden kopartıldığı dönemlerden söz etti.

Özyiğit, eğitim, sağlık, tarım ve diğer sektörlerle ilgili ülkede yapılabilecek çok iş olduğuna işaret ederek, bunun peşine düşülmesi gerektiğini belirtti.

Herkesin özverili şekilde bu konularda çalışması gerektiğini söyleyen Özyiğit, “İkide bir el avuç açılmasın, el etek öpülmesin” dedi.

“Erken zamanda sonuç alınmalı”

Müzakere süreciyle ilgili yaşanan sürece değinen Cemal Özyiğit, Güney Kıbrıs’tan AKEL ve DİSİ yetkilileriyle görüştüklerini belirtti.

Özyiğit, yeniden başlayan müzakerelerden nisan veya mayıs ayında bir sonuç alıcı bir hale gelmesi gerektiğini söyleyerek, haziran ayından itibaren Rum tarafında başkanlık seçimi için ortamın kızışacağını ifade etti.

Rum tarafındaki seçimlere yönelik şahinleşmeden önce müzakerelerden sonuç alınması gerektiğini yineleyen Özyiğit, hidrokarbon arama çalışmalarının da anlaşmadan önce başlaması durumunda Türkiye’nin de savaş gemilerini gönderme olasılığının yüksek olduğunu söyledi.

“İngiliz Üsleri dahil ada askersizleştirilmeli”

Cemal Özyiğit, İngiliz Üsleriyle ilgili bir soru üzerine TDP’nin ideal olarak adanın askersizleştirilmesi gerektiğini savunduğunu, buna İngiliz Üsleri’nin de dahil olduğunu söyledi.

İki toplumun karşılıklı güvenin sağlanacağı yere kadar garantilerin devamının sağlanması, bir geçiş süreci olması gerektiğini ifade eden Özyiğit, bu kapsamda gençlere büyük iş düştüğünü belirtti. Özyiğit, çözümün kalıcı barışa dönüşmesini gençlerin sağlayabileceğini ifade etti.

 

 

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2017, 13:27
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110