banner6

Pahalılığın vurduğu halk,çarşıdan eli boş dönüyor

banner37

TL döviz karşısında değer kaybı yaşarken tekrar tekrar zamlanan ürünlerin fiyatının, dövizdeki düşüşe rağmen sabit kalması halkta hayal kırıklığına neden oldu

Pahalılığın vurduğu halk,çarşıdan eli boş dönüyor
banner151

MORALLER BOZUK, BEKLENTİ BÜYÜK… Dövizdeki hızlı yükselişin ardından ülkemizde temel gıda ürünleri başta olmak üzere hemen her şeye yapılan zamların, dövizin düşmesiyle birlikte geri alınmaması halkta büyük hayal kırıklığı yarattı, moralleri bozdu. Haberlerde döviz kurlarını dört gözle izlemeye başladıklarını belirten vatandaşlar, dövizdeki düşüşe sevinseler de markete ya da çarşıya çıktıklarında aynı pahalılıkla karşılaştıklarını, bu nedenle de ihtiyaçlarını alamadan geri dönmek zorunda kaldıklarını anlattı. KIBRIS’a konuşan vatandaşlar, dövizin arttığı dönem etiketlerdeki fiyatların zaman kaybedilmeden yükseltilip, düşüşe geçince geri alınmamasını eleştirdi. Vatandaşlar, hükümetin bu duruma bir an önce müdahale etmesini istedi.

“VATANDAŞ DA, KARARINI SEÇİMDE VERECEK”… Dövizde artış yaşanırken “her şey dışarıdan dövizle alınıyor” denilerek hiç zaman kaybedilmeden her şeye süratle zam yapıldığını, ancak TL’nin günler öncesinden yeniden döviz karşısında değer kazanmaya başlamasına rağmen etiketlerdeki fiyatların aynı kaldığını belirten vatandaşlar, “Bu pahalılıkta halkı düşünen yok. Vatandaş aç kalacak ve kararını da seçimde verecek. Asgari ücretle yaşayan biri bu pahalılıkta nasıl geçinsin, ne yapsın?” diye sordu. “Artık giyim miyim yok, boğaz kavgası var” diyen vatandaşlar, ihtiyaçlarını daha ucuza bulabilmek için dolaşmaktan ayaklarına kara suların indiğini söyledi.

Ahmet UÇAR


TL’nin döviz karşısında değer kaybetmesi sonrası ardı arkası kesilmeyen zamlarla fiyatlarında büyük artış gösteren birçok ürün, dövizin düşmesine rağmen pahalılığını koruyor.


Dövizin düşmesiyle birlikte zamların geri alınacağını, ürünlerin ucuzlayacağını düşünen vatandaşlarsa çarşıya çıkıp, marketlere girdiğinde büyük bir hayal kırıklığı yaşıyor.


“Ya alacağımızı alamıyor, ya da bütçemize uygununu bulabilmek için dolaşmaktan ayağımıza kara sular iniyor” diyen vatandaşlar, fiyatların düşmesi konusunda denetim yapmayan hükümet üyelerine de ateş püskürüyor, “Bu pahalılıkta halkı düşünen yok. Vatandaş aç kalacak ve kararını da seçimde verecek” diyor.


KIBRIS’a konuşan vatandaşlar dövizin arttığı dönem etiketlerdeki fiyatlarının zaman kaybedilmeden yükseltildiğini ancak dövizin düşmesinin ardından ise yapılan zamların geri çekilmediğini, insanların aynı zorluğu yaşamaya devam ettiğini kaydetti.


Marketlerdeki raflara bakıldığında bütün tavuk 69 TL, 30’lu koli yumurta 39-41 TL, 6’lı yumurta 9.75 TL, 20’li köy yumurtası 37.90 TL, 12’li yumurta 23.90 TL, 12’li gezen tavuk yumurtası 28.75 TL, 1 litrelik süt 12- 13 TL, 1 paket kahve (markaya göre değişiyor) 13-21.50 TL arası, 16’lı tuvalet kağıdı 39 TL, 12’li tuvalet kağıdı 35 TL, 4’lü kağıt havlu 26.50 TL, 6’lı kağıt havlu 32.75 TL, 12’li kağıt havlu 41.60 TL, Develi çay (450 gram) 81.50 TL, süzme peynir 41.80 TL, dilim ekmek 9.50 TL, somun ekmek 4 TL, 4 litrelik sıvı yağ180-205 TL arası, 5 litrelik doğal zeytinyağı 192 TL, tavuk beef 19.90 TL, dana beef 25.50 TL, kırmızı mercimek 24.25 TL, bakla 36.20 TL, 5 kilo un 60 TL’den satışa sunuluyor.

Vatandaşlar ne dedi? Vatandaşlar ne dedi? Vatandaşlar ne dedi?

