banner6

P5 garantör olmaya sıcak bakmıyor

banner37

Kıbrıs Rum ve Yunan hükümetlerinin BM Güvenlik Konseyi daimi üyesi 5 ülkeyi (P5) güvenlik konularında ikna etmeye çalıştığı; ancak şu ana kadar “5”lerin, çözümün uygulanmasının garanti edilmesine olumlu cevap vermesine karşın sonraki dönemde de Ada güvenliğinin garantörü olmaya sıcak bakmadıkları bildirildi.

P5 garantör olmaya sıcak bakmıyor
banner99

Fileleftheros’un haberine göre Kıbrıs Rum Hükümeti son dönemde BM Güvenlik Konseyi daimi üyesi ülkelerin yetkilileriyle yoğun görüşmeler yapıyor.

Muhataplarına; Güvenlik Konseyi’nin çözümün uygulanmasını garanti etmesi ve çözüm dönemi sonrasında da güvenlik sağlamaya devam etmesi, yani Kıbrıs’ın BM Anayasası’nın 7’nci başlığı altında olması talebini iletiyor. BM Anayasası’nın 7’nci başlığının BM’ye, “üçüncü bir ülkenin Kıbrıs’a herhangi bir şekilde yönelmesi halinde etkin askeri eylem yapabilme olanağı” tanıdığına işaret ediliyor.

Kasulidis Moskova ziyaretinde konuyu yeniden açtı

Kıbrıs Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis’in Moskova ziyareti çerçevesinde konuyu Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov’a yeniden açtığı kaydedildi.

banner134

Habere göre Kasulidis RİK’e yaptığı açıklamada Lavrov’a Kıbrıs Rum tarafının; Kıbrıs sorununa bulunacak çözümün uygulanmasına Güvenlik Konseyi’nin nezaret etmesi ve mümkünse BM Anayasası’nın 7’nci başlığı altına alınması tezini ilettiğini söyledi.

Kasulidis konuyu ABD, İngiltere, Fransa ve Çinli (Güvenlik Konseyi’nin diğer daimi üyeleri) denkleriyle temaslarında da gündeme getirdi.

5'lilerden farklı yaklaşım

Gazete edindiği bilgilere dayanarak şu ana kadar “5”lerin çözümün uygulanmasını Güvenlik Konseyi’nin garanti etmesi görüşünde birleştiğini ancak “5”ler arasında “Kıbrıs’a nezaret etme ve çözümün uygulanma dönemi sonrasında da Ada’ya güvenlik sağlama” konusunda farklı yaklaşımlar içerisinde olduğunu vurguladı.

Bu dönem Kıbrıs Rum Hükümeti'nin çabalarını, çözümün uygulanmasından sonraki dönemde de güvenlik sağlanması tezine destek aramaya yoğunlaştırdığına dikkat çekildi. Yunanistan’ın da aynı istikamette hareket ettiğine vurgu yapılan haberde, bugün Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas ve Rus dengi Lavrov arasında Atina’da gerçekleşecek görüşmede ele alınacak ana konulardan birinin de bu olduğu kaydedildi.

Habere göre Yunanistan ve şahsen Kocas uluslararası unsuru ve özellikle Güvenlik Konseyi üyelerini Rum tarafının bu tezini desteklemeye ikna etmek için yoğun çaba ve mesai harcıyor. Rum ve Yunan tarafı, Güvenlik Konseyi üyelerini “Kıbrıs’ı koruma şemsiyeleri altına almaya” ikna edebilmeleri halinde garantiler konusundaki Türk tavrını aşılabileceklerine inanıyor.

Kıbrıs Türk basınına yalanlama

Simerini Kıbrıs Türk basınında, Kıbrıs Rum tarafının güvenlik ve garantilerle ilgili 3 aşamalı önerisine dair haberine atıf yaptı ve bu haberin Kıbrıs Rum Hükümeti tarafından yalanlandığını haber verdi.

Kıbrıs Rum Başkanlık Sarayı’ndan bir kaynağa dayandırılan haberde “geçerli tek önerinin”, Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis tarafından sunulan ve müzakere masasında bulunan; “garantilerin kaldırılması, Türk askerinin çekilmesi, BM Anayasası’nın 7’nci maddesi tahtında Güvenlik Konseyi uhdesi altında çok uluslu polis gücü öngören” öneri olduğu savunuldu.

"Güvenlik konusu Kıbrıs sorununun belki de tek başlığı"

Aynı gazete İrlanda’da “Büyük Perşembe Antlaşması” için “evet” kampanyasına liderlik etmekte olan Quintin Oliver’in “güvenlik konusunun, Kıbrıs sorununun belki de tek başlığı olduğunu, iki liderin varması muhtemel anlaşmanın referandumda onaylanması için güvenliğin çözülmesi gerektiğini” söylediğini yazdı.

Habere göre Kıbrıs Rum Haber Ajansı’na (KİPE) 2004 Annan planı referandumundan öce 3 kez gerek KKTC’de gerek Kıbrıs Rum tarafında “evet” için çalışmak üzere Ada’ya geldiğini söyleyen Oliver, “ancak çok geçti, çünkü anlaşma çerçevesi hazırlanmıştı, Annan planıyla ilgili prosedürdeki yapısal yanlışlar su yüzüne çıkmıştı” dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2016, 11:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104