Özyiğit: Kimse bizim laik eğitim ilkelerimizi sınamaya kalkmasın

banner37

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, çocukları ve gençleri en iyi şekilde yetiştirerek, bu topraklara ve ülkeye hep birlikte sahip çıkarak toplumun dünyada hak ettiği yeri almasınısağlamak istediklerini, bunun için de bilimsel, demokratik ve laik eğitimin vazgeçilmezleri olduğunu kaydetti.

banner87
Özyiğit: Kimse bizim laik eğitim ilkelerimizi sınamaya kalkmasın
banner99

Bazı çevrelerin 10 Kasım anma törenleri üzerinden gündem yaratmaya çalıştıklarına dikkat çeken Özyiğit, “İlk günden beri vurguladığımız gibi, Atatürk’ün bizlere mirası olan bilimsel, demokratik ve laik eğitim anlayışından kesinlikle taviz vermeden yolumuza devam edeceğiz” dedi.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, bugün katıldığı bir programda bakanlığın çalışmaları ile gündemdeki konulara yönelik değerlendirmelerde bulundu. Bu yıl Mustafa Kemal Atatürk'ün aramızdan ayrılışının 80 Yıldönümü’nün Cumartesi gününe denk geldiğini, kendilerinin de bu güne verdikleri değer doğrultusunda bu önemli günün okullarda etkin ve katılımlı bir şekilde anılması için okul törenlerinin Cuma gün yapılmasını kararlaştırdıklarını belirten Özyiğit, bu kararın Cumartesi günü yapılacak anma etkinliklere engel teşkil etmediği gibi, dileyen, isteyen okul yönetimlerinin buna ek olarak Cumartesi günü de etkinlikler organize edebileceğini kaydetti.

Sendikalarla yapılan istişareler sonucunda belirlenen akademik takvimde de zaten 10 Kasım’ın Anma Haftası olarak ilan edildiğini belirten Özyiğit, “Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı 10 Kasım Atatürk’ü Anma Programı” çerçevesinde 10 Kasım Cumartesi günü anma etkinlikleri olduğunu, etkinliğe de Başkent Lefkoşa başta olmak üzere ilçe merkezlerindeki tüm okullarının temsilcilerinin katılacağını kaydetti.

Bu tür uygulamaların benzerinin geçmişte de olduğunu anımsatarak, geçmişte bu kararlara ses çıkarmayanların bugün bu karara eleştiri getirmelerinin manidar olduğuna dikkat çeken Özyiğit, “Kaldı ki Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın Atatürk ilke ve inkılaplarına yönelik tutumu ve bugüne kadarki duruşu açık ve nettir. Bu konunun tartışılması söz konusu bileolamaz. Belli ki birileri Atatürk'ün ölüm yıldönümünü bile suistimal edecek kadar kendinden geçmiş. Ama kimse bizlerin bilimsel, demokratik, laik eğitim ilkelerimizi sınamaya kalkmasın”dedi.

Özyiğit, eğitimin, bilimsel, demokratik ve laiklik çerçevesinde bir devlet politikası haline getirme amaçlı çalışmalarının kararlılıkla süreceğini vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2018, 11:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108