Sami Erdal:


“Döviz artınca her şeye tek tek zam yaptılar, neymiş her şey yurt dışından geliyormuş. Döviz düşeli kaç gün oldu fiyatlar hep aynı. Bu pahalılıkta vatandaşı düşünen yok. Döviz arttığında etiketler hemen değişirdi, şimdiyse değişmiyor. Vatandaş bu pahalılıkta aç kalacak ve seçimlerde kararını verecek. Asgari ücretle yaşayan biri bu pahalılıkta kolay bir şekilde geçinemez. Biz iki maaş alıyoruz, daha rahatız. Eskiden birçok şey alırdık, şimdi sadece temel gıdaları alabiliyoruz.”

Hilal Pilli:


“Almam gereken şeyleri alabiliyorum çünkü almaya mecburum. Ekmek, un gibi ürünleri almak zorundasın. Fiyatlar tabii ki düşürülmedi, bunu gözlemledim. Fiyatlar dövizin arttığı dönemkiyle aynı. Bazı ürünlerin fiyatları dikkatimi çekti, fiyatlar aynı duruyor. Temel gıdaları alabiliyorum, insanlara küçük hediyeler alabiliyorum. Sırf o heyecanı yaşayabilelim diye en ucuzu bulabilmek için ayaklarıma kara sular indi. Bize de yazık.”

İsmail Masto:


“Dövizin arttığı zaman fiyatlar nasıl yükseldiyse şimdi de aynı yükseklikte, hiçbir fark yok. Bu pahalılıkta geçinmek kolay değil, ay sonunu zar zor getiriyoruz. Madem her şey dövize bağlı şimdi de indirim yapsınlar.”

Ergin Gulamov:


“Ürünlere baktığımda fiyatlarda değişik bir şey görmedim. Ürünler geçen hafta nasıl pahalıysa şimdi de aynı. Döviz düştü, hem bu gıda ürünlerini, hem akaryakıtı, hem gazı indirimli yapmaları lazım. Döviz düşeli 5 gün oldu ama değişiklik yok. 2 bin 500 TL kira ödesek bize ne kalacak? Bir markete girdiğinde 500 TL veriyorsun. Çok zor.”

Fatoş Türkel:


“Fiyatlar aynı şekilde duruyor, zorluk devam ediyor. Artık geçinemiyoruz, normalde aldığımızın yarısını almak zorunda kalıyoruz. Bizde çoluk çocuk yokken böyle zorlanıyoruz, çoluk çocuğu olan kişiler daha da çok zorlanıyordur. İnsanlar bu yılbaşı üstü yemeği, giysisi, çocuğunun oyuncağı derken giderlerini karşılayamayacak duruma geldi. Hayat pahalılığı aldı başını gidiyor.”

Ayşe Büyükçağlar:


“Ülkede sorunlar bitmek bilmiyor. Tüm sorunları sıralayacak olsak saatlerce konuşmamız gerekir. Döviz düştü fiyatlar yine aynı kaldı. Bu nasıl oluyor, o kadar sahipsiz ki bu ülke, ben baştakileri esefle kınıyorum. Kimse halkın yanında değil, ne yaptıkları da belli değil. Helal olsun diyorum. Biz emekliyiz, çoluk çocuk yok artık, iki kişiyiz biz bile zorlanıyoruz. Bizim seviyemiz bir zamanlar sözde üst düzeydeydi, şimdi dibe doğru gidiyoruz. İnsanlar artık ihtiyaçlarını alabiliyor, artık giyim miyim yok. Artık “boğaz” kavgası var. Evini geçindirmek zorundasın. Baştakiler bizim paramızla başta ama neredeler, vatandaşı görmüyorlar.”

Ömer Büyükçağlar:
 


“Döviz düşmüş durumda ama fiyatlar uçuyor, buna anlam veremiyoruz. Hayat pahalılığı, açlık sınırı derken geçmişte olduğundan daha kötü günler yaşıyoruz. Emekli olduğumuz için daha rahatız ama çoluğu çocuğu olan bitmiş durumda. Biz ekonomik durum olarak iyi bir durumdaydık ama şimdi dibi görmeye başladık. Eskiden bırakın temel gıdaları havyar bile yerdik, şimdi havyarı sadece marketlerde görebiliyoruz. Hakkımızda hayırlısı diyelim.”

Nilara Erkara:


“Dövizin düşmesinin ardından 3-4 gün geçti ama yapılan zamlar geri alınmadı. Tavuk, yoğurt, süt gibi temel gıda ürünlerindeki pahalılıkta bir düşüş yok. Düşecek dediler, ne zaman düşecek onu da bilmiyoruz. Şu an markete geldik ama sadece bakıyoruz. Ona bakıyoruz pahalı, buna bakıyoruz pahalı. En son hiçbirini seçmeden gidiyoruz, değişir mi değişmez mi bilmiyorum ama umarım değişir.”

Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2021, 10:44
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